24_20230911_132022.jpg
21_1640941393.png
2164_20220408_135452.jpg

Elitní dospělá družstva uzavřela sezonu, chystají se trenérské změny

Sezona elitních mužů a žen se v minulých týdnech dočkala svého konce a přišel tak čas na její bilancování. Konečné osmé místo extraligových #princezen a bronzové medaile mužů pak mimo jiné znamenají i změny v trenérských štábech obou družstev.

Rychlý konec ve čtvrtfinále, ženy na premiérový úspěch nadále čekají

Jako prvnímu z obou elitních dospělých družstev skončila sezona extraligovým Panterkám. Ty přitom neměly úvod letošního ročníku nejvyšší soutěže vůbec špatný – z úvodních deseti kol hned pětkrát odcházely jako vítězky, ve třech případech navíc svým soupeřkám nasázely minimálně deset branek. Povedený start nicméně nevydržel dlouho a s příchodem listopadu, na nějž navázal i konec trenéra Jaroslava Jelínka, začaly přicházet i nepovedené série.

Pojištění účasti v play-off, do nějž Panterky nakonec postoupily popáté v řadě, tak přišlo až po novém roce – svěřenkyním Pavla Skazka a Lukáše Jenšíka nakonec konečné osmé místo přinesl až hubený pětibodový zisk, jenž si #princezny připsaly v průběhu závěrečných sedmi kol. To úplně poslední navíc přineslo rekordní debakl od Chodova, s nímž se následně děvčata z Radlic utkala i ve čtvrtfinále, do nějž si jej právě pražský rival vybral coby druhý tým tabulky.

A ani na pátý pokus se v něm hůře umístěné Pražanky nedočkaly premiérového vítězství. Start série se nesl v duchu velkých gólových rozdílů mezi oběma týmy a nejblíže bodu tak Panterky byly až ve čtvrté bitvě, ani vedení 5:2 ale nestačilo a po výsledku 4:0 na zápasy tak dále postupuje Chodov, který tak Panthers přisoudil konečné osmé místo a konec sezony už zkraje března.

A byť je do té další ještě daleko a mnoho změn ještě není dotažených, ta hlavní už je jasná – lodivodem Panterek v ní nebude dosavadní trenér Lukáš Jenšík, jenž končí jak u týmu elitních žen, tak i u výběru juniorek. Lukášovi děkujeme za odvedené služby u obou družstev, nadále se pak budeme těšit na jeho působení u kategorie starších žáků.

Komentář šéftrenéra ženské složky Pavla Skazka: „Sezona pro nás byla hodně turbulentní a nestálá, takže se jako celek hodnotí velmi těžko. V jeho průběhu jsme několikrát zažili věci, které jsme si před pár lety nemohli ani představit – zejména období před a po Vánocích, kdy celý tým kosil covid a lepili jsme sestavu jak to jen šlo. Jako pozitivní hodnotíme zejména další zapojení mladých hráček, které si dokázaly vybojovat své místo v sestavě, negativní jsou bohužel výsledky zejména z druhé části sezony a její nepovedený závěr.

I proto jsme se rozhodli do příští sezony pokračovat bez Jenči (trenér Lukáš Jenšík, pozn. redakce), který kromě žen končí také u juniorek – věříme, že to oběma týmům a vlastně i Jenčovi přinese potřebný impuls jak do tréninků, tak do zápasů. Lukášovi děkujeme za všechnu odvedenou práci u ženské složky a přejeme hodně štěstí nejen do jeho dalšího působení u stržů. O trenérské náhradě, potažmo dalších změnách v týmu teprve jednáme a výsledky tak oznámíme až během letní přípravy.“

Bronzový neúspěch, mužský sen o první lize skončil v semifinále

Ani mužské Áčko nemělo start do sezony vůbec špatný, ba co, na čele tabulky se hřál několik dlouhých týdnů. Panteři i přes neúspěch v Poháru prvními koly letošního ročníku Národní ligy proplouvali s velkým přehledem, i přes porážku s celkovým vítězem z Butchisu si pak v poklidu hlídali čelo tabulky, konkrétně tedy druhé místo. Základní část zakončili svěřenci Ladislava Hrmy s 18 výhrami z 22 zápasů, 209 nastřílených branek pak znamenalo i pozici nejútočnějšího týmu v lize.

Podobný trend pokračoval i zkraje play-off, kde Panteři vyzvali ve čtvrtfinálové sérii Orku. První dva domácí zápasy skončily domácími výhrami a cesta do Mladé Boleslavi už tak mohla vypadat jako pouhá formalita, opak ale byl pravdou – Orka dokázala využít hostující nesoustředěnosti a srovnala stav série na 2:2. Čtvrtfinále se tak vrátilo zpět do Rudné k rozhodujícímu klání, kde Panteři dvě třetiny na svého soka ztráceli a až mimořádně povedená třetí část jim zajistila původně téměř nezpochybnitelný postup do semifinále.

V něm čekal třetí tým tabulky Plzeň, s níž měli Pražané ze základní části jednoznačně lepší vzájemnou bilanci. Jenže i tady v prvním utkání jakoby chyběla Panterům lehkost a dravost právě z dlouhodobé fáze a jak ve zmiňovaném prvním, tak i ve třetím utkání série pustili svého soka do průběžného vedení na zápasy. Po klíčovém vítězství ve čtvrtém semifinále se tedy série i tentokrát vrátila do Rudné, tentokrát ale měla pro domácí mimořádně hořký závěr – před zraky necelých dvou stovek fanoušků inkasovali Panteři rozhodující gól po vlastní chybě pouhých 35 sekund před koncem a tahle studená sprcha tak znamenala nejen vyřazení z play-off, tak i konec všech letošních nadějí o postup do 1. ligy.

Panthers tak v celkovém zúčtování Národní ligy náleží třetí místo a tím pádem nemožnost účasti alespoň v baráži, což je zároveň nesplnění předsezonních cílů a po dohodě s vedením klubu tak u týmu končí dosavadní hlavní trenér Ladislav Hrma, jenž se v následujících týdnech zároveň rozloučí i s pozicí šéftrenéra mužské složky. Obsáhlý rozhovor s končícím lodivodem přineseme v následujících týdnech.

Komentář sportovního manažera Jana Tůmy: „Uplynulá sezona byla výjimečná hned z několika důvodů. Vlivem pandemie covidu vlastně trvala tři roky a tak bylo pro všechny velice těžké udržet síly a koncentraci po takovou dobu. Myslím si, že se celému týmu za tu dobu povedlo hodně věcí. Rád bych vyzdvihl práci Andy Novákové a Míly Mattese, kteří pracovali tak trochu “ve stínu”, ale jejich práce byla nedocenitelná jak pro Láďu, tak pro celý tým. Herně se tým dost posunul a profiloval se útočnou hrou, což minimálně diváci určitě ocenili. Je třeba také zmínit, že se podařilo rozjet projekt týmu U23, kdy trenéři měli na jednu stranu velice těžký úkol, kdy vybírali ze zhruba třiceti hráčů, kteří se prali o místo v A-týmu. V konečném součtu se tak sešel asi nejsilnější tým (jak hráčsky, tak trenérsky), který jsme kdy v mužském áčku měli. 

Proto samozřejmě hodně bolí to, jak sezona dopadla. Důvodů bylo několik a nelze všechnu zodpovědnost nechat jenom na hlavním trenérovi, ačkoliv k tomu rychlé soudy a zjednodušení svádějí. Nicméně po vyhodnocení všech aspektů jsme se s Láďou domluvili, že pro obě strany bude nejlepší, když u týmu již nebude pokračovat, protože si s týmem nedokázali vytvořit potřebnou chemii a nedosáhli tak sebou vytyčeného cíle. Láďa nejen u mužského týmu přinesl mnoho pozitivních věcí a přicházející trenér bude mít určitě vynikající základy pro svoji další práci. Takže Láďo díky a my budeme dál pracovat na tom, aby příští sezona byla zase lepší.“