20_1640940998.jpg
21_1640941393.png
2183_20220603_093248.jpg

Jako na houpačce, hodnotí uplynulou sezonu Pavel Skazko

Ligová sezona 2021/22 je minulostí a je tedy čas na její zhodnocení - výkon panteří ženské složky hodnotí její šéftrenér Pavel Skazko.

Pavle, ligová sezona 2021/22 je u konce a ženská složka si v něm až na jednu světlou výjimku v podobě skvělé formy starších žákyň bohužel nepřipsala žádný výraznější úspěch. Jak Ty ze své pozice šéftrenéra ženské části Panthers hodnotíš výkony všech svých svěřenkyň v uplynulém ročníku a jak jsi spokojený s jednotlivými výsledky?

Sezóna byla hodně jako na houpačce, nejvíce na očích je samozřejmě extraligový tým žen, kde jsme zůstali za očekáváním. Na druhou stranu se sezóna povedla některým mládežnickým týmům, takže bych sezónu jako celek nehodnotil negativně. Je tu ale rozhodně spoustu věcí, na kterých je potřeba pracovat.

Začneme u extraligových #princezen, které po povedeném startu a nepovedeném finiši braly osmé místo a i jejich postup do play-off byl spíše ten z kategorie s odřenýma ušima. Odpovídá celkové umístění Panterek aktuální síle týmu, nebo byla očekávání před startem sezony jiná?

Ta očekávání byla po té předchozí sezóně určitě vyšší. Bohužel se vinou několika faktorů nepodařilo na ten úspěšný ročník navázat a celkově se ten letošní musí hodnotit jako nepovedený a za předsezónním očekáváním.

Tým před sezonou opustila velká útočná síla v podobě Veroniky Zittové, její místo ale v září doslova na poslední chvíli zastoupila kanonýrka Lenka Faltusová, která společně s Agátou Saffertovou vytvořila velmi nebezpečný ofenzivní duet. Prozradíš nám, jak se tohle „last-minute“ hostování vlastně tehdy upeklo? Kádr se totiž v době, kdy jste Lenku do týmu přivedli, zdál už uzavřený a připravený na sezonu…

Není to vlastně nic tak neobvyklého, že se nějaké ty transfery uskuteční až v průběhu přípravy. Lenka se ozvala sama po turnaji Czech Open, že by ráda nějakou změnu, a nakonec jsme se dohodli na ročním hostování.

Celkem zdařilý vstup do sezony zkazila druhá a třetí třetina základní části, kdy se kromě zranění kupily ještě karantény, pozitivní testy a nebylo tak výjimkou, když se na zápasy odcestovalo v deseti hráčkách do pole a jedné brankářce. Jak byly takové zápasy, kdy se lepí všechno dohromady jak to jen jde, pro Tebe a vlastně i pro tým náročné na psychiku?

Tak určitě to nebylo nic příjemného a bohužel se obdobná situace vlekla přes celou sezónu. Těch výpadků a zranění bylo moc a ke konci sezóny se to projevovalo naplno.


Do akce v tu chvíli musely i hráčky z širšího kádru, podobně vytíženého týmu juniorek či #princezny, které už si od nejvyšší soutěže chtěly odpočinout. Pro některé z nich to musel být velký skok, například brankářka Kateřina Macounová z juniorek skočila doslova do rozjetého vlaku a v Jičíně se musela poprat s nájezdy legend Žůrkové s Bachmaierovou, jaký to podle Tebe bude na ty mladší Panterky mít dopad do budoucna? Pomůže jim tahle nečekaná zkušenost, nebo je vzhledem k spíše nepřívětivým výsledkům z té doby spíše sváže?

Ta situace nebyla především pro juniorky vůbec snadná, jelikož dostaly dohromady s jejich zápasy pořádnou porci vytížení. Navíc musely často zaujmout pozici některé z klíčových hráček A-týmu, což pochopitelně nebylo vůbec snadné. Například Kačka Macounová musela naskočit do důležitého zápasu s Jičínem poté, co se Týnka Horňáková zranila na předchozím tréninku a nakonec byla vyhlášená i hráčkou utkání. Zrovna tak naskočily i další mladé hráčky, které byly tak trochu hozené do vody. Ze začátku pochopitelně trochu trvalo, než se přizpůsobily tempu zápasů, jelikož oproti juniorské soutěži je to opravdu značný rozdíl, ale postupem času podávaly čím dál tím lepší výkony a je to pro ně cenná zkušenost do nadcházejících sezón.

Právě konec sezony byl z hlediska výsledků velmi nepovedený – postup do play-off byl pojištěn až v závěrečných kolech, to úplně poslední navíc přineslo historický debakl od Chodova a letošní superfinalista pak naše ženy trápil i ve čtvrtfinálové sérii. Co se stalo, že po relativně povedeném období mezi září a listopadem přišly takové výpadky?

Stalo se toho více, co celou sezónu ovlivnilo. Citelné byly určitě odchody Verči Zittové a Nely Havlíkové do zahraničí. Zittu je střelec a v těch vyrovnaných zápasech, které jsme dokázali v té předešlé sezóně vyhrávat, měla často nemalým poměrem prsty právě ona. Další velká ztráta bylo zraněni Anežky Slané na Czech Open, které jí bohužel vyřadilo na celou sezónu, a tím pak trpěla především kabina, protože se v průběhu sezóny nenašel žádný jiný lídr týmu, který by ho v kritických momentech "srovnal". Dále pak zranění Káji Novákové, které jí rovněž vyřadilo do konce sezóny, konec sezóny Barči Zabavské, která se stane maminkou.

A další menší, či větší zranění klíčových hráček, které je vyřadilo ze hry na několik týdnů, případně měsíců, jako byla zranění Týnky Horňákové, Aničky Bartuškové nebo Moniky Zikmundové. Takže těch výpadků nebylo vskutku málo a logicky se to projevilo i v zápasech. Další výrazný zásah byl pak konec hlavního trenéra Jardy Jelínka uprostřed sezóny. To vše samozřejmě nepřidalo na psychickém rozpoložení týmu a proto sezóna nedopadla, podle našich představ.

Máte už za Jardu Jelínka náhradu? Jak bude vypadat složení realizačního týmu v příští sezoně?

A-tým žen povedu do příští sezóny já. Hlavního trenéra k juniorkám a další členy realizačních týmů intenzivně hledáme a věříme, že se budou k týmům moct co nejdříve připojit.

V posledních letech probíhala v letní přípravě vždy velká obměna týmu extraligových #princezen, můžeme se na nové tváře těšit i letos? Jak to vypadá s udržením stávajících lídrů, tedy zejména brankářky Kristýny Horňákové a útočnice Lenky Faltusové, která zde letos působila v rámci hostování ze střešovického Tatranu?

Na nějaké nové tváře se můžeme těšit určitě. Co se týká Týnky, tak ta se rozhodla dále s florbalem na nejvyšší úrovni nepokračovat a Lence skončilo hostování a je nyní opět hráčkou Tatranu.


Juniorky skončily v základní části na devátém místě, čímž nesplnily cíl v podobě umístění v horních patrech tabulky a do play-off tak vstupovaly v roli outsidera. Jak hodnotíš jejich výkony v letošní sezoně?

Juniorky hodnotím víceméně kladně. Sice se nepovedlo splnit cíl umístit se do osmého místa, ale v sezóně podávaly dobré výkony, když se jim podařilo porazit například budoucího mistra z Olomouce nebo po neuvěřitelném obratu ve třetí třetině přehrát Black Angels. Ani osmifinálová série s Tatranem nebyla tak jednoznačná, jak si někteří mysleli. Samozřejmě tam byly i zápasy, ve kterých se mělo bodovat a nebodovalo, ale celkově jejich výkony hodnotím pozitivně.

Počítáte i přes neodvratný konec hráček ročníku 2003 nadále s nejvyšší juniorskou soutěží, nebo příští rok uvidíme Panterky „pouze“ v regionálních bitvách?

Určitě počítáme s nejvyšší soutěží a v regionálních bitvách Panterky neuvidíte.

V našem nedávném společném rozhovoru na jednom z tréninků jsi zmiňoval, že do budoucna se bude velký důraz dávat zejména na výchovu vlastních mladých hráček a co nejmenším „nákupu“ florbalistek z jiných klubů. Co za kroky je třeba podniknout, aby se celý tenhle plán dal do pohybu?

Tak bez "nákupu" florbalistek je za stavu, v jakém se ženský florbal u nás nachází, v podstatě nemožné hrát nejvyšší soutěže. Otázka je samozřejmě v jakém se to dělá rozsahu, protože jsou týmy, které každý rok drancují celé okolí a pak se ještě diví, že je málo vyrovnaných a kvalitních utkání během sezóny - "šokující zjištění". Každopádně je důležité mít rozsáhlou členskou základnu od nejmenších hráček, které je důležité zajistit kvalitní zázemí a sportovní podmínky pro jejich rozvoj. U těch starších kategorií je to momentálně nevyhnutelné posilovat i mimo klub a obávám se, že s aktuálně nastaveným trendem a přestupovou politikou klubů se to v nejbližší době nezmění, spíše naopak.

Těžké to bude zejména proto, že v ženském florbale a obzvlášť v extraligou přeplněné Praze je velmi konkurenční prostředí a kluby si navzájem nedarují ani jednu hráčku navíc. Čím můžou Panthers právě nad svými nejbližšími konkurenty získat výhodu, která pak potenciální naděje z mimopražských klubů přiláká zrovna do Radlic?

Jak říkáš, je to boj o každou hráčku a my se nacházíme někde mezi, kdy musíme bránit naše stávající hráčky před hromadným bombardováním a "otevírání dveří" konkurenčních pražských týmů a zároveň potřebujeme i my doplňovat naše stavy. Naše mládežnické týmy udělaly za poslední sezóny velký progres, kde je pak především u týmu starších žákyň vidět, že i u nás se dá hrát o ty nejvyšší příčky a dostávat se pravidelně do výběrů.

Právě stržky jako jediné letos složily kromě elitního družstva také to rezervní a i přes start v nižších koších nakonec pravidelně nastupují proti nejlepším pražským družstvům, která navíc nezřídka přehrávají a poráží. Je právě u této kategorie znát ten letošní herní progres nejvíc? Čím to, že se v jinak nepříliš početné ženské mládeži sešel takhle výjimečný ročník, který má navíc silné zastoupení i ve výběrových družstvech?

Na starších žákyních je ten progres letos vidět nejvíce. Turnaj od turnaje byl vidět jejich zlepšený výkon a věřím, že tenhle tým může dokázat ještě nemalé úspěchy. Je to především díky jejich tréninkovému přístupu a nasazení, zároveň se utvořila skvělá parta holek, které si rozumí i mimo hřiště.


Většina hráček z aktuálního kádru je navíc ve starších žákyních stále teprve prvním rokem a příští sezona tak v jejich případě může slibovat ještě lepší podívanou. Jak se vlastně Tobě i Tvým kolegům pracuje s tím, že kromě florbalového vývoje mladých nadějí musíte dbát i na jejich obranu před nenasytnou konkurencí, která má občas až příliš dlouhé prsty?

Občas to stojí pevné nervy, protože strategie některých týmů v přestupové politice je vskutku fikaná a kdejaký odborník by mohl závidět jejich metodám v manipulování a "vymývání mozku". Každopádně pevně věřím, že právě tento ročník si dokázal, že i tady může hrát na nejvyšší úrovni a porážet všechny soupeře a jejich vazba na klub a tým je dostatečně silná, aby odolaly slibům a vábení konkurence.

Pokud se podíváme ještě do mladších družstev, tak můžeme vidět mimo jiné také úzkou spolupráci s rudenským Sokolem, s nímž Panthers při trénování i následném turnajovém zápolení takříkajíc „drží basu“ a tato spolupráce letos mimo jiné přinesla také povedený nábor v těch úplně nejmenších kategoriích. Jak jsi s tou spoluprací spokojený Ty a plánujete společně s vedením klubu její rozšíření i na další kluby v našem regionu?

Musím říct, že letos ta spolupráce fungovala opravdu dobře a drtivá většina holek se aktivně zapojila i do ligových zápasů, které si užila. Teď je důležité si přenést tento trend do dalších sezon, ještě více tu spolupráci prohloubit a zlepšit. Nějaké další takové propojení klubů by bylo určitě ku prospěchu oběma stranám a máme výhledově v plánu takové spolupráce zrealizovat.

Ligová sezona je pro letošek každopádně u konce a na řadu tak přichází letní turnaje, následované neoblíbenou letní přípravou. Prozradíš nám nejbližší program celé ženské složky a turnaje, jichž se Panterky v následujících týdnech a měsících zúčastní?

Letní příprava už je v plném proudu a jsou do ní aktivně zapojené všechny hráčky, ať už na hale nebo na kondičních trénincích. Co se letních turnajů týká, tak jsme se zúčastnili PFC a Ostravských her, dále nás pak čeká Brno, Prague Games, Czech Open a Unyp Cup. Samozřejmě nás během léta čekají i soustředění jak pro elitní týmy, tak pro mládež.

Kdy se můžeme těšit na první informace o možných posilách do ženského Áčka?

Letní příprava už týden běží a o posilách se dozvíte v nejbližší době.

Poslední otázka a už Tě nebudeme dál trápit – jaké jsou cíle Panthers pro následující sezonu, a to jak klubové, tak i u konkrétních družstev? Nemluvíme pouze o těch výsledkových, ale i těch obecných sportovních.

Ty výsledkové si necháme zatím pro sebe. Co se těch obecných týká, tak je to určitě kvalitní nábor do těch nejmenších kategorií, zapojení nových hráček do stávajícího kolektivu, ještě větší propojení klubu s rodiči a spoustu dalšího. :-)

Díky za rozhovor a nejen do příští sezony hodně štěstí!