Související zápasy

Panthers Praha
26_20230215_144258.png
2095_20220225_122304.jpg

PREVIEW: Začíná play-off, karty jsou pro elitní družstva rozdány jasně

Úvodními zápasy čtvrtfinále už zítra startuje letošní play-off, do něhož jako první nastoupí elitní muži a ženy. Očekávání jsou před jejich sériemi jasné – extraligové #princezny mohou proti Chodovu pouze překvapit, svěřenci Ladislava Hrmy pak v bitvě s Orkou nastoupí v roli papírového favorita.

19 zápasů, 1 vítězství. Překvapí #princezny Chodov?

Jen necelý týden dělí poslední zápas základní části s tím prvním čtvrtfinálovým, stejná doba pak značí i odstup minulého vzájemného utkání mezi Panthers a Chodovem s tím nastávajícím. Tým z Jižního Města si totiž kočkovité šelmy z Radlic vybral do prvního kola play-off a nutno podotknout, že k tomu měl hodně objektivních důvodů. Už tak jasnou roli favorita totiž ještě posílil právě na konci minulého víkendu, když Panterky v jejich vlastním domácím prostředí naprosto zdemoloval a uštědřil jim nejvyšší porážku v historii klubu, tedy 21:0. Svěřenkyně Lukáše Jenšíka navíc v inkriminovaném duelu vystřelily na soupeřovu branku pouze sedmkrát a směrem dopředu tak zaznamenaly jeden z nejhorších výkonů sezony.

Produktivita nicméně trápí Panterky dlouhodobě a obzvlášť pak v novém kalendářním roce – 7 zápasů přineslo pouhých 17 vstřelených branek, radlické brankářky naopak ze své sítě lovily balonek hned třiasedmdesátkrát. Zmiňovaný sled utkání navíc přinesl černobílým dresům pouhá dvě vítězství, jedno z nich navíc až v prodloužení. I proto se jinak tradiční účastník vyřazovacích bojů strachoval o své místo ve vyřazovacích bojích až téměř do posledního kola, jistotu mu přinesl až nájezdový úspěch v Brně.

Ten rozhodla předsezonní posila a v tuto chvíli nejproduktivnější Panterka Lenka Faltusová, která v základní části posbírala 38 kanadských bodů za 19 branek a stejný počet asistencí, které jí vynesly konečné 13. místo v tabulce bodování celé soutěže. Zraky a naděje Panthers se pak budou upínat také na zkušenou Kristýnu Horňákovou, která se postupně vrací do brankoviště po nepříjemném zranění, které jí na několik týdnů vyřadilo ze hry. Pomohou tahle dvě jména radlickému výběru dosáhnout nějakého úspěchu, který by byl teprve druhým ve vzájemné historii, jež zahrnuje 19 zápasů a jediné panteří vítězství?

Proti bude stát těžká váha. Chodov sice zkraje sezony notně obměnil a hlavně omladil svůj kádr, to se však na výsledcích nijak neprojevilo a téměř juniorský výběr soupeře se stal nakonec druhým nejproduktivnějším celkem s vůbec nejpevnější obranou – skóre 188:58 mluví za vše. Ambice tedy může mít opravdu vysoké, vždyť na dosah trofeji byl už před pár týdny, kdy ve finále Poháru padl s Vítkovicemi až v prodloužení. Lvice se navíc mohou spolehnout na řadu ofenzivních es, hned pět hráček se přehouplo přes hranici 30 kanadských bodů, v brankovišti se navíc mohou spolehnout na zkušené duo Jana Christianová – Hana Ranochová, které patří k tuzemské brankářské špičce. Kolik dovolí gólů Panterkám?

SO 18:00 Florbal Chodov – Panthers Praha (SH Jižní Město, 1. zápas série)
NE 16:00 Florbal Chodov – Panthers Praha (SH Jižní Město, 2. zápas série)

Druhý proti šestému, muži nastupují do čtvrtfinále v roli favorita

Úplně opačnou výchozí pozici mají oproti svým kolegyním panteří muži. Ti po povedené základní části skončili na druhém místě tabulky Národní ligy a stejně jako ženský výběr Chodova si svého soupeře do prvního kola play-off mohli zvolit. Volba nakonec padla na šestou Orku, která v obou letošních případech odcházela z roudenského hřiště v roli poraženého týmu a bylo to shodně po devíti inkasovaných brankách – Panteři zvítězili 9:2 a 9:6. Zopakují podobné výsledky i ve čtvrtfinále?

Vyhlídky a schopnosti na to rozhodně mají, což ukázali v průběhu sezony, kdy si připsali pouhé čtyři porážky a hlavně svým soupeřům nastříleli úctyhodných 209 branek. Největší příděly sice schytali Wizards, ani ostatní celky ale nezůstaly ušetřeny – hned devětkrát přišlo vítězství při nastřílení dvouciferného počtu branek. Pantery navíc kromě silné ofenzivy zdobí i stabilní defenziva, která je v ligovém pořadí na třetím místě co do počtu inkasovaných branek. Útočná síla je ale ta vůbec největší v celé Národní lize a to i díky několika individualitám – druhým nejlepším střelcem soutěže je s 35 brankami Michael Kočandrle, vrchní nahrávač Lukáš Pokorný pak nasbíral v 19 zápasech 28 asistencí. Poradí si oni i celý zbytek týmu i bez zraněného juniorského reprezentanta Jaroslava Petráka?

Proti sobě rozhodně nebudou mít odevzdaného soupeře. Orka sice nezachytila nástup do sezony a dlouho to vypadalo, že bude bojovat spíše v dolních patrech tabulky, poslední týdny ale přinesly razantní změnu kurzu. Od zmíněného utkání s Panthers zkraje ledna totiž Čelákovice vyhrály šest ze sedmi ligových duelů, a to včetně bitev s nepříjemnými celky Plzně nebo Náchoda. Díky tomu si majitelé pruhované sady dresů zajistili konečné šesté místo a kvalitní rozpoložení do vyřazovacích bojů, kde určitě nebudou chtít odehrát pouhé tři zápasy. Opřít se přitom mohou o podporu v poslední době skvěle hrajících Jakuba Čápa a Ondřeje Špalka, kteří za uplynulé čtyři zápasy dohromady nasbírali třiadvacet kanadských bodů. Vyšlápnou si i na papírového favorita?

SO 18:30 Panthers Praha – Orka Čelákovice (SH ZŠ Rudná, 1. zápas série)
SO 18:30 Panthers Praha – Orka Čelákovice (SH ZŠ Rudná, 2. zápas série)