23_20230911_132008.jpg
21_1640941393.png
2610_20240104_095148.jpg

Startuje turnaj Gothia, do Švédska odjely tři panteří celky

Tradiční lednový turnaj ve švédském Göteborgu je po roce zase zpět a opět se na něm dočkáme panteřího zastoupení – radlický prapor tentokrát budou držet junioři a dvě družstva elévů. Na co všechno se mohou těšit?

Ačkoliv není panteří výprava tak početná jako v minulých letech, i tak se může pokusit navázat na celkem pravidelný přísun medailí či úspěchů, kterých v Göteborgu dosáhli ať už oni sami, či jejich mladší a starší spoluhráči – těmi posledními, kteří si z druhého největšího švédského města přivezli cenný kov, byli vloni bronzoví mladší žáci. Ti se letos na turnaji nepředstaví, jejich odkaz ale budou držet další tři družstva – reprezentovat nás bude výběr juniorů, které doplní dva celky elévů. Pojďme si ukázat, co vše je v zemi tří korunek čeká a nemine.

Tu nejméně pohodlnou, ale o to zábavnější část, tedy dlouhou cestu autobusem z Prahy až do širšího centra Göteborgu, už mají všichni za sebou, stejně tak večerní přáteláky a první tradiční přespání v prostorách základní školy Kålltorpsskolan. Na aklimatizaci ale moc času není a už dnes po poledni naskočí k prvnímu zápasu Elévové WHITE, kteří vyzvou jeden ze dvou celků švédského FBC Lerum. Není překvapivé, že vlajka složená ze žlutého kříže na modrém podkladu bude i na dresu naprosté většiny dalších jejich soupeřů – například domácí Frölundy, Landvetteru či slavného Pixba, se kterým Elévové WHITE i celý turnaj zakončí. Jediným „nešvédským“ soupeřem jim pak v základní skupině, kde se jinak výsledky nepočítají a cenu obdrží všechny celky, bude dánský Rungsted.

Stejně netradiční systém turnaje čeká i na Elévy BLACK, kteří naskočí do akce chvíli před třetí odpolední. A podobní budou i soupeři – dánský Rungsted či švédské výběry například z Linköpingu, Hovshagy či tradiční účastník IK Zenith. Jak už bylo řečeno, ani v tomto případě Panteři nemusejí kalkulovat s výsledky či postupem a mají jistotu osmi zápasů se soupeři, které rozhodně nepotkávají tak často.

Tím jediným družstvem, které čeká tradiční formát, tedy základní skupiny a následné vyřazovací boje budou junioři, kteří se pokusí uspět v konkurenci šestnácti dalších celků, včetně dvou tuzemských. Kolín ani Falcon je nicméně v základní skupině neprověří, o to se postará čtveřice švédských a jeden norský soupeř. Do elitního pavouka se nicméně mohou probojovat pouze dva nejúspěšnější celky, podaří se Panterům v konkurenci Fristly (dnes ve 13:00), Kungålvu, Helsingborgu, Hovslättsu (dnes v 17:40) a norského NOR 92 uspět?

Jeden z nejoblíbenějších turnajů v sezoně startuje už dnes a skončí v neděli odpoledne, kdy se Panteři po finálovém dni pomalu přesunou zpět do Prahy. Kromě severského prostředí a netradičních soupeřů si mohou užít také bohatý doprovodný program, novou finálovou halu či atmosféru dvou velkých akcí zároveň – vždyť jen pár metrů vedle hlavního centra turnaje, haly Vallhala, se už několik dní odehrává juniorský šampionát v hokeji, kde navíc dnes odpoledne změří v třaskavém semifinále čeští hokejisté s domácím výběrem Švédska. Pamětníci jistě vzpomenou na loňský rok, kdy navlas stejné semifinále a historické české vítězství v prodloužení sledovali Panteři pohromadě u projektoru a věříme, že se podobný kousek národnímu týmu povede i letos – zápas startuje ve tři hodiny odpoledne.

A co dělat, pokud vám sociální sítě či zprávy přímo z místa nestačí? Organizátoři i letos nabízejí placené live přenosy z některých hal, v panteřím případě se jedná o nedělní trojici elévských utkání, junioři pak budou mít přenášené všechny zápasy základní skupiny a dá se předpokládat, že i následného play-off. Více informací o službě naleznete na oficiálních stránkách, jednorázový „lístek“ na jeden zápas stojí letos 59 švédských korun (tedy něco přes jedno sto těch českých), univerzální permanentka na celý turnaj pak 259 SEK (cca 570 Kč). Samozřejmostí je i textový on-line zdarma, který naleznete na stránkách výsledků – pro lepší přehlednost je kompletní seznam důležitých odkazů k nalezení pod tímto článkem.

Hodně štěstí Panteři, ať se vám ve Švédsku daří!