Juniorská kvalifikace zná své rozuzlení

Téměř tři měsíce trvá zatím nedohraná kvalifikace Panterů o nejvyšší juniorskou soutěž. Po základní skupině, která už se sama vinou karantény jednoho ze soupeřů protáhla, měla přijít baráž a zároveň derby s pražským Chodovem, v níž se mělo rozhodnout o tom, kdo si letos zahraje KB ligu a na koho zbyde pouze liga první. Po další karanténě a následném přerušení soutěží je tu definitivní rozuzlení zápletky.

Pojďme si ten příběh připomenout ještě jednou. Panteři, které ještě před začátkem sezony posílilo několik nových tváří například z Tatranu nebo Black Angels, museli při své cestě za vysněnou KB ligou projít nejprve kvalifikační skupinou, která se rozhodně nedala označit za lehkou. Krom papírového outsidera z Jindřichova Hradce tu totiž měla potkat jak nevyzpytatelnou Plzeň, s níž o rok předtím svedli dvě vyrovnaná utkání, tak i pražského rivala ze Sparty, jemuž toužili oplatit loňské vyřazení ve stejné fázi soutěže. Čtyři týmy, jedno přímé postupové místo a jedna příčka zajišťující baráž.

Už samotný začátek kvalifikace přinesl velké emoce, nikoliv však kvůli dění na hřišti. Otevíracím zápasem mělo být právě domácí derby Panterů se Spartou a ještě dva dny před plánovaným úvodním buly nic nenasvědčovalo tomu, že by se z nějakého důvodu nemělo utkání uskutečnit. Vše změnila až e-mailová zpráva z tábora soupeře s informací o přeložení prvního kola, a to z důvodu nařízené karantény pro dva hráče rudě oděných. Přeložení bylo následně za kontroverzních okolností potvrzeno ligovou komisí a nepomohly ani četné protesty a nesouhlasy ze strany Panthers, které vyvrcholily otevřeným dopisem adresovaným jak na Podvinný mlýn, tak do kanceláří Českého florbalu. Celá kauza měla dohru ještě u odvolací komise, která nicméně nemohla vzhledem ke svému propadlému mandátu nijak rozhodnout.

Úvodní derby tedy muselo být odloženo a Panteři tak vstoupili do kvalifikace o den později, kdy si podle očekávání bez potíží poradili s outsiderem z Jindřichova Hradce a nasázeli mu 17 branek. Hned následující sobotu už však byl los o poznání náročnější – nejprve se svěřenci Patrika Míky a Davida Koláře představili v Plzni, kde po nepovedeném úvodu museli otáčet dvoubrankovou ztrátu a nakonec zvítězili 6:4. O den později pak přišel první třaskavý souboj – na Spartě Panteři po šesti minutách po dvou nádherných brankách vedli a dostali do varu i nemálo svých příznivců na tribunách, jejichž radost přiživil zároveň brzký time-out soupeře, sparťané nicméně ukázali větší zkušenosti s velkými zápasy a velkou přestřelku nakonec dotáhli do vítězného konce (12:8).

Druhé místo znamenalo postup

Odveta mohla přijít jen o čtyři dny později, kdy po velkolepě pojatém předzápasovém programu mohlo 113 diváků vidět vyrovnanou podívanou, v níž za delší konec tahali hosté a Panterům nepomohla ani téměř patnáctiminutová hra bez gólmana – po porážce 5:10 jim dva zápasy před koncem kvalifikace patřila třetí příčka v tabulce. Ta konečná druhá vznikla poté, co posledním hracím víkendu dvakrát čepovali svým soupeřům desítku – nejprve čtrnácti góly smetli Jindřichův Hradec na jeho hřišti a postup do baráže pak zpečetili domácím vítězstvím nad Plzní v poměru 11:4.

V době, kdy Michael Kočandrle přebíral svojí cenu pro nejlepšího hráče utkání, byl už trenérům znám další a poslední soupeř na cestě za KB ligou – další pražský rival z Chodova. Ten, stejně jako Panteři o rok dříve, bojoval pouze ve tříčlenné skupině, kde za sebou sice nechal Milevsko, ani jednou nicméně nestačil na suverénní Ústí, které nakonec postoupilo z prvního místa bez ztráty kytičky. Dvojzápas o poslední volnou příčku v nejvyšší juniorské lize měl odstartovat v sobotu 3. října večer v Rudné a pokračovat v neděli dopoledne na Jižním Městě, jenže podruhé za poslední měsíc zasáhla vyšší moc…

I Chodovu totiž část mužstva (nutno podotknout, že podstatně větší než v případě druhého pražského soupeře Panterů z kvalifikace) spadla do povinné karantény a díky v té době již celkem srozumitelnému výkladu pravidel se tak oba kluby domluvily na přesunu na pozdější termín. Volba tehdy padla na 13. a 19. října, tedy dny, kdy už karanténou zasažená skupina modrobílých bude moci nastoupit – jenže i tato možnost zanedlouho padla.

Po mnoha změnách, zmatečných sděleních a dalších občas až komických představeních, které se v posledním půlroce staly každodenním chlebem posluchačů vládních tiskových konferencí, se 8. října rozhodlo o tom, že počínaje 12. říjnem budou zakázány veškeré sportovní, kulturní a další volnočasové akce. Kromě přerušení tréninků mělo toto omezení za následek i dočasné pozastavení soutěží nejen v amatérské, tedy florbalové rovině, ale i na úrovni nejvyšších profesionálních lig. Poslední barážová dvojice, která na rozdíl od těch ostatních ještě nestihla své zápasy odehrát, tedy musela svůj souboj znovu odložit. Jenže sezona je krátká a od tohoto rozhodnutí uplynuly již dva měsíce – kdy tedy složit poslední díl skládanky jménem KB liga?

Termínová listina? Bez baráže!

V polovině listopadu, tedy zhruba tři týdny poté, co nikdo neuvěřil kouzelnému triku jednoho nejmenovaného (bývalého) ministra, jenž za jeden večer dokázal proměnit restauraci v kapitulu, se daly věci do pohybu. Český florbal představil klubům tři varianty obnovení soutěží, která byla přímo závislá na konkrétním datu uvolnění opatření na úroveň nutnou k jejich opětovnému započetí. Ačkoliv bylo znát, že všechny tři tabulky a s tím i připravené aktualizované termínové listiny musely zabrat mnoho času a námahy, na jednu věc přeci jen nepamatovaly – v KB lize stále zbývalo jedno volné místo, o které spolu měly soupeřit dva pražské týmy.

Ještě než stihla začít nějaká jednání o možném vložení barážového duelu, přistála v mailové schránce obou soupeřů zpráva od ředitele soutěžního úseku – v ní byly kluby vyrozuměny, že se dvojzápas nerozhodne na hřišti, ale vzhledem k omezenému času „u stolu“, a to formou losu. Na to konto se prakticky okamžitě rozjela jednání obou soupeřů, která brzy vyvrcholila společnou žádostí o přehodnocení, jež by v případě schválení znamenala dohrání posledního kvalifikačního souboje dle běžného režimu. Nicméně i přes velké a opakované urgence ze strany za jiných okolností velkých soupeřů ke zvrácení rozhodnutí stále ne a ne dojít a ještě ve čtvrtek dopoledne, tedy zhruba čtyři hodiny před plánovaným losem vše nasvědčovalo tomu, že o osudu klíčové části sezony rozhodne hod mincí.

Jenže bojovat se má až do konce a kolem desáté hodiny po dalších urgencích směrem do kanceláří Českého florbalu zazvonil našemu šéftrenérovi mobil. Zástupce z Jižního Města mu v následném krátkém hovoru sdělil, že se nakonec podařilo soutěžní úsek přesvědčit o nutnosti rozhodnout tento souboj sportovní cestou a oba týmy tedy mají zelenou k dohrání vzájemného dvojzápasu. Radostnou zprávu možná jen trochu zakalila nepříjemná podmínka ze strany Českého florbalu – ode dne, kdy vláda povolí amatérské soutěže, se oba zápasy musí odehrát nejpozději do tří dnů. V praxi to tedy znamená, že pokud ke znovuotevření sezony dojde v pondělí 30. listopadu, do čtvrtka 3. prosince musí být hotovo.

Tradiční úsloví „někdy rozhoduje štěstíčko“ tedy necháme v šuplíku pro další losovací příležitosti. V tuto chvíli tedy nezbývá něž doufat, že stávající klesající trend epidemiologické situace v zemi umožní plánované nedělní uvolnění restrikcí a poslední díl skládanky juniorské kvalifikace se tak rozhodne v příštím týdnu. Pokud tomu tak skutečně bude, zápasy se odehrají v následující středu a čtvrtek, přičemž se začne na domácí půdě Panthers. Ve dvojzápase rozhoduje při případné shodě bodů lepší skóre, pokud by si i v tomto ohledu byly oba soupeři navzájem rovnými, následuje klasické desetiminutové prodloužení a případně nájezdy.

Děkujeme jak soutěžnímu úseku Českého florbalu za změnu názoru a umožnění dohrát baráž sporotvní cestou, tak zejména i Florbalu Chodov a jeho zástupcům za podpoření společné snahy o výše uvedené řešení – budeme se těšit na hřišti!