20_1640940998.jpg
21_1640941393.png
2462_20230526_093748.jpeg

Z Kalmaru vezou Panteři bronzové strže

Květnový výlet do švédského Kalmaru přinesl tříčlenné panteří výpravě jednu sadu cenných kovů – postarali se o ní starší žáci, kteří vybojovali bronz, dorostenci ročníku 2006 pak ovládli pavouka play-off B!

Starší žáci (ročník 2009)

  • Konečné umístění: 3. místo z 10
  • Výhry - remízy - prohry: 4 - 0 - 1
  • Celkové skóre: 32:15

Komentář trenéra (Lukáš Jenšík): „V úterý odpoledne jsme společně vyrazili na dlouhou cestu do švédského Kalmaru, která pro nás byla velmi náročná – v autobuse bylo málo místa na nohy a většina si odnesla i pořádně otlačené pozadí.

Čekali jsme, že turnaj bude velmi náročný a tak jsme si ještě před jeho začátkem chtěli naplno užít místní kulturu a atmosféru. Pro tuto sestavu to byl první společný turnaj a věděli jsme tak, že nás čeká pořádně tvrdá dřina. Navíc by se dalo i říct, že vzhledem ke krátké přípravě a nesehranosti jsme na turnaj nedorazili úplně ideálně připravení.

První dva dny se nicméně nesly v podobném duchu, v jakém projíždí máslem pořádně ostrý nůž. Ovládli jsme základní skupinu, pořádně si zastříleli a celkově nám to do útoku šlo. Na druhou stranu bylo znát, že některé věci hrajeme až příliš na náhodu a to musíme brzy zlepšit, protože lepší soupeři mohou a budou) trestat.

To se ukázalo v semifinále, kdy proti nám stanuli borci z domácího Kalmarsundu a kromě kvality jsme museli soupeřit i s podstatně vyššími a silnějšími protivníky. Byť byl soupeř průměrně o hlavu vyšší, dařilo se nám s ním většinu času hrát vyrovnanou partii, nicméně jak jsem říkal na začátku, tak jsme do Švédska nedorazili ideálně připraveni a v rozhodujících chvílích se nám tak nedařilo – chyběla včasná orientace, dobré reakce a to zapříčinilo inkasování a konečný výsledek 3:5, jenž na finále nestačil.

Bronzové medaile i tak bereme a moc dobře víme, že to je teprve společný začátek naší cesty – musíme si tím projít, abychom se mohli zlepšovat a hledat svoje mezery či rezervy. Jsem přesvědčený o tom, že až o florbalu začneme přemýšlet v trochu jiných souvislostech než doposud, tak budeme medaile vozit pravidelně. Turnaj jsme si i tak užili a to je v tuhle chvíli důležitější, než nějaká placka na krku. Díky za podporu také rodičům a skvělou zábavu ve společné skupině na WhatsAppu!“

Dorostenci (ročník 2007)

  • Konečné umístění: 17. - 22. místo z 22
  • Výhry - remízy - prohry: 2 - 0 - 4
  • Celkové skóre: 14:22

Komentář trenéra (Zdeněk Šejvl): „Na podzim jsme začali v širokém realizačním týmu řešit, jaký zahraniční turnaj bychom klukům a holkám mohli nabídnout. Volba padla opět na Švédsko, tentokrát však do města Kalmar. Jak se ukázalo, volba to byla výtečná.

Odjezd celé výpravy byl naplánován z parkoviště naší domovské haly Radlice, což nám vše zjednodušovalo. Na turnaj jsme nakonec přihlásili tři kategorie - B06, B07, B09. Celkem se jednalo o 40 hráčů, hráček a 3 trenéry. Cesta do Švédska proběhla v podstatě v klidném tempu. Jen jsme poskytli svá volná místa v autobusu pro malé florbalisty z Mladé Boleslavi, kterým se na dálnici porouchala dodávka. Do cíle jsme dojeli lehce po obědě následujícího dne. Kalmar nás přivítal oblačným nebem a docela slušným větrem. Odpoledne jsme strávili občerstvením po cestě, pak jsme zašli ochutnat moře, zda je stále slané. Je. Před večeří jsme se ubytovali do jedné ze škol a pomalu probíhala příprava na turnaj.

Moje role byla u týmu B07. Na začátek musím zmínit, že tým byl v kategorii 2007, ale větší půlka kluků má rok narození 2008. Je to poměrně důkežitý fakt, jelikož švédští chasníci jsou velkého a silného vzrůstu. Dalším faktorem, se kterým jsme se museli popasovat, je švédská hra do těla a rozhodování rozhodčích o případných faulech. Tady si prosím nestěžuji, ale opravdu je tam volnější metr a na to jsme si chvíli zvykali. V základní skupině nás čekalo 5 zápasů, všechny se švédskými soupeři. Měli jsme možnost změřit síly i se dvěma zvučnými jmény, Pixbem a Kalmarsundem. Oba tyto soupeře jsme potkali hned na úvod turnaje. Na našich borcích byla vidět lehká nervozita, která ovlivnila začátky utkání. Přestože jsme oba zápasy prohráli, odcházeli jsme se vztyčenou hlavou. Kluci podali super výkony, nechybělo vůbec nic, nasazení, obětavost, podpora.

Druhý den nás čekaly další dva zápasy. Tento den jsme ukončili jednou prohrou a večerní výhrou. Opět musím kluky pochválit za odmakané zápasy. Třetí den turnaje jsme v dopoledních hodinách urvali poslední zápas za 3 body a s celkovým počtem 6 bodů jsme skončili na čtvrtém místě skupiny. Toto umístění nás poslalo do pavouka play-off B. Tentýž den odpoledne jsme do něj vstoupili trochu lehkovážně a protivník nás nemilosrdně trestal. Druhá půlka nám vyšla daleko lépe, ale jelikož jsme nedokázali vstřelit branku, utkání jsme prohráli a s play-off se rozloučili. I přes tento výpadek kluky musím pochválit za předvedenou hru. Troufám si tvrdit, že pokud všechny nabyté zkušenosti přenesou do sezóny a dalších tréninků, půjdou výkonnostně nahoru.

Město Kalmar má svoje historické pamětihodnosti a působí uhlazeně a pohodově. Prošli jsme si staré centrum, kde jsme si měli možnost koupit nějaké malé dárky. Město na mě působilo uklidňujícím dojmem. Plno kaváren, tak nějak nikdo nespěchal, svěží vánek od moře. V něm jsme se i vykoupali, tedy alespoň někteří. Věřte, kafe to nebylo a dalo se tam chvíli vydržet. Myslím si, že jedním ze zážitků pro hráče bylo utkání v SBB areně, kde hrají domácí nejvyšší švédskou soutěž. Celkově je vidět, že Švédsko má o sport zájem a dost ho asi podporuje. Neuvidíte staré sokolovny nebo nafukovačky, ale moderní haly. To už ale známe i z jiného švédského města, přesto mě to opět zarazilo. Je vidět, že když se chce a je chuť, tak to jde.

Cesta domů byla snad ještě hladší než tam, kilometry ubíhaly jak po másle. Za to musíme poděkovat Evženovi a Michalovi - řidičům autobusu, kteří k našim požadavkům byli vstřícní. Díky! Musíme pochválit i spolupráci s pořadatelem turnaje, komunikace i příprava na jedničku. Další díky patři rodičům za podporu, ať už těm co osobně dorazili nebo těm co s námi trávili svůj čas online ve skupině WH. Jedno mé osobní díky patří Jenčovi a Danovi za skvělou spolupráci a vzájemnou pomoc při vyšším vytížení. Děkujeme klukům za výkony a za celkovou prezentaci klubu Panthers Praha!“

Dorostenci (ročník 2006)

  • Konečné umístění: 5. místo z 12
  • Výhry - remízy - prohry: 4 - 1 - 3
  • Celkové skóre: 20:19

Komentář trenéra (Daniel Škvor): „Turnaj v Kalmaru byl pro B06 jako na horské dráze. Na rozjezdu na této dráze nás čekalo věhlasné Pixbo a už začátek ukázal sešup po horské dráze směrem dolu (gól Pixba po 5 vteřinách). Ostatní zápasy ve skupině se nesly v oparu tohoto brzkého gólu, ze kterého jsme se ale oklepali v předposledním zápase ve skupině, kdy jsme udrželi s těžkým soupeřem remízu. Od té doby jsme ale zase stoupali po horské dráze směrem nahoru - zlepšili jsme defenzivu (budiž důkazem 3x shutout = čisté konto v podání Vagiho!) a byli jsme efektivní.

Tyto zápasy už se odvíjely v tzv "Slutspelu B", který se ale v týmu překřtil na Evropskou ligu a my jsme se chtěli stát jeho Sevillou (nejčastější vítěz této soutěže). V této fázi turnaje jsme oplatili porážku Pixbu a do finále jsme šli proti Jönköpingu, se kterým jsme ve skupině remizovali. Tady je na místě udělat menší zastávku - samozřejmě jsme v Kalmaru nehráli jen florbal, kluci využili nedalekého Baltského moře a krásného azurového počasí ke koupačce. Toho později využil i trenér Danda a manažer Zdenda, kteří využili sluníčka k chyceni barvy. Proběhla také individuální návštěva města Kalmar, které nás svoji krásou a atmosférou pohltilo.

Zpět do finále Evropské ligy - začátek jsme nezachytili ideálně, soupeř byl dobrý na míčku a nám dost zatápěl. Po poločase se ale kluci zvedli, srovnali při hře v šesti na 2:2 a nervózním rodičům u onlinu zvýšili krevní tlak. Nájezdovou loterii jsme lépe zvládli my a díky nájezdu posily last minute Marka Leiše jsme brali prvenství v Evropské lize turnaje v Kalmaru. Věřím, že si všichni (trenéři, hráči i rodiče) turnaj užili. Velký dík patří i dvěma řidičům, kteří s námi strávili takřka 3000 km jízdy).“