Rok Pantera

Florbalový rok, to nejsou jen tréninky a ligové turnaje. Mimo ně totiž naše členy čeká ještě spousta dalších sportovních a společenských akcí, a to i za hranicemi naší republiky. Všechny je mapuje klubový kalendář nazvaný Rok Pantera, který stejně jako florbalová sezona a školní rok začíná v září a končí letními prázdninami. Podrobnosti o konkrétních akcích najdete v členské sekci, připomenout si jejich minulé ročníky pak můžete na našem YouTube kanále či v klubové fotogalerii.

12_20211225_174938.jpg

Začátek tréninků a ligové sezony

Organizačně nejnáročnější část sezony je hned její začátek. V září se totiž rozbíhají jak tréninky všech družstev, tak zároveň i většina ligových soutěží hraných pod hlavičkou Českého florbalu. Postupně se také rozbíhají ke klubu přidružené florbalové kroužky, které Panteři pořádají na základních školách napříč celou Prahou 13 a na Zličíně.

Klubové focení

Prvním velkou akcí v nově rozběhlé sezoně je celoklubové focení a zároveň domácí dvojzápas našich dospělých elitních družstev. To probíhá zpravidla v první polovině listopadu na hale v Rudné a kromě netradičního setkání všech našich družstev na jednom místě se mohou Panteři těšit také na doprovodný program při zmiňovaných utkání A - týmů a skvělou atmosféru, která na nich panuje. Padají i divácké rekordy - při loňském focení v jednu chvíli na tribunách fandily více než dvě stovky Panterů!

Vánoční Panthers Cup

Společně s blížícími se vánočními svátky přináší prosinec i další oblíbenou akci zejména pro ty nejmenší členy klubu - prosincový Panthers Cup! Společný turnaj hráčů a hráček z různých kategorií a družstev se koná většinou v samém závěru vánočních svátků, tedy 22. a 23. prosince a určen je, jak již bylo naznačeno, Panterům a Panterkám od přípravky po starší žákyně. Nepsanou tradicí se stalo také vzájemné ochutnávání napečeného cukroví a laskomin, přítomní rodiče pak vzali zavděk kromě krátkého odpočinku také čerstvě uvařeným svařákem.

Gothia Innebandy Cup

Pro mnohé jedna z vůbec nejoblíbenějších částí florbalové sezony připadá hned na začátek ledna. Zpravidla hned na Nový rok se totiž několik desítek Panterů sejde s florbalkami a cestovatelským vybavením u zájezdového autobusu, jehož trasa vede přes několik zemí až na sever do švédského Göteborgu, kde se každoročně koná mezinárodně zastoupený turnaj Gothia Cup. Panteři navíc v kolébce florbalu i přes silnou konkurenci zejména švédských družstev pravidelně dokazují, že je s nimi třeba počítat - důkazem budiž nedávná obhajoba celkového prvenství v podání týmu starších žáků, další tři medaile pak přivezla družstva dorostenců, juniorů a juniorek. To je při celkem sedmi přihlášených panteřích výběrů velmi slušné číslo, že?

Play-off a závěr soutěžní sezony

Jak se blíží konec února, začíná i přituhovat v ligových soutěžích. Největší starosti či naopak veselí většinou panuje mezi těmi družstvy, které hrají celostátní soutěže - tedy elitními výběry mužů, žen, juniorů a juniorek. To jsou zároveň naši zástupci i ve vyřazovacích bojích, jenž zejména u mužů startují už zkraje března a každoročně slibují velké boje a skvělou atmosféru - nepřekvapivě jde o vůbec nejnavštěvovanější zápasy sezony a důležitost zápasů je vidět i na samotném hřišti, kde se jen zřídka nehraje s maximálním nasazením. Boje o postup do vyšších soutěží či, nejcennější trofej či Superfinále v O2 areně začínají!

Jarní Camp

Letní Panthers camp je každým rokem jednou z nejoblíbenějších událostí. Proto jsme přidali další novinku a tou je jarní camp. Všichni milovníci florbalu už nemusí čekat až na léto, ale můžou si užít jarní prázdniny plné florbalu a kamarádů společně s námi. Těšíme se, jak na naše malé Pantery, tak i na všechny, co jsi chtějí jen užít zábavu a zasportovat si. Tento camp je zaměřený především na florbal, těšit se však můžete i na jiné sportovní aktivity. Více informací najdete zde.

Ukončení sezony a Panthers Night

Zatímco při souhře těch smutnějších a nepříznivějších okolností mohou někteří Panteři naposledy vkročit do ligových bojů už v březnu, zejména mladší divize našeho klubu si většinou radosti běhu za kulatým nesmyslem užívá ještě zkraje května. A pokud zrovna planetu nedecimuje globální pandemie, připadá právě na začátek pátého kalendářního měsíce i závěr jejich soutěžní sezony. A ať už to bylo zakončení úspěšné více či méně, čeká Pantery dvoutýdenní odpočinek od florbalek i sportu obecně, jenž ale vyplní další klubová akce - Panthers Night!

Společenský večer a zároveň setkání členů a přátel klubu se letos bude konat už pošesté a věříme, že stejně jako v minulém roce i s hojnou účastí (nejen) Panterů a Panterek. Kromě nezvyklé atmosféry a možnosti spatřit a pohovořit i s ostatními členy klubu, jenž navíc oproti florbalovému prostředí značně změnili své svršky, bývá lákadlem i každoroční vyhlášení nejlepších hráčů v jednotlivých kategoriích, tombola a také prostory a živá muzika k tanci. Součástí Panthers Night je také každoroční členská schůze, na které se kromě pravidelných voleb do výkonného výboru klubu mohou zájemci z řad členů či jejich rodičů dozvědět i něco o chodu klubu jako celku.

Letní příprava a otevřené tréninky

Jen co skončí Panthers Night, přichází čas na zahájení letní přípravy. Specifická fáze roku, kdy družstva zůstávají v původním složení, nicméně už se nepřipravují na nadcházející ligové zápasy a tomu odpovídá i tréninkový režim, jenž zejména u mládežnických družstev většinou zahrnuje zejména venkovní aktivity. Dle zběžného průzkumu napříč členy klubu ta vůbec nejneoblíbenější část sezony má ale naopak velmi pozitivně hodnocený závěr - tedy letní turnaje.

Počátkem června se přeci jen někteří šťastnější vrátí zpět s hokejkami do haly, ve volných chvílích je pak nejen na té radlické ploše doplní také možní budoucí spoluhráči - začátek posledního měsíce školního roku se totiž nese i v rytmu otevřených tréninků pro nezkušené i zkušené florbalisty, kteří si mohou jeden z nejpopulárnějších tuzemských sportů vyzkoušet právě pod hlavičkou Panthers!

Letní a prázdninové turnaje

V samotném závěru školního roku je také čas na první velký letní turnaj - Brno Open Game! Jak už název napovídá, tradiční a oblíbený podnik se koná v jihomoravské metropoli, a to v druhé polovině června. Panteři na něm navíc mívají silné hráčské zastoupení - v tabulkách předloňského ročníku bylo možné najít až desítku našich družstev! A kromě spousty zážitků a utužení kolektivu se z Brna vozí také medaile - jednu z nich obstarali po senzačním semifinále starší žáci, cenný kov přivezl také například tým juniorek.

Letní prázdniny pak patří čistě pražský turnajům, na nichž ti šťastnější mohou zapsat hned tři účasti. Druhý víkend v červenci znamená, že se ve větších halách hlavního města usídlí jedna z největších florbalových akcí světa, tedy mládežnický turnaj Prague Games. Na něj Panteři pravidelně vysílají družstva ze všech věkových skupin, pro které jde většinou o první představení ve starší kategorii. Juniorům, juniorkám a dospělým týmům je pak určen turnaj Czech Open, jenž se pro změnu koná v polovině srpna, a to ve stejném konceptu jako zmiňované Prague Games. Ročník 2020 navíc byl na Czech Open nejúspěšnější v klubové historii - kromě čtyř medailí byli fanoušci svědky velké rarity, kdy se ve finále jedné z kategorií utkaly dvě panteří družstva proti sobě!

Panthers Camp

Zmiňovaným Brnem a Prague Games končí pro většinu mládežnických družstev soutěžní sezona a malí Panteři a Panterky se mohou vesel rozprchnout na prázdniny. Nejen pro ně, ale i pro zájemce ze široké (i neflorbalové) veřejnosti je pak určen příměstský tábor Panthers Camp, jenž má za cíl zajistit dětem sportovní a volnočasový program jak na mimo Prahu, tak i v blízkém okolí. Rádi na něm přivítáme jak stávající členy našeho klubu, tak i zástupce z jiných klubů i sportů - kemp rozhodně není jen o sportu s děrovaným míčkem! 

Je zároveň možné hlásit se zvlášť na každý den a nikoliv na kompletní týden - z Prahy odjíždíme vždy ráno a vracíme se v podvečer. Více informací můžete také najít na samostatné stránce kempu.

Klubové soustředění v Plzni

Ze sportovního hlediska vůbec nejdůležitější klubová akce připadá na druhou polovinu srpna. Téměř dvě stovky Panterů se ve třech různých turnusech vydají do plzeňské čtvrti Slovany, kde společně stráví několik dní ve snaze si po dlouhé době opět navyknout na tréninkovou zátěž a režim. Součástí jsou kromě tréninků samotných i spousty dalších aktivit, počínaje venkovními soutěžemi a sporty a konče bazénem či společnými týmovými večery. Oblíbený je i závěrečný turnaj, ve kterém se střetnou namixované kategorie proti sobě.

Díky načasování právě na konec srpna se soustředění každoročně těší velkému zájmu a oblibě, neboť je takovou skutečně závěrečnou tečkou za náročnou letní přípravou a dává Panterům a Panterkám na vědomí, že začátek soutěžní sezony už je skutečně za rohem.

Salming Cup

Tím skutečně definitivním rozloučením s létem a s ním spojenou dřinou je pro některá družstva také srpnový UNYP Cup. Populární turnaj pořádaný pražskou Spartou, na němž vloni Panteři zaznamenali historický rekord v podobě tří zlatých medailí z celkových šesti hracích kategorií, vychází termínově zhruba na konec mládežnického soustředění a poskytuje našim hráčům a hráčkám skvělou příležitost vyzkoušet si čerstvě nabyté dovednosti v praxi. Díky stále přetrvávajícímu stylu turnaje, kdy si pořadatelé účastníky sami vybírají, je navíc celé akci dodán punc výjimečnosti a každý zápas je tak pro všechny zúčastněné pořádnou předsezonní zkouškou.

Takový je Rok Pantera, tedy zjednodušený kalendář klubových akcí, na něž každoročně vypravujeme početný zástup našich reprezentantů. Prožijte ho spolu s námi!