Historie

Klubová kronika a náš příběh tak jak ho napsal čas od samého začátku až po současnost

17_20211225_124253.jpg

Tento konkrétní obsah a forma klubové historie začala vznikat až někdy kolem roku 2010, kdy přišel čas sepisovat novodobou historii klubu po roce 2006 a dokončena byla v roce 2016 k příležitosti 10. výročí sloučení. Doložených a podstatných informací z dřívější doby nebylo mnoho a tak se při pouze stručném sepisování pořád nacházely další a další souvislosti, příběhy a odkazy. Přišlo nám škoda historii klubu nezpracovat trochu šířeji a historiograficky, na základě studia a porovnávání všech druhů pramenů. Práce to byla nepředstavitelně zdlouhavá a náročná, ale pro jednou byla dokončena a dokumentuje to, jak je klubová historie dlouhá a bohatá, spletitá i dojemná a přinášející naději a poučení - tedy jako pravý příběh, který se čte jedním dechem a není zbytečně formálně dokumentární a snaží příběh vyprávět osobním pohledem.

Pro zachování co největší autenticity jsme použili co nejvíce z dobových textů, které popisují začátky klubu až do roku 2002, kdy přichází útlum v činnosti. Vystihují totiž trochu tu dobu, ve které se vše odehrávalo a pohled těch, kteří jí v té době zaznamenávali. Autoři těchto textů nám nejsou známi a tak jsme je přijali jako dobový kánon nebo chcete-li kosmologický mýtus a opatřili jsme je jen nejnutnější formou kritických poznámek, které ale z textu nijak nevybočují.

Moderní historie je samozřejmě už košatější a snažíme se, aby navazovala, přestože časový odstup mezi událostmi a jejím sepsáním je kratší, snaha je dodržet odstup zápisu cca 5 let. Text otevřený, příběh nikdy nekončí a neustále se rozvíjí.

Přejeme Vám tedy příjemné čtení a snad se Vám náš příběh bude líbit! Uvítáme veškerá faktická, ústní, psaná i obrazová doplnění a do textu je zapracujeme.

Zvláštní poděkování pak patří Honzovi Borákovi, Ondřeji Boháčovi a manželům Bobisudovým.

Nejprve stručně rok za rokem...

 • 1993 Mirek Hladík zakládá při žižkovské ZŠ Chelčického florbalový kroužek
 • 1996 první konfrontace s jinými týmy na turnajích
 • 1997 přihlášení do 4. ligy mužů (věkový průměr 16 let)
 • 1998 příchod hráčů z tehdejšího ŠSK Luka a zahájení přesunu klubu na Prahu 13 do haly SK Tatra Smíchov (nyní hala SK Lužiny v Bellušově ulici)
 • 1999 postup do 3. ligy mužů, kvůli neshodám ale tou dobou vzniká nový tým FBC Fireballs Praha, kam odchází mnoho hráčů z tehdejšího ŠSK Luka.
 • 2000 vlivem odchodů opět sestup do 4. ligy mužů, jednání o sloučení s Fireballs a návrat Mirka Hladíka, vznik občanského sdružení a přihlášení mládežnických družstev.
 • 2001 neúspěšný pokus o návrat do 3. ligy a později odchod několika hráčů a Mirka Hladíka do Tatranu Střešovice, vstup rodičů do vedení, velký nábor mládeže a spuštění domény panthers.cz
 • 2002 postup zpět do 3. ligy a návrat některých hráčů po odchodu Mirka Hladíka. Na druhém konci Prahy Filip Klinecký zakládá do 6. ligy amatérský tým Thunder Balls
 • 2004 odchod Václava Hudečka do Vinohrad a sestup do 4. ligy
 • 2005 sestup do 5. ligy, Thunder Balls postupují do 5. ligy, ale protože se z 1. ligy stává Extraliga, tak vlastně do 4. ligy
 • 2006 sloučení Panthers a Thunder Balls, Marek Brosch trenérem mužů, vznik spolupráce se Spinflo a založení ženského družstva
 • 2007 odchod Miroslava Petržely s družstvem elévů do SSK Future, příchod hráčů z týmu Lhokamo a trenérky Zuzany Kovářové
 • 2008 postup do 2. ligy, Kamil Sedlák trenérem mužů, vznik spolupráce s Nike, příchod družstva žen Lhokamo Praha
 • 2009 příchod mládeže RFK Pohoda, vznik dceřiného týmu Cirkus Praha
 • 2010 trenérský tým posiluje Karel Vancl a je mu svěřena kategorie Juniorů, Dorost A postupuje do 1. ligy, dokončuje se ekonomická a organizační transformace klubu a je sepsána jeho historie a zveřejněna fotogalerie, vznik školních kroužků.
 • 2011 udržení Mužů A v 2. lize, sestup rezervních Mužů B a C, Ženy na třetím místě a neúspěšný pokus dosadit Karla Vancla k Mužům A.
 • 2012 sestup Dorostenců A do 2. ligy, vítězství v soutěži Žen A a postup do 1. ligy, vytvoření ženské mládeže s týmem Vosy a Sokol Rudná.
 • 2013 Muži A opět neuspěli a pouze udrželi soutěž, trenér Sedlák přerušuje činnost a jeho místo dočasně přebírá Jan Tůma od týmu Žen A – ty ve své premiérové sezoně v 1. lize končí deváté, na soustředění poprvé do Plzně.
 • 2014 Mužům A a Juniorům A se stále nedaří, naopak tři rezervní mužské týmy postupují a Ženy A obsazují páté místo. Přichází družstvo Blue Wings Mirka Hladíka, který se stává po letech trenérem Mužů A a i Juniorů A a Dorostenců A, kteří postoupili zpět do 2. ligy, Starší žáci se dostali do 1. koše.
 • 2015 U Mužů A končí Mirek Hladík a tým přebírá Lukáš Jenšík, Ženy A neuspěly v Baráži o extraligu. Junioři po sedmi letech sestupují, přichází další vlna hráčů z Lhokama, spuštěn je nový klubový web a redakce, tréninky jsou rozšířeny do nové tréninkové haly na Lužinách a začínají jednání s týmem Elite.
Zrekonstruované úplně nejstarší logo klubu
Zrekonstruované úplně nejstarší logo klubu

První známky o činnosti se datují od podzimu 1993. V této době navštívil ZŠ Chelčického mladý hráč Miroslav Hladík s prosbou o trénování a založení florbalového týmu. Bylo mu vyhověno a tým se začal budovat z žáků školy, která pro tuto aktivitu poskytla jednou týdně malou tělocvičnu. Jednalo se tehdy vlastně o kroužek neznámého a skoro až exotického sportu – v tomto roce se odehrál teprve první ročník oficiální soutěže. Kroužek měl cca 15 členů a na tréninku se zpravidla jen hrálo.

Miroslav Hladík však chtěl mnohem víc. Nejen že byl obrovským nadšencem (hrál, trénoval, organizoval rozrůstající se kroužek), ale také měl mnoho známých, kteří se pohybovali v českém florbalu a které se snažil zapojit do „svého kroužku“ a přetvořit tak kroužek ve sportovní tým.

Po tomto radostném období přišla sezona 1996/97; tým se doplnil o hráče z gymnázií, kam přešli zakládající členové týmu. V této sezoně se klub poprvé konfrontuje s ostatními týmy na turnajích, trénuje 3x týdně a koná se také první z legendárních soustředění v Třeboni, kde v přípravném zápase porazil domácí juniory 5:4, následně na závěr přípravy zaslouženě zvítězil o domácí putovní pohár ZŠ Luka.

Sezona 1997/98 byla první, kdy se klub přihlásil do tehdy 4. ligy mužů, přestože věkový průměr byl okolo 16 let. Před začátkem sezony se pak Mirek Hladík rozhodl, že se vedle šéfa klubu a trenéra stane ještě hráčem. I proto že (a také možná právě proto) odchází však někteří zkušenější hráči, takže je musí nahradit dravé mládí, což se později ukazuje jako správný směr. Hráči, související s touto érou klubu, byli zejména Václav Hudeček, Martin Šolc, Petr Uchytil, Jan Borák a Jiří Šaroch. Tou dobou byl Miroslav Hladík také trenérem reprezentace žen a dostal se až na titulní stranu tehdejšího florbalového časopisu, na což byli tehdejší mladí Panteři patřičně hrdí. Navíc se z této opravdu pradávné doby podařilo z archivů vydolovat skutečné relikvie, které Vám v následující muzejní vložce pomohou pochopit, jaká to tehdy byla doba, plná skoro až naivního nadšení a zapálené pečlivosti a zároveň také nahlédnout do osobnosti Mirka Hladíka. Ten Pantery v této pravěké proslavil mimo jiné nekompromisním vyžadováním kompletní výstroje (stulpen) na zápasech a všechny zápasy tak začínaly přesilovkou. Od této doby se tedy datuje počátek budování  naší velké neoblíbenosti u soupeřů.

Archiv exponátů a relikvií

Mirek Hladík jako trenér ženské reprezentace
Mirek Hladík jako trenér ženské reprezentace

1998/1999

Na začátku sezony 1998/99 došlo k posílení z konkurenčního klubu Coyotes a k příchodu hráčů z týmu ŠSK Luka, který fungoval taktéž jako kroužek při ZŠ Trávníčkova a byl provázán s tehdy fungujícím mužským druholigovým týmem FLK Kings. Fenomény tohoto subjektu byli Evžen Jelínek, který se mimo jiné zapsal do dějin českého florbalu coby prvotřídní rozhodčí a Jan Šmíd, tehdy jeden z nejlepších brankářů. Toto byl zlomový bod ve vývoji klubu a díky početnému a silnému kádru tým dokázal svojí divizi s přehledem vyhrát a postoupit do 3. ligy mužů.

Začátky však nebyly snadné. Nový tým plný mladičkých hráčů bojoval proti často dvakrát tak starým borcům, přesto dokázal, že do budoucna se s ním musí počítat a že tento sport patří právě mladým hráčům, kteří vyrůstali s florbalovou hokejkou pod polštářem. Mnoho let totiž platilo pravidlo (a drží se v určité podobě v našem florbalu stále), že nejlepší florbalisté jsou bývalí hokejisté, případně hokejbalisté.

V této podobě (tedy spojením dvou kroužků) klub nabral novou sílu a fungoval dobře. Nicméně Mirek Hladík chtěl od týmu více a věděl, že pokud to mají Panteři někam dotáhnout, tak jedinou možnou cestou je založení mládežnických družstev (nesmíme zapomenout, že tým složený z kroužků dvou škol hrál sice ligovou soutěž mužů, ale z osmdesáti procent byl tvořen dorostenci a juniory, zbytek byli hráči ještě mladší).

Zde se začala psát další kapitola historie Panthers. Jako pole působení byla vybrána Praha 13. Díky náborům se tým rozrůstal i o ty nejmenší hráče. Většina trenérů byla z řad hráčů, kteří v Panthers začínali, čímž byla zajištěna jistá kontinuita. Jak se však klub rozrůstal, bylo nutné zajistit fungování nejen po trenérské stránce, ale též z hlediska organizace a fungování. Vedení se ustavovalo ve složení Miroslav Hladík, manželé Bobisudovi a Václav Hudeček. Určitou dobu toto spojení fungovalo, nicméně časem zkrachovalo na neschopnosti vzájemné domluvy a pracovní vytíženosti jednotlivých členů.

1999/2000

V sezoně 1999/2000 se i přes velkou snahu nepodařilo vybojovanou 3. ligu mužů udržet a následoval sestup znovu do 4. ligy. Příčinou byla velké množství odchodů do nového týmu FBC Fireballs, který nahradil skomírající tým ŠSK Luka a přešlo pod něj mnoho jeho bývalých hráčů z Panthers. Okolnosti jeho vzniku ilustrují poměry, jaké tehdy ve florbalové Unii panovaly – oddíl byl přihlášen do losu, aniž by tehdy formálně existoval. Založení proběhlo až 25. října 1999 podepsali se pod něj právě Jan Šmíd, Ondřej Boháč a Tomáš Hrdina, který byl hráčem Panthers a za Fireballs nastupoval načerno, protože se nepohodl s trenérem Hladíkem. Ten pak také na tuto sezonu svou činnost přerušil a funkci trenéra Panthers vykonával bývalý hráč Jan Patera. Za Fireballs dále hráli například Vladimír Čížek, Filip Junaniak, Aleš Merhaut, Josef Řehořek a Pavel Uher, Lukáš Krč a další.

Tak, jak se v této sezoně Panthers ve 3. lize nedařilo, tak se naopak Fireballs dařilo ve 4. lize a skončili na prvním nepostupovém místě. Začala jednání o sloučení obou celků, ze kterého měl vyjít jeden velký silný klub s lokální působností a silnou tradicí, kompletní mládežnická struktura a kvalitní soutěže. Jednalo se celé jaro a jistotu tomuto svazku dodal v té době do Panthers navrátivší se Mirek Hladík a 27. března 2000 došlo k tomu, že se občanské sdružení FBC Fireballs Praha přejmenovalo na FbK Panthers Praha a zastřešilo tak oba spojené oddíly.

2000/2001

Před začátkem sezóny 2000/2001 si klub dal za úkol opětovný postup do 3. ligy. Vzhledem k posílenému kádru sloučením s Fireballs a návratu Mirka Hladíka do pozice trenéra se to jevilo jako reálný cíl. Díky lanaření Martina Šolce se do klubu dostává Jiří Koutník, bývalý hráč týmu Sportcentrum 2000 - týmu ze 4. ligy, který ovšem neuspěl v baráži a spadl do 2. pražské soutěže. Spolu s ním přicházejí další opory z týmu Sportcentrum 2000, původně z Vysočan - Radek Drbala, Jan Hazlbauer, Filip Skalický a Pavel Kohout. Takto posílen klub odjíždí v srpnu na soustředění do Třeboně. Po výhře nad slabým regionálním týmem 13:2 přichází těžší soupeř, prvoligová Třeboň. Po obrovské bitvě Panthers vítězí 5:4 a přestože Třeboň nepřijela v kompletní sestavě, byla tato výhra velmi cenná.

S postupovými ambicemi Panthers vstoupili do sezóny, ale již od začátku se začínají objevovat rozpory některých hráčů s trenérem. Po pěti zápasech přichází první prohra s podceňovaným týmem RFK Pohoda. Vztah mezi hráči a trenérem se vyhrocuje. Někteří přestávají trénovat. Z osobních důvodů končí Jan Hazlbauer a Jan Patera. I kvůli nedostatku hráčů začíná trenér hrát, což vede k dalším neshodám.

Přes tato oslabení a problémy byly výsledky velmi slušné, z 20 zápasů pouze 4 prohry. V přímém střetu o možnost postupu přichází prohra s Bourbonem. Konec sezóny se odehrává v odevzdaném duchu a končí se na 5. místě s nejvyšším počtem vstřelených branek v 1. Pražské lize. Po sezóně odcházejí Petr Uchytil (jeden ze zakládajících členů klubu) a Josef Řehořek s trenérem Hladíkem do Tatranu Střešovice.

V této sezoně se také klub díky masivnímu náboru (kromě klasických letáků byly inzeráty v novinách Pražský Kudykam a na rádiu Zlatá Praha!) rozrostl z jednoho družstva na celkem čtyři - kromě mužské rezervy začalo fungovat družstvo juniorů (kteří kompletně nastupovali za muže a postoupili s přehledem do 2. ligy) a starších žáků. To měl nejprve na starost Ondřej Boháč, ale ten byl z funkce odvolán a místo něj družstvo trénoval Mirek Hladík a když pak v prosinci 2001 definitivně odchází do Tatranu, přebírá družstvo Václav Hudeček.

No a právě Ondřej Boháč poté odchází a zakládá vlastní tým, oddíl FbK Wildcats Praha a buduje ho od mladších žáků s vizí vytvořit svůj vlastní klub. Tento oddíl funguje dodnes, ale doplatil právě na to, že se v příliš malém regionu nedokázali všichni shodnout na fungování v jednom klubu a tak i po několika pokusech vytvořit mládežnická družstva má pořád tu jednu výchozí a postupně stárnoucí generaci hráčů bez další struktury.

2001/2002

Následovala přelomová sezona 2001/02 a její první krok pro další (a jak se později ukázalo úspěšný) pokus o postup do 3. ligy, bylo angažování nového trenéra Jana Patery (bývalého hráče Panthers). Po odchodu Miroslava Hladíka se vracejí Pavel Uher, Vladimír Čížek a Petr Tůma a na hostování přicházejí z týmu EMCO Cholerics Ondřej Krajíček, Pavel Kohout a Pavel Dorňák. A postupem času přibyli nováčci Karel Kos a Ivan Novozámský. Tito nováčci a navrátilci se nakonec ukázali být větší posilou než celá suita u Cholerics.  Mirek Hladík pak prošel mnoha klubu - po Tatranu jej čekala štace v FBŠ a poté na delší dobu zakotvil v Sokolu Vinohrady.

Již od začátku se hrála přetahovaná právě s Cholerics o vedení 1. pražské ligy. A přes výborné výsledky bylo čelo tabulky se středem velmi vyrovnané. Pro příklad poslední tým AGC Malá Strana B si stačil do konce ligy připsat 7 vítězství (z 24 zápasů). Po nevýrazném úvodu sezóny se začal prosazovat, hráči z „A“ týmu notně podporovaný, tým FBK Bohemians Praha B. A čtyři kola před koncem bylo jasné, že o dvě postupová místa se poperou právě Panthers, EMCO Cholerics a Bohemians. Panthers tehdy v životním zápase proti EMCU z již skoro beznadějného stavu 0:3 otáčeli v závěru na 4:3. EMCO všechny své čtyři zápasy prohrálo o gól a Panthers pak zaslouženě slavili postup a to i přes prohru v předposledním kole s Bohemians a protože z posledního utkání proti FLK Kings vytěžili tehdy ještě jen dva body za výhru, zajistili si i celkové vítězství v 1. pražské lize.

Další jenom letmé zmínky o mládežnických kategoriích zaznamenávají sestup juniorů zpět do 3. ligy. Naopak starší žáci postoupili zpět do 1. ligy, ale již během sezony je opouští Filip Rob, následně Tomáš Sláma a Dan Fišer a jdou za trenérem Hladíkem do Tatranu. Do vedení klubu vstupují další rodiče mladých hráčů. Na webu však jde ještě dnes dohledat rozhovor s členkou výboru z regionálního deníku. Tato maminka dnes již zapomenutého Jakuba Peška nejenom že zařídila a zaplatila vznik domény www.panthers.cz za 1.680 Kč, ale zakoupila a darovala klubu také sadu mantinelů, které jsou v hale dodnes v ceně 140.000 Kč! Vlastimil Dufek zakoupil a daroval certifikované branky v hodnotě 8.000 Kč a dále také formou daru platil měsíční provoz domény ve výši 630 Kč. Na správě a vedení klubu se dále podíleli ještě manželé Uhrovi, paní Šádová a zejména manželé Bobisudovi. Těmto a dalším patří velký dík, že v době, kdy klub neměl žádné své přirozené vůdce a jeho zakladatel ho opustil, se ho ujali a společnými silami a v rámci svých možností jej rozvíjeli.

V této sezoně pak také na opačném konci Prahy, v ZŠ Kozinovo náměstí v Hostivaři zakládá florbalový nadšenec Filip Klinecký amatérský florbalový kroužek, složený převážně ze studentů hudebního gymnázia Jana Nerudy na Žižkově a tří studentů Gymnázia Jana Keplera, čili společnost nadaná spíše intelektuálně než pohybově a toto společenství pod vedením trenéra samouka Davida Ghaliho (který tou dobou hrál 1. juniorskou ligu za FBT Praha a měl tedy jako jediný vůbec nějaké zkušenosti s ligovým florbalem), si dala za cíl zdokonalovat se a stabilizovat kádr pro přihlášení do soutěže. Probíhá vyvěšování náborových letáků a lanaření známých.

2002/2003

Sezona 2002/03 je, co se týče historie trochu chudší. Před sezonou proběhlo několik přestupů, někteří hráči z EMCO Cholerics se vrátili do svého týmu a už od začátku se čekalo, že půjde o těžkou sezonu, že se bude hrát spíš o udržení. Bylo to dáno přítomností pěti B týmů prvoligových klubů. K tomu se navíc příliš nevedlo druholigovým týmům z tehdejšího regionu Praha + Severozápad, takže reálný počet sestupujících kolísal od čtyř do šesti. Nakonec to ale dobře dopadlo a ve vypjaté minitabulce pěti týmů, které shodně získaly 20 bodů jsme díky vzájemným zápasům obsadili celkově sedmé místo, tedy i přes nejhorší brankový rozdíl a nejvyšší počet obdržených branek.. Zajímavostí tedy může být pár perliček ze soutěže, kde se proti Panthers proháněl Štěpán Slaný ještě v dresu Ústí, správce haly Radlice Přemek Fajc za Spartu a v brance SK B.U.H. Praha už tehdy nekompromisně seděl Jiří Klíma.

Z mládežnických kategorií pak jen útržkovitě: Junioři udrželi 3. ligu a objevují se zde již známá jména jako Petr Barák, Michal Boreš, Pavel Šáda, Jonáš Groš, Jaroslav Dvořák, Roman Dormišev, Jan Bobisud, Jakub Kolanda a další. Hrál proti nim například Roman Schichman tehdy v dresu Chodova.

Starší žáci pak udrželi 1. ligu se jmény jako Jakub Dajčar, Dalibor Baručák, Jan Máslo, Jiří Dufek a další.

Mladší žáci těsně nepostoupili do 1. ligy se jmény jako Marek Pech, David Kloubek, Tomáš Valenta, Lukáš Jenšík a  během sezony je opustili Jaroslav Janoušek, František Převorovský a nakonec i Daniel Rob (všichni do SSK Future). Hráli proti nim například bratři Kalinové s Tomášem Mikulou.

A o pár pater florbalové kvality níže se do poslední tehdy 6. ligy mužů se přihlásil tým FBC Thunder Balls (původně se chtěli jmenovat Fireballs!)  a cíl neskončit poslední se tehdy podařilo splnit bezchybně. Nutno podotknout, že je to opravdu potřeba považovat za úspěch, neboť konfrontace hráčů bez průpravy a někdy i talentu, navíc většinou v juniorském věku, proti zkušeným borcům pražské pralesní soutěže nebyla procházka růžovým sadem. Jména, která je třeba zmínit (v pořadí dle kanadských bodů :o)) Martin Eckstein, David Ghali, Vojtěch Müller (který hrál načerno jako Ondřej Fereš, protože tehdy hostoval z FbK Panthers do TJ JM Chodov), Jan Kudela, Štěpán Weber, Štěpán Auředník, Otakar Gernert (který později odešel do C.S.K.A. Hlásná Třebaň), Kryštof Kocot a fantom v brance Jan Veselka.

2003/2004

Sezona 2003/04 opět není, co se týče Panthers nijak zvlášť popsaná; tentokrát se však sestupu zabránit nepodařilo, navíc také Václav Hudeček do Vinohrad jako hráč a zůstává jako trenér a probíhá tak střední fáze velké krize klubu. Spory o způsob vedení ovšem neskončily a tým začal upadat nejprve po stránce sportovní a posléze i po stránce organizační. Paradoxně v této době však byly konečně po mnoha letech plánování a dohadování vytvořeny webové stránky klubu, o které se starala tehdejší nejen hráčská opora, brankář Filip Skalický. Ze stránek se zachovalo pouze torzo a to zejména a naštěstí historie klubu, která značně posloužila při tvorbě této komplexní historie klubu.

Juniory a Starší žáky postihl také sestup a Mladší žáci na předposledním místě v 2. lize také neoslnili – i když se zde objevují jména jako Jiří Ptáčník, Michal Kábrt, Vlasta Horák, Erik Strniště. Zkrátka špatná sezona, jak má být…

Naproti tomu bláznivé partičce s názvem Thunder Balls se jejich druhá sezona v 6. lize vydařila – navíc v přelomovém roce, kdy se měla zakládat nově 7. liga, byl cíl uhrát dobré umístění o to klíčovější. Nakonec se umístili v klidném středu tabulky, daleko od sestupových vod, s příslibem velkých změn do další sezony. Tým byl obohacen o další hráče: Jaroslav Dvořák (fiktivně pod jménem Jaroslav Smrčka, protože byl registrován v Panthers), Zdeněk Stratil, Jan Jedlička, Karel Trnobranský a Ondřej Stojanov (fiktivně na jméno Ondřej Stoklasa). Mimořádnou morální kaňkou však zůstává čin jistého funkcionáře Thunder Balls, který zfalšoval podpisy – paradoxně manželů Bobisudových – na přestupové listině Vojtěcha Müllera.

Trénovalo se jednou týdně v malé hale na Hagiboru, kde jako mantinely sloužily ty trámy na pozemní hokej a jednou týdně v Tatranské stodole v prominentním čase 22:00 – 23:30 a to ještě jen díky předstírání příslušnosti ke střešovickým Mužům C.

2004/2005

Sezona 2004/05 a pád o další soutěž níž, celková stagnace. Došlo k ukončení činnosti manželů Bobisudových coby správců a funkcionářů klubu. Novému vedení ve složení Eva Převorovská, Zbyněk Plas a manželé Petrželovi, což byli bez výjimky všichni rodiče od hráčů, bez nějakých sportovních manažerských schopností či zkušeností, navíc ve sportu a k tomu takto mladém, předávají postupem času a šrámy osudu zdevastovaný klub, který již jede jen ze setrvačnosti a velké týmy si na něj zvykly jako na pohodlnou farmu. Samotná nekompetentnost vedení by ale nebyla takovým problémem, kdyby v týmu existoval někdo, kdo by nejenom nějakou vizi o směřování a koncepci klubu měl, ale dokázal tuto vizi ostatním vnuknout a přimět je, aby táhli stejným směrem. Po odchodech velkých osobností jako Hladík a Hudeček klubu chyběl vůdce. Ze služebně starých hráčů se k tomu také nikdo příliš neměl a břímě tak postupně sklouzávalo na mladého Jana Tůmu.

Výsledkově se nevedlo ani Juniorům, kteří obsadili klidný střed poslední ligy, Starší žáci pak naopak zaznamenali úspěch v podobě postupu do 1. ligy. Mladší žáci a Elévové udržovali střed druhých lig. Během sezony klub opustili Jiří Cihlář (Future) a Martin Císař a Honza Bobisud (oba do Sparty).

Thunder Balls však touto dobou naopak rostou do objemu, do nově vzniklé 7. ligy zakládají B-tým (který v sezoně potkal legendární Termix), aby se mohl A-tým soustředit na smělý cíl – postoupit. Za tímto účelem je proveden poměrně masivní nábor a nejvíce se urodilo v lovištích na Gymnáziu Jana Keplera. Zároveň také proběhla změna vedení týmu, i proto, že se Filip Klinecký, částečně dílem vlastní naivity a obsese a částečně díky své neuvěřitelné píli a zarputilosti, začal věnovat tehdy revoluční novince florbal freestyle neboli air-driblingu a své umění zkusil prodat v Tatranu Střešovice. Vedení tedy začalo fungovat efektivněji ve složení David Ghali, Kryštof Kocot a Štěpán Weber.

Výsledkově se pak podařilo splnit cíl a postoupit z druhého místa do 5. ligy a B-tým vytáhnout až na 4. místo, kde na něj pak čekal postup administrativní – dodatečný. Tým byl rozšířen o další jména: Roman Kolenčík, Jan Búry, Petr Svojítka, Jakub Hajník, Michal Gula, David Gabriel, Jiří Žák a Šádí Shanaáh, který začínal v ŠSK Luka. Dále Tomáš Voborský a Stanislav Horniš z Future a střelec s neskutečným fyzickým fondem Ondřej Procházka z FKMP.

Za zmínku ještě stojí, že tou dobou už Thunder Balls měli tréninky v Radlické hale (kde naopak ještě tou dobou nebylo po Panthers ani stopy) a to hlavně díky tomu, že pondělní a páteční večer Sparta ani žádný další nájemce nechtěl. I díky tomu pak každý páteční večer byl pořádně dlouhý a trávil se v restauraci Kavos nad metrem Radlická, kterou nám pak doslova před očima zbourali, aby ustoupila budově banky.

2005/2006

Sezona 2005/06 jakoby pokračovala ve zlém snu, který neměl mít konce. Mužský tým Panthers, přestože v něm je mnoho stejných jmen, jako v dobách úspěšných, má zaděláno na třetí sestup v řadě. Schází se v mizerném počtu, zápasová morálka je minimální a o tréninkové se snad nedá ani mluvit. Junioři se snaží poněkud malátně postoupit z nejnižší soutěže, Starší a Mladší žáci jsou na chvostu svých soutěží.

Oproti tomu již zmiňovaný tým Thunder Balls je suverénem a ve vybojované 5. lize, (pouze ve vedlejší divizi než Panthers), se, zdá se, ani neohřeje a míří strmě nahoru za svým snem o první pražské lize. Zároveň si však uvědomuje, že bez rozšíření členské základny směrem dolů – tedy k mládeži, se bude jednat o sen jenom dočasný, v lepším případě jen velmi těžko udržitelný.

Z velké části to bylo štěstí, co přispělo k tomu, že se tyto dva odlišné osudy setkaly ve zrovna tu správnou dobu – na turnaj, kde hrál Jan Tůma za  Panthers, byl jako rozhodčí nominován Štěpán Weber z Thunder Balls a protože se oba zmínění dobře znali z Gymnázia Jana Keplera a ze školních florbalových akcí, přišla i brzy řeč na možnost sloučení. Tehdy pak také z úst Jana Tůmy padla věta, která by se skoro mohla stát mottem novodobé historie klubu: „No tak jo“.

Jelikož byl už leden, tak bylo do konce února (termín pro podání žádosti) relativně málo času – navíc, když nikdo z vyjednavačů (za Thunder Balls Kryštof Kocot a Štěpán Weber, za Panthers Eva Převorovská a Miroslav Petržela a prostředník Jan Tůma) neměli s něčím takovým žádnou zkušenost. I proto některá jednání probíhala neefektivně a někdy i úsměvně. Nikdo vlastně úplně nevěděl, do čeho jde, co ho čeká a jak se budou věci vyvíjet. Podstatné ale bylo, že přišla vize – plán toho, co s klubem udělat, jak by měl fungovat administrativně, soutěžně, materiálně i finančně. I tato vize se samozřejmě měnila, ale podstatné bylo, že přišla.

Soutěžně pak sezona dopadla (v mužské kategorii) optimálně – Thunder Balls svojí divizi vyhráli a postoupili z prvního místa a Panthers, kterým dodalo motivaci to, že je o co hrát, nakonec svojí soutěž udrželi. Do týmu přicházejí Jakub Černý, Luděk Dytrt a zároveň se připojuje skupinka žen, vedená Živou Böhmovou, která již dříve rozběhla jednání s Thunder Balls.

2006/2007

Sezona 2006/07 byla bez nadsázky přelomová, kdy se klub odrazil ode dna, prodělal Velký třesk a od té doby se začal znovu rozpínat. Po 13 letech došlo ke změně názvu na FbC Panthers a z oficiálně ustaveného vedení ve složení Kocot – Weber – Převorovská, se poslední jmenovaná zvláštním způsobem vytratila, dodnes se přesně neví, jak to bylo. Nemilým překvapením bylo, že oproti původní smlouvě o převodu závazků a pohledávek se najednou objevil celkem výrazný schodek hospodaření Panthers před sloučením. Nutnost razantních úspor a omezení tak výrazně zbrzdila růst nově oživeného klubu, který i tak byl impozantní. Do soutěží bylo přihlášeno 9 družstev a hlavním cílem bylo kádr stabilizovat, aby se udrželo, co se dá a v druhé fázi jeho pročistění. To se povedlo u všech mládežnických kategorií, které se podařilo novátorstvím a nadšenectvím strhnout k další činnosti. Ne zcela se to však podařilo u služebně starých Panterů, kteří měli jistotu, že minimálně soutěž, kterou udrželi, si zahrají a navíc mají možnost dostat se do A-týmu, vedeného kvalitním a zkušeným trenérem Markem Broschem z Bohemians, kterého se nám díky známosti podařilo na tuto první sezonu angažovat. Tito staří kluci zřejmě došli na konec své cesty a většina z nich se dál rozhodla nepokračovat.

Výsledkově byla sezona spíše smolná, přes velmi dobrý začátek skončili Muži nakonec blíže k sestupu než postupu, o který dlouho bojovali – na druhou stranu byl by to třetí postup v řadě prakticky stejného týmu, čili cíl více než smělý! Junioři naopak měli postup takříkajíc na lopatě a měli k tomu i velmi kvalitní, i když převážně dorostenecký kádr, ale unikl jim o vlásek. Starší a Mladší žáci a Elévové byli kapitolou samo o sobě – jako bychom se vrátili o deset let zpět, kdy se děti florbal teprve učili. Nebylo možné se opřít ani o elementární dovednosti a základy řádu či sportovního myšlení. Pozitivní bylo vytvoření nového ženského týmu doslova na zelené louce, který byl složen z hráček začínající až v dospělém věku a jeho výsledky byly do budoucna velkým příslibem. Během sezony tým opustila pozdější hvězda extraligy a reprezentace Klára Rozumová.

Začalo dlouhé období výchovy mládeže v Panthers. Do vedení se dostávají mladí lidé, kteří florbalem žijí již od mládí a mají tak bezprostřední zkušenosti z prostředí českého florbalu a současně efektivně zvládají organizaci velkého sportovního oddílu. Po částečně nevyhnutelných počátečních turbulencích v rámci vedení se ustálila trojice funkcionářů. Kryštof Kocot jako pokladník, Štěpán Weber jako sekretář a Jan Tůma jako předseda občanského sdružení Panthers. Všichni tři též působí jako trenéři a hráči. Vedle nich ve vedení působil také málomluvný až tajemný Miroslav Petržela, který měl na starost elévy a přípravku. O jeho schopnostech panovaly v horším případě pochybnosti, v lepším případě naivní představy. Každopádně přes počáteční nedůvěru působil jako člověk slušný a byla reálná šance, že svojí práci bude dělat nejlépe, jak dovede a že jeho komunikace s ostatními členy vedení se zlepší, až si k nim najde přes jednu generaci cestu.

Navíc všichni byli nově vzniklou administrativou, trénováním a studiem natolik vytíženi, že bylo velmi dobré, že existoval někdo, kdo se o tuto důležitou část klubu staral.

V tomto roce také klub započal spolupráci se svým hlavním florbalovým partnerem, společností Spinflo, dodavatelem značek Unihoc, Zone a McDavid. Co se týče zázemí tak tato sezona byla z dnešního pohledu již nepředstavitelná – trénovalo se v hale při ZŠ TGM v Ruzyni a muži v hale na Radlicích, která byla po odchodu Sparty obsazena SSK Future a při tehdejším vyjednávání o pronájmech byl ve hře celý osud nového klubu – pokud by se nepodařilo sehnat prostory k trénování, jenom těžko by se klub mohl existovat. Stejně tak nepředstavitelné a zničující bylo tehdy celoklubové soustředění v Rumburku, kdy na všechny kategorie byli dohromady čtyři trenéři.

2007/2008

Sezona 2007/08 šla zase o krok dále – založeno bylo družstvo Dorostenců a doplněna tak kompletní struktura mládeže. Kádr jako takový bylo potřeba postupně obměňovat, s tím jak končili hráči, kteří se nechtěli tolik snažit nebo tolik týmu obětovat a to napříč kategoriemi. Dařilo se ale průběžně a velmi dobře doplňovat a poskytovat nový domov kvalitním a pracovitým hráčům, kteří ve svém klubu necítili dostatečnou podporu a zázemí a zároveň věděli, že pokud by se rozešli každý jinam, přišli by o svou partu. Náš klub byl pro to tedy ideální volbou - mohl jim poskytnout to, co jim chybělo a zároveň tu bylo místo pro každého. Tímto způsobem tedy zhruba během jedné a půl sezony přišlo z týmu Lhokamo Praha cca 35 hráčů, kteří šli většinou s trenérkou Zuzanou Kovářovou, která přišla před sezonou.

Výsledkové zlepšení přišlo okamžitě: Muži se probojovali do nadstavby o postup do 2. ligy, kde uspěli (dodatečný postup z prvního nepostupového místa), Junioři taktéž postoupili do 2. ligy, Muži C skončili první a jistili tak případný sestup B-týmu, Dorostenci byli na prvním nepostupovém místě, Starší žáci postoupili z prvního místa do 1. ligy a Mladší žáci ze třetího místa také do 1. ligy.

Negativem bylo ukončení spolupráce s Markem Broschem, který musel dát přednost trénování ve svém mateřském klubu, protože si prezident FBŠ Martin Musil všiml, že svého nejlepšího trenéra má upíchnutého bůhví kde. Výpadek trenéra A týmu však trval necelou sezonu – již při nadstavbě se k týmu připojil Kamil Sedlák s hráčskými a trenérskými zkušenostmi z extraligového Třince.

Sezona by to tedy byla jako vysněná, kdyby na ní nebyla kaňka v podobě skoro až nechutného konfliktu ve vedení, mezi Miroslavem Petrželou a mladým vedením. Jádro konfliktu bylo staré jako sloučení samo – stručně řečeno ani jedné straně nevyhovoval způsob, jakým ta druhá prosazuje svoje vize. Mladá trojice zastávala více centralizovaný a plánovaný způsob vedení a byla v tomto ohledu na jedné lodi. Mirek Petržela na toto nebyl zvyklý, naopak byl zvyklý na to, že si dělá „svoje“ Elévy a do těch mu nikdo nemluví a on také nemluví do toho ostatního. Tato vize ale nemohla v praxi fungovat, navíc při společném rozpočtu a hlavně v čase, kdy bylo nutné šetřit opravdu na všem, aby byly prostředky na umořování dluhu.

Problém tedy eskaloval přes vzájemnou nedůvěru až ke skoro otevřenému konfliktu. A protože existovaly signály, že se po sezoně chce od klubu odtrhnout a vést si „svoje“ děti po svém, rozhodlo se, že se bude jednat a sice tak, že ho vedení zbavilo funkce trenéra. Rozhodnutí to bylo špatně připravené, načasované, interpretované, vymyšlené i provedené – inu člověk se nedostane do podobné situace každý rok. Vlivem mnoha okolností zejména nepochopení rodičů a vedení klubu sebe navzájem a legislativou ČFbU, která má za úkol chránit hráče před kluby, došlo tedy uprostřed sezony a rozehrané soutěže k odvedení jednoho celého družstva elévů Miroslavem Petrželou a jeho pomocníkem Zdeňkem Janouškem do SSK Future, což přišlo Markovi Jarochovi obzvláště vhod. Panthers tak zůstala hrstka nepřipravených kluků, co si neuměli pinknout a dvě prázdná družstva elévů. Kuriózním způsobem, který pro jistotu nebyl nijak zdokumentován, protože porušoval legislativu ČFbU, bylo jedno z těchto družstev převedeno pod SSK Future a „naše“ děti ho tam dohrály.

Klubu tak k tomu všemu, co měl slibně rozjeté, přibyla jedna velká starost dlouhodobý problém – protože jak víme, talentované děti již nerostou na ulici tak, jako v dřívějších dobách.

2008/2009

Kdybychom sezonu 2008/09 nazvali opět přelomovou, tak by nikdo nemohl namítat. Tréninkově byla zcela obsazena hala Radlice a byla spuštěna spolupráce s textilním gigantem Nike.

Výsledkově sezona dopadla tak, jak měla – čili dle možností – Muži A jakožto nováček těžké soutěže obstál a usadil se v klidném středu, Muži B vybojovali postup, takže se dotáhli do ligy pod A tým, Junioři uhráli svoje historicky nejlepší umístění – 3. místo v 2. lize, C tým naopak zůstal za očekáváním, stejně jako Dorostenci. Mladší žáci nedokázali vybojovanou 1. ligu udržet, což se však povedlo Starším žákům. Elévové zůstali bolavou ránou a místem pro dlouhodobou práci.

Vzhledem ke kvalitnímu kádru v kategorii Starších žáků a k nespolehlivým výsledkům v kategorii Dorostu, přišlo na program dne jednání s týmem RFK Pohoda Praha, který byl stejně jako Panthers aspirantem na postup. Trápilo ho však, že neměl juniorské družstvo a tak by musel zakládat nové. Vznikla tedy dohoda, která měla být výhodná pro obě strany a měla zajistit postup do 1. ligy dorostenců a zároveň posílení kádru juniorů do náročné 2. ligy juniorů. Výsledkem byla nakonec paradoxně situace, kdy ani Panthers ani Pohoda postup do 1. ligy nevybojovali.

Klub v této sezoně kromě ženského družstva Lhokamo Praha posílili Petr Kalina a Tomáš Mikula, Petr Mandok, Tomáš Fait, Martin Maňák, Jiří Klíma, Robert Horák, Dominik Schimon a navrátilec Ivan Novozámský.

Zajímavostí pak může být ještě pokračování cesty Mirka Petržely, který ve Future dlouho nepobyl a poroučel se ještě v sezoně do Tatranu, kam za ním po sezoně jeho společník Zdeněk Janoušek převedl (i když se ztrátami) původní kočující enklávu. V Tatranu pak zažil spolu se synem zřejmě zlaté časy, kdy zastával i funkci šéftrenéra mládeže. Není bez zajímavosti, že však od té doby se z neznámých důvodů snížila kvalita a konkurenceschopnost střešovických mládežnických celků.

2009/2010

Do sezony 2009/10 přihlásili Panthers rekordní počet družstev – celkem 17. Přihlášeny byly dvě mužské rezervy: Muži E a Muži D (navazující na původní Thunder Balls), C tým Dorostenců, B tým Starších žáků a družstvo Juniorek. Zároveň vznikl dceřiný oddíl Cirkus Praha, který má pouze družstvo žen a v rámci ČFbU funguje samostatně, ale zastřešení outsourcuje od Panthers, což svědčí o kvalitě a funkčnosti struktury celého sdružení. V této sezoně byla (i když to nelze úplně takto říci) dokončena transformace klubu – byly dokončeny procesy, které mají za cíl klub efektivně spravovat a řídit; jedná se zejména o sdílený pracovní prostor, multifunkční a sofistikovanou databázi členů a systém evidence plateb. Vývoj těchto nástrojů samozřejmě pokračuje neustále.

Výsledkově jsme navázali na uplynulou sezonu, v Mužích A to znamenalo proklouznutí možnosti postupu mezi prsty na posledním turnaji, u Mužů B pak udržení v soutěži. Muži C a D si pak chytře počkali na dodatečný administrativní postup. Junioři A byla velká neznámá – do trenérské pozice byl dosazen dosavadní šéf RFK Pohoda Vladimír Mařík a výsledky ani herní projev týmu nebyl ideální, přestože je samozřejmě nad míru jasné, že neměl před sebou vůbec lehkou práci. Tu pak po vzájemné dohodě ukončil a společným trenérským vedením byl nakonec dotažen do konce cíl udržení v soutěži. Junioři B a Dorostenci A si pak ve svých soutěžích s přehledem zajistili postup a Starší žáci podruhé zajistili setrvání v nejvyšší soutěži. Ženský tým měl smůlu pro zvolený hrací systém, kde byla šance na postup zcela minimální. I tak ale vzhledem ke zkušenostem, které má, uhrála velmi dobrý výsledek.

Klub v této sezoně kromě hráčů z RFK Pohoda posílili Petr Kadlec, Jakub Rybka, Petr Novák, Tomáš Urban, Filip Kraml a Michal Kramoliš.

2010/2011

Před sezonou 2010/11 probíhá několik trenérských změn. Vzpomínaný Miroslav Petržela se synem přecházejí za zvláštních okolností ze Střešovic do dalšího pražského klubu TJ JM Chodov a Mirek Hladík pak po mnoha letech ve Vinohradech vstupuje do SSK Future, se kterým kolem roku 1998 jednal za Panthers o sloučení, ke kterému tehdy pro odpor hráčů nedošlo. Oba se pak spolu se Zuzanou Kovářovou a Štěpánem Weberem potkávali v 1. lize dorostenců a zatím co trenéři Panthers oslavili polovinu sezony vzájemným sňatkem, oba Mirkové, kteří v minulosti zasáhli do historie Panthers, naopak vyhazovem – Hladík po neshodách s Markem Jarochem a Petržela těžko soudit, každopádně to byla jeho poslední štace. Ne tak jeho syna, kterého ještě stihl poslat na zkušenou do Bohemky, následně do švédského Warbergu, Boleslavi a Startu než se pak přesunuli zpět do Olomouce. Vystřídal tak rekordní počet klubů, včetně Sparty, kam odešel z Panthers.

Smutným svědectvím toho, jaký je pohled pod pokličku florbalu a sportu v současné době obecně, je fakt, že z původního počtu cca 20 hráčů, které rodiče odvedli z Panthers proto, aby je uchránili před vedením a následovali tak svého trenéra, došli do dospělého věku jen čtyři – David Šimůnek (Panthers), Adam Tlapák (Tatran), Petra Nosková (Elite) a Adéla Jůzová (Chodov).

Do Panthers naopak před touto sezonou přichází posila trenérského týmu Karel Vancl – zkušený trenér a tehdejší školitel trenérů a svěřen mu je kvalitní tým Juniorů A, kam navíc přichází z Tatranu Pavel Daněk a vrací se David Polcar, který tam odešel těsně po sloučení.

Oproti původnímu plánu však nový trenér nejel na soustředění, na které se jelo už počtvrté do Rumburka a ačkoliv areál byl velmi oblíbený, bylo to tenkrát naposled. Kromě jiných neshod se správou areálu se ještě povedlo právě partičce nadějných Juniorů provokovat po večerce místní chasníky tak dokonale, že jeden z nich, Filip Štraus, tehdejší vycházející brankářská hvězdička, skončil v nemocnici a jen zásluhou chápavého lékaře a tolerantních rodičů se dále nic nedělo. Navíc páni “ochranka-vyhazovači“, kteří celou situaci sledovali s poklidem této profesi vlastní, ještě upozornil, že můžeme být rádi, jak dopadl. Zbytek juniorského týmu se pak musel ukrýt do trenérských pokojů, jelikož místní začali lačnit po krvi a kdokoliv neznámý byl potenciální obětí minimálně slovní potyčky. Třešničkou na dortu pak druhý den ráno bylo reakce správce areálu, když na naší stížnost, že uklízečka přišla v sedm hodin (pokoj měl být vyklizen do devíti), podrážděně konstatoval, že se nám to těžce vstává, když do ranních hodin dovádíme na diskotéce. Pro některé zlomyslnější, či cyničtější Pantery pak bylo zadostiučiněním, když těsně poté, co jsme areál opustili, tak byl takřka celý vyplaven a tím jsme se s ním rozloučili. Dospělí měli svůj turnus ve Dvoře Králové a začalo tak období hledání místa, kde se bude pořádat soustředění.

Muži A pak po lepších letech prožili horší sezonu, spousta divokých výsledků a neobvyklých situací. Za zmínku stojí na úvod hrdinný pohárový zápas s Libercem a ligové zápasy s Tatranem B, který posílila trojice Princ – Dóža a von der Pahlen, zápas s Future B, kde dával nehrající sekretář klubu Štěpán Weber dva góly z nájezdu a poslední dvoukolo o bytí a nebytí a přetahovaná s Athletics a Orkou. Do Německa za prací odešel během sezony Petr Novák a po sezoně skončili poslední dva Pohodáři, David Jurášek a Tomáš Formánek a bylo jasné, že s týmem se musí něco udělat.

Rezervní týmy B a C se tragicky propadly o soutěž níž a postup slavila jen veteránská partička uctívající slovo Thunder. Po této sezoně byla v reakci na to změněna koncepce mužské dospělé složky, aby se toto neopakovalo, zejména byla omezena zbytečná fluktuace hráčů na jiné soupisky a omezen počet týmů. Jak se nedařilo Mužům, tak se ale dařilo Juniorům, kteří pod novým trenérem vyrovnali nejlepší historické umístění – 3. místo v 2. lize. Dorostencům se podařilo udržet nejvyšší soutěž.

V této sezoně pak přišlo údajně koncepční rozhodnutí ČFbU, které posunulo všechny věkové kategorie o jeden rok nahoru – mužem/ženou se tedy nyní hráč/ka stává již v 19 letech, inu, co je ve Švédsku, to musíme mít také. V praxi to však, kromě ztráty jednoho roku v mládeži znamenalo to, že se přeskočil každoroční cyklus toho, kdy se mladší ročník učí od staršího. To bylo samozřejmě citelně znát v kategorii starších žáků, když do nejvyšší soutěže přišly dva ročníky slabších mladších žáků, kde ještě pořád zívala díra potom „nuceném výseku“ v roce 2007, a ti pak bohužel nejvyšší soutěž museli opustit.

Ženskému týmu se opět nepodařilo dostat se do nadstavby, když skončil třetí a o bod ho předstihl právě tým Cirkus.

Od této sezony klub postupně začíná na místních školách vést florbalové kroužky, první vlaštovkou byla ZŠ Mládí a poté následovala ZŠ Klausova a ZŠ Kuncova. Na konci sezony se pak Weberovým narodil syn Max a Marka Jarocha zavřeli do vězení, načež se Mirek Hladík vrátil do Future, kde pak skončil po neshodě s novým vedením.

2011/2012

Následující sezona 2011/12 měla být lepší a navrátit klub do původních pozic. Soustředění mládeže se odehrálo v divoké České Kanadě v Kunžaku a dospělých podruhé ve Dvoře Králové, kde už se k týmu připojilo několik posil: Michal Buchta, Přemysl Bališ a Patrik Míka, Honza Prokeš a jeden ze zakládajících členů Honza Borák a do ženského týmu Veronika Raková. Zaznamenali jsme ale také odchody, kromě Lucky Denkové do Děkanky odchází také Jirka Kropáček do Startu, který postoupil a spolu s ním také Jirka Ptáčník, který se ale hned po sezoně vrací a končí také Jiří Klíma zvaný Behemot, jehož nahradili právě mladík Prokeš s veteránem Borákem a spolu s talentovaným Kuderou vytvořili silnou trojici.

Bylo znát, že A tým mužů by po třech letech pod trenérem Sedlákem potřeboval změnu a ta změna se nabízela v podobě úspěšného trenéra Karla Vancla. Vše bylo dohodnuto, ovšem již od počátku se projevovaly různé drobné nebo výraznější problémy, které pramenily ponejvíce ze špatné komunikace a přetížení v pracovním i osobním životě, takže vše vlastně víc nefungovalo, než fungovalo. Karel Vancl postupně odříkával soustředění, pohár, tréninky, takže de facto týmu, který byl připraven na změnu trenéra, zůstal trenér původní. Výsledkově to byla zase sezona jako na houpačce, spousta zbytečně ztracených bodů a zápasů a celkově nevyzrálost a nestabilita – psychická a i herní – což stačilo na umístění v klidném středu tabulky.

Rezervní týmy rovněž uhrály výsledky na úrovni svých soutěží, i proto, že velké množství mladých hráčů muselo získat více zkušeností v dospělém florbale. Zajímavostí je družstvo Muži E, které bylo od této sezony určeno pouze pro hráče bez průpravy, kteří přišli jen tak hrát v pokročilém věku a kde se vlastně spustila taková rozvojová laboratoř florbalových nadšenců.

Junioři rovněž zažili opačnou sezonu, než byli zvyklí, a i přes kvalitní kádr bojovali na opačném konci tabulky, než by si představovali, a to zejména vlivem zhoršeného přístupu služebně starších hráčů, kteří si mysleli, že jsou dobří a mají něco nahráno. Dorostenci už tentokrát sestup odvrátit nedovedli, protože vše stálo na ročníku 1995 a konkurence byla veliká. Oproti tomu ve Starších žácích, kteří odehráli svojí poslední sezonu bez výkonnostních košů, a v další mládeži se dařilo už sklízet ovoce práce trenérů z posledních let a postupně vychovávat mladou generaci připravenou pro lepší zítřky.

Hlasitě o sobě dal vědět ženský tým, který kromě toho, že se dostal do osmi-finále Poháru, kde vypadl s Chodovem, vyhrál svojí skupinu 2. ligy, následně se utkal v nadstavbě s vítězem druhé skupiny Sokolem Královské Vinohrady, kde ve dvou zápasech zvítězil a postoupil do Baráže o 1. ligu, ve které uspěl a stal se tak účastníkem 1. ligy.

2012/2013

Pro sezonu 2012/13 je tedy potřeba založit mládežnická družstva a i když tu pokusy v minulosti již byly, bylo jasné, že je potřeba na tom s někým spolupracovat. Podařilo se dohodnout spolupráci s týmem Vosy v kategorii Juniorek a se Sokolem Rudná v Dorostenkách. Kromě toho přišly posily jako Klára Šarochová, Renata Jandová a na střídavé hostování Eva Krauskopfová. Mužská složka se obohatila zbytkovou mládeží, která přicházela ze skomírajícího Future, k čemuž se přidal i klenot v podobě Jaroslava Janouška, který v Panthers před lety začínal, ze Sparty pak přišel Pavel Dvořák a z ostravského FBC David Kolář.

Jeden by řekl, jakou mají Panthers „smůlu“ na trenéry, když spolu s transferem hráček s týmu Vosy přišel i trenér Tomáš Mádr, který na první pohled vypadal důvěryhodně, ale spolupráce s ním přinášela různé problémy od komunikace s hráčkami po samotné vedení tréninků a zápasů a spolupráce s ním byla ukončena. Podobně jako u Tomáše Petržely jsme v něm nalezli sběratele klubových navštívenek.

Výsledky Mužů A byly ale stále neuspokojivé, pořád se opakující chyby ve všech činnostech a série mnoha zápasů bez bodu opět málem stála soutěž, nebýt mocného finiše na závěr. Rezervní týmy opět ve svých soutěžích na svých místech a pouze Juniorům se podařilo opět dosáhnout třetího místa. Dorostenci pak i přes veškerou snahu s mizerným počtem hráčů, navíc psychicky zdecimovaným dlouhým trápením, zaznamenal druhý sestup v řadě a podtrhl tak jen kletbu ročníků 96 a 97.

Ženy A vyřadil z Poháru extraligový Tatran team Děkanka a jako nováček 1. ligy se zabydlely hodně rychle a to i přesto, že si od nich dal pauzu jejich dlouholetý trenér Jan Tůma, kterého nahradil Kryštof Kocot s Lukášem Jenšíkem. Ovšem soutěž byla tak vyrovnaná a ztrát bodů bylo tolik, že to nakonec stačilo na ne úplně sympatické 9. místo se ztrátou osmi bodů na dodatečně postupující Vinohrady z místa čtvrtého.

Zajímavostí pak je, že pro družstvo Mladších žáků se nám podařilo sehnat roli v reklamě na Hamé a Mirek Hladík v této sezoně spustil do soutěže svůj nový oddíl Blue Wings, který vytvořil z kroužku při DDM Jižní Město v kategorii dorostenců. Soustředění mládeže bylo tentokrát v Kadani a dospělých v Kralupech.

2013/2014

Před sezonou 2013/14 už pak byly oba turnusy soustředění v areálu Lokomotivy v Plzni a předcházela mu v případě Mužů A plnohodnotná letní příprava. Vedl ji Kamil Sedlák, který ale měl do sezony s trénováním A týmu skončit a na jeho místo měl přijít krizový manager Jan Tůma. Kýžený efekt to však nemělo, tým se i přes slibný začátek trápil a nebýt tehdy toho, že se soutěž rozdělovala, mohl reálně hrozit sestup o patro níž. Tato organizační změna nás tedy uchránila a naopak se dá pohledem optimisty říci, že nám o 8 bodů unikl postup do tehdy nově vzniklé Národní ligy. Vzpamatovaly se ale rezervní týmy a Béčko vypráskalo svojí soutěž, nutno dodat s velkým přispěním soupeřů, kteří první pozici svými výkony v posledních kolech naprosto rezolutně odmítli, Céčko pak dokonce bez jediné prohry, Déčko pak „pouze“ druhé a Éčko se vyškrábalo až na sympatickou pátou příčku.

Junioři ve složení ročníků 95 a 96 odvrátili hrozbu sestupu a Dorostenci postoupili zpět do 2. ligy. Po památném zápase Panthers – Blue Wings pak došlo k oslovení prostřednictvím Míry Hladíka a bylo dohodnuto spojení oddílů a obnovení spolupráce s tehdejším zakladatelem klubu. Ten se pak ještě během končící sezony připojil k Mužům A a bylo uspořádáno zimní soustředění pro Muže a Ženy A. Ty pak vylepšily svůj loňský výsledek a skončily na páté příčce, pouze šest bodů od Jičína, který nakonec postoupil do extraligy. Během sezony je posílily Michaela Hrubá s Šárkou Topičovou z Elite a Nikola Chimincová s Petrou Šusterovou a Nelou Škopánovou z Mladé Boleslavi. V pozici hlavního trenéra končí Kryštof Kocot a na jeho pozici se dostává vycházející trenérská hvězda Lukáš Jenšík. Starší žáci s ročníky 99 a 2000 zakončit svou pouť ze čtvrtého až v nejvyšším koši.

2014/2015

Na začátku přípravy sezony 2014/15 pak přichází hodně dalších změn, nejvýraznější je odchod několika hráček za Míšou Hrubou do nově vzniklého týmu Sparty a velmi nesympatické jednání z jejich strany, které vyvrcholilo historicky první arbitráží s účastí našeho klubu, která nám dala zcela zapravdu, což není úplně běžné. Náhradou za to přicházejí další posily Anežka Slaná, Eliška Nedvědová, Lýdie Baráková (sestra legendárního Petra Baráka), Nikola Šrámková, Míša Mizerová, Kristýna Vaníčková a Natálie Sátrová. V mužské části jsme pak zaznamenali návrat Honzy Prokeše z Liberce, naopak tým opouští Přemysl Bališ a Pavel Dvořák. Zlákat Sparťanskou krví se pak nechal talentovaný dorostenec Vítek Halamíček, ještě během sezony se vrátil, ale už mu to nepomohlo. Začínají postupně také přicházet kluci z Rudné a vzniká tak postupně oblíbená rudenská kolonie.

Velká očekávání jsou od Míry Hladíka, kterému byly svěřeny týmy Dorostenců A, Juniorů A a Mužů A. Velké plány a hluboká odbornost začaly ale postupně získávat šrámy, o kterých se sice vědělo, ale šly by zvládnout, nebýt prazvláštní Mirkovy povahy, která se za ty roky změnila pramálo. Již na předsezonním testování se začaly projevovat specifické charakterové kazy, které postupem času zapříčinily nemožnost spolupráce s čím dál více lidmi ne právě po stránce pracovní – odborné, ale po stránce lidské. Špatná komunikace, neschopnost uznat vlastní chybu a málo respektu k druhému a příliš mnoho k sobě samotnému, bylo to, co celé spolupráci nakonec zlomilo vaz.

Výsledkově se nevedlo zase tak špatně, poměříme-li to s předchozími roky. Všichni ale cítili, že tým má navíc, ale málokdo zase vycítil, že zbytečné hecování a soustředění se na výsledkové cíle, může být spíše překážkou a svázáním rukou. Zároveň výběr sestavy nebyl vždy ten nejsilnější, ale takový, jaký byl nebo mohl být trenérovi loajálnější. Přišly opět zbytečné ztráty bodů, tentokrát ponejvíce z prodloužení. Snaha tým vyburcovat díky strachu z vnitřního nepřítele před zápasem s Chodovem B měla spíše opačný vliv a tři body získal podceňovaný soupeř. Následovalo opět zimní soustředění, které bylo jako pokračování nějaké hry na pustém ostrově – kdo přežije. Realizační tým v zájmu zlepšení situace rozšiřují Lukáš Jenšík a Štěpán Weber, ale situace se nelepší, navíc nespokojenost rezonuje i týmem Juniorů a Dorostenců, takže se nešlo vyhnout ukončení spolupráce s Mirkem Hladíkem. #dejavu

I přes řadu negativ, která by byla pěkně dlouhá, je třeba nezapomenout i na to pozitivní, co nám spolupráce dala a to nejenom ve zkušenostech, jak vycházet s lidmi, tak i po sportovní stránce. Podobně jako nás před lety Karel Vancl nakopnul k trénování 3x týdně, přiměl nás Mirek k tomu to posunout dál a vylepšit spoustu věcí, připravit druhou sadu dresů, pracovat s videem či více zapracovat na systému. Bohužel ale bylo možné si jenom vzít ponaučení, inspirovat se a vzít si to dobré a to špatné nechat. Dohromady to bohužel nešlo.

Stejně tak nešlo po zpackané sezoně udržet tým Juniorů v soutěži a tak se s ní po sedmi letech museli rozloučit a Dorostenci pak nedosáhli na postup, na který měli.

Muži B skončili ve středu tabulky a Mužům C nebylo tedy nic platné druhé postupové místo. Muži E uhráli svoje nejlepší umístění (4. místo), ale i přesto bylo toto družstvo v rámci reorganizace po sezoně zrušeno (spojeno s Muži D).

Ženy pak potvrdily vzestupnou formu, v Poháru se dostaly opět do osmi-finále, kde opět vypadly s extraligovým týmem, tentokrát s Elite Praha a během celé soutěže si vypracovaly v čele až neuvěřitelný bodový náskok, který pak s umem sobě vlastním v těžkých chvílích rozdávaly svým soupeřkám, naštěstí si ten jeden rozdílový nechaly pro sebe. Následným premiérovým play-off prošly jako nůž máslem, ale jelikož předpis soutěže neumožňoval přímý postup, znamenalo to účast v Baráži o extraligu. Tam je čekal, kdo jiný, než Sokol Vinohrady a bohužel dva roky, i když v bídě, ale v extralize, jsou znát. Po vítězství Panterek v prvním utkání se Vinohrady zbavily svých trenérů a sérii pak otočily a uchovaly si extraligovou příslušnost.

2015/2016

Sezona 2015/16 je výjimečná, je to desátá od sloučení a od velkých změn v klubu a opět se posouváme dál, klub se už nerozrůstá jenom do šířky, tedy co do počtu členů a družstev, ale rozrůstají se i počty trenérů a tréninkových skupin.

Otevřena je nová tréninková hala Jeremi sport na Lužinách a je tam přesunuta část tréninků, neboť do haly v Radlicích se již všechny nevejdou a klub kupuje nové mantinely.

V provoz je uvedena redakce klubu, která se stará o jeho projev, zejména tedy obsah na webu a sociálních sítích a video kanál.

Po mnoha letech velice pomalého vývoje velmi sofistikovaného komplexního klubového webu byl za výrazné pomoci Karla Petráka staršího spuštěn nový klubový web, který bude naopak na budovaném systému nezávislý a nahradil tak starý a nedostačující „modrý“ web, který Panthers podědili od Thunder Balls.

Dochází k úpravám, modernizaci a sjednocování klubového textilu – dresových kompletů, utlumení spolupráce s Nike a prohloubení partnerství se značkou Unihoc.

Opět je domluven příchod mládeže z oddílu Lhokamo Praha a probíhá spolupráce v oblasti ženské mládeže s oddílem Elite Praha.

A jak to vše celé dopadne, to se dozvíte po další pětiletce.