24_20230911_132022.jpg
21_1640941393.png
2195_20220718_150212.jpeg

Prague Games jsou minulostí, jedinou medaili urvaly stržky

Tradiční pražský turnaj tentokrát přivítal pětici panteřích družstev, z nichž byly jako už skoro tradičně nejúspěšnější starší žákyně, které si odvezly bronz.

Byl to nicméně jediný výraznější úspěch naší výpravy – kromě nich totiž žádná další panteří skupina na medaili zaútočit nedokázala a hned ve třech případech z pěti pak skončila v opravném pavouku play-off. Jak se jednotlivým družstvům dařilo?

Junioři (B18)

Juniorský tým prochází velkou generační obměnou a jeho kostru tak kromě juniorů tvořil i početný zástup dorostenců. Turnaj tak pro ně byl především o sbírání zkušeností, nutno ale podotknout, že si v něm nevedli vůbec špatně – po úvodní remíze s Lausanne najeli Panteři na šňůru vítězství, jejíž obětí se ve skupině staly celky Sokolova a Třebíče, v prvním kole play-off pak s nepořízenou a dokonce i bez vstřelené branky odešel ze hřiště českobudějovický Meťák. Osmifinále elitního pavouka ale nakonec znamenalo pro Panthers stopku – pražské derby proti SKV sice dokázali v závěru srovnat, nájezdovou loterii ale zvládl lépe soupeř a zvítězil 4:3 po nájezdech.

Komentář trenéra (Dominik Hudec): „Nejstarší kategorie, podobně jako její mladší kolegové, výsledkově sice “obětovala” letošní PG na úkor procesu a učení se nových věcí a možná zůstala lehce za očekáváním, ale i přesto můžeme tento turnaj brát jako úspěšný vzhledem k zapojení nových prvků do naší hry a celkovému ucelenému hernímu projevu.“


Juniorky (G18)

Jestli se někomu na turnaji vyloženě střelecky nedařilo, byl to výběr našich juniorek. Panterky s několika novými tvářemi v sestavě dlouho hledaly recept na obrany svých soupeřek, na svém trápení ale mohly najít i jeden možná historický milník – po bezbrankové základní skupině dotáhly za stavu 0:0 zápas se švédským Varla až do nájezdů, kde byly o jeden zásah úspěšnější a i bez vstřeleného gólu ze hry tak dokázaly postoupit do čtvrtfinále. Tam už se jim i poštěstilo oslavit branku přímo během zápasu, na vítězství to však nestačilo – českobudějovický Meťák na rozdíl od Panthers své šance dokázal využít a svěřenkyně Dana Ježila tak poslal z turnaje domů.

Komentář trenéra (Dan Ježil): „Prakticky celý turnaj juniorek se nesl v duchu dobře organizované obrany a chabého útoku (s výjimkou první půle zápasu se silným Chodovem, tam se o pevné defenzivě nedá hovořit). Dostali jsme hratelnou skupinu, kde jsme bohužel se všemi našimi soupeři padli a čekal nás tedy těžký výběr Chodova. V něm nám vůbec nevyšla taktika, se kterou jsme do první půle šli, druhá už byla o poznání lepší, i tak z toho nakonec byla vysoká porážka 0:9. V B pavouku jsme si po nájezdech poradili se švédským týmem Varla IBK a následně jsme museli zkousnout porážku od jihočeského Meťáku.

Jak už jsem na začátku zmínil, hra do obrany z našeho pohledu byla velmi slušná, avšak bez vstřelení gólu se zkrátka vyhrát nedá (jednou se nám to podařilo díky remíze 0:0 a následné výhře v nájezdech). Turnaj jasně ukázal, na co je potřeba se zaměřit a že bez těžké práce se nikam neposuneme, snad se tedy příště budeme prezentovat atraktivnější hrou. O poznání lepší, než naše hra, bylo naše týmové vystupování, kdy se ukazuje, že v týmu je dobrá parta a atmosféra a ačkoli se nám tolik nedařilo na hřišti, tak turnaj jsme si i tak dokázali užít a stmelili kolektiv. Děkujeme všem za turnaj a těšíme se na blížící se společné akce.“


Dorostenci (B16)

Dorostenci se v některých zápasech museli obejít bez svých zkušenějších spoluhráčů, kteří odcestovali na utkání juniorů, a na výsledcích to zejména v pozdějších fázích turnaje bylo znát. Ve skupině nicméně neprohráli ani jednou, po remíze s lotyšským FBK SAC následovalo vítězství nad Rtyní a švédským Vinga, další severský sok ale nad Pantery dokázal uspět a poslal je tak do rezervního pavouka. V něm ale přišel také rychlý konec, páteční bitva s Lindasem sice byla dlouhou dobu vyrovnaná, vítězná branka tři minuty před koncem ale posunula dál skandinávského soupeře.

Komentář trenéra (Dominik Hudec): „Kluci se museli vypořádat s absencí svých vrstevníků, kteří byli vytaženi o kategorii výš a museli tak za ně zaskakovat mladší spoluhráči, přičemž pro některé z nich se jednalo o první zápasy v dorostenecké kategorii. Aby toho nebylo málo, tak jsme si na turnaji vůbec poprvé vyzkoušeli nové prvky systému a nové detaily do naší hry, které bychom chtěli přes letní období zdokonalovat. Toto PG by se tedy výsledkově dalo hodnotit negativně, avšak z pohledu rozvoje jsme i za tak krátkou dobu udělali kus práce a je na čem stavět.“


Starší žáci (B14)

Strži se na turnaji museli obejít bez několika absentujících opor, jejich řady nicméně rozšířila tříčlenná výprava z Plzně. Úvod turnaje se jim navíc výsledkově vydařil a byť byli přítomní fanoušci v několika chvílích nervózní, po dvou zápasech měli svěřenci Lukáše Jenšíka na kontě dvě vítězství. Dál už to ale tak slavné nebylo – přišla porážka od dominantní Boleslavi i výborně bránícího Thurgau, díky shodě výsledků ale přeci jen Panteři postoupili do play-off ze druhého místa. Po povinném vítězství nad Rtyní byla na programu velká bitva s Bohemians, kterou musely rozseknout až nájezdy, poražená a smutná panteří skupina už pak navíc nedokázala najít síly ani na postup v pavouku B, kde se jejími přemožiteli stal důrazný Paskov.

Komentář trenéra (Lukáš Jenšík): „Turnaj se hodnotí velmi těžko, protože nikdo nevěděl, co od nového týmu stržů čekat. První den ještě vypadal ideálně a zdálo se, že nám všechno šlape jak má, naše výkony ale bohužel měly sestupnou tendenci a bylo znát, že hodně klukům chybí zkušenosti z těch opravdu těžkých zápasů. Pozitivní ale je, že jsme si mohli zahrát proti těm nejlepším týmům a ukázat si, na čem je zejména v přechodu z mlžů do stržů pracovat a na jaké tempo hry si vlastně musíme zvyknout. Je potřeba pochopit, že klíčem k úspěchu je pouze a jen tvrdá práce na tréninku i mimo něj. I přes nepovedený konec děkujeme kluků, že na turnaj dorazili a rodičům, že nás na něm podpořili.“

Starší žákyně (G14)

Jak už bylo řečeno, jediným úspěšným panteřím celkem na turnaji se staly starší žákyně. Ty sice na Prague Games jely početně netradičně oslabeny, ani nižší počet hráček jim ale nezabránil, aby až do semifinále prošly bez porážky. Na své cestě za bronzem dokázaly porazit například Bohemians, švédský Lindas Rasta nebo švýcarský Zug, osudným se jim tak staly až pozdější vítězky z Horní Suché, které ve zmíněném semifinále dokázaly využít velké únavy Panterek a i díky oblíbené Csaplárově pasti postoupit na jejich úkor do finále. Kromě bronzu ale svěřenkyně Pavla Skazka mohou oslavit ještě jeden individuální úspěch – útočnice Zuzana Cihelková se stala suverénně nejlepší střelkyní i nejlépe bodující hráčkou celé kategorie a za svůj výkon si odnesla i cenu od pořadatelů. Gratulujeme!

Komentář trenéra (Pavel Skazko): „Tým starších žákyň musel vlivem okolností nastoupit do turnaje ve velmi okleštěné sestavě v celkovém počtu sedmi hráček do pole a gólmanky, což mohlo po právu vyvolávat jisté obavy, jak to holky zvládnou. K tomu ještě fakt, že holky měly pravděpodobně nejtěžší (hned tři týmy z naší skupiny se nakonec umístily na medailových pozicích) a zároveň jedinou pětičlennou skupinu, tomu mohl nasvědčovat, že jim brzo dojdou síly. Hned v úvodu si ovšem holky dokázaly, že i v nízkém počtu nebudou na turnaji za otloukánky a remizovaly s pozdějším finalistou z Chodova. Následně si poradily jak se švédským, tak slovenským soupeřem a přidaly další remízu proti Brnu. To vedlo k druhému místu ve skupině a přeskočení předkola play-off. V osmifinále nás čekal švýcarský Zug, se kterým jsme si poměrně hladce poradili a mohli se tak radovat z postupu do čtvrtfinále. Tam nás čekal nám dobře známý soupeř z Bohemky.

Holky do zápasu ale vstoupily ve velkém stylu a vytvořily si pohodlný náskok 5:1, postupem času se pak přeci jen začala trochu projevovat únava a delší hrací čas a soupeři se podařilo nás místy zatlačit. To Bohemce ovšem nestačilo na víc, než zkorigování skóre na konečných 5:3. Tahle výhra nám tak zajistila semifinále a zároveň jistotu, že si z turnaje odvezeme medaili. Do semifinále proti pozdějšímu, možná trochu překvapivému, ale zaslouženému vítězi turnaje z Horní Suché jsme opět vstoupili dobře a v poločase jsme vedli 2:0. Pak nás ovšem zradily vlastní přesilové hry, ve kterých nejen, že jsme neskórovali, ale ještě jsme soupeři po dvou chybách dovolili vyrovnat, čímž jsme je posadili na koně a tři minuty před koncem pak přišel rozhodující gól a tím i náš konec na turnaji. Holkám patří velká pochvala za to, jakým způsobem turnaj i přes nízký počet zvládly odehrát a zaslouženě braly bronzové medaile. Je to tak čtvrté medailové umístění ze čtyř dosavadních letních turnajů a velký příslib pro tento tým do budoucna.“


Související odkazy