Panteři ovládli letošní Czech Open!

Po čtyři roky staré zlaté cestě ženského Áčka se Panteři na tradičním srpnovém turnaji opět dočkali nejcennějšího kovu! Cinklo to mužskému týmu RED, který v kuriózním, ryze klubovém finále porazil své mladší kolegy z týmu WHITE. Medaile si nakonec odvezla hned čtyři družstva – kromě těchto dvou zmíněných se radoval ještě ženský výběr BLACK ze stříbra a mužské Áčko z bronzu v kategorii PRO!

Klubové finále navíc bylo vůbec prvním vyvrcholením Czech Openu, kde se utkala dvě družstva z jednoho oddílu. Pro Pantery to zároveň byla premiéra některého mužského výběru, který se dostal až do boje o zlatu. A jaká k němu vlastně vedla cesta?

S trochou nadsázky se dá říci, že právě pozdější vítěz, tým RED, si jí vyšlapal tím, že klopýtl v méně důležité části turnaje. Na rozdíl do svých soků z výběru WHITE totiž neprošel základní skupinou se stoprocentní bilancí – v jejím posledním zápase nestačil na mančaft Södra Böhmen vysoko 2:8 a do play-off vstoupil z druhého místa. Pak už to ale byla jen spanilá jízda – vítězství nad Matfyzem a Vinohrady znamenaly postup do čtvrtfinále, kde proti Týmu bez kouče musely rozhodovat až nájezdy, vítězné semifinále nad Litvínovem (8:4) si pak plnými doušky užilo i početné množství fanoušků, kteří se na pozdější vítěze turnaje přišli osobně podívat na Stodolu.

Tým WHITE, jak už bylo zmíněno, prošel skupinou bez ztráty kytičky a v prvním kole play-off si tak mohl osmi góly slmsnout na Příbrami. Poté už nicméně byly zápasy podstatně vyrovnanější – proti Black Angels musely rozhodovat až nájezdy, vítězství nad Tatranem málem zhatila závěrečná vyloučení a šílenou přestřelku s Wizards rozsekl až obrat v posledních minutách.

Samotné panteří finále bylo v první polovině velmi vyrovnané a do pauzy se šlo za stavu 2:2. Druhá část nicméně patřila červeně oděným, kteří zejména zásluhou třígólového Karla Petráka a i přes pětiminutové oslabení dokázali v této fázi hry hned pět gólů, zatímco bílé svršky uspěly jen jednou. Brzo vstávající fanoušci nicméně mohli hlasitým potleskem ocenit fantastické turnajové představení obou hrajících družstev, která svými výkony na necelé dvě hodiny převlékla Podvinný Mlýn do klubových barev.

Muži PRO mají bronz, BLACK a WILD doplatili na produktivitu

Mezi muži to kromě výše zmíněných družstev zacinkalo ještě jednou – bronzové medaile si při premiéře v kategorii PRO vysloužilo Áčko. To se po úvodním mdlém výkonu s Tatranem dokázalo oklepat a díky vítězství nad Mukařovem stále mohlo usilovat o čelo tabulky – po nepovedeném závěru s Orkou, která v poslední čtyřminutovce stáhla dvougólové manko, z toho nicméně bylo pouze třetí místo v základní skupině B. 

Nepovedený závěr s Orkou si nicméně Panteři dokázali plně vynahradit v klíčovém čtvrtfinále s Chodovem. Modře odění mladíci těsně před sirénou odskočili do vedení, které si vzali zpět i po vyrovnávací trefě Škody, a stav 2:1 ve svůj prospěch udrželi až do poslední minuty. Tam ale přišla studená sprcha – nejprve půl minuty před koncem srovnal Mattes, aby o 12 sekund později odpálil granát nadšení přesnou ránou Kalous. Panteři tak po výsledku 3:2 postoupili do semifinále, kde číhala natěšená Plzeň. Ta svým přímočarým stylem hry brzy odskočila do vedení a to postupně navyšovala až na konečných 9:3, čímž přisoudila svěřencům trenéra Hrmy bronzové medaile.

Zbylé dva týmy, BLACK a WILD (zápasící v kategorii OPEN), se s play-off rozloučili poměrně rychle. Mladíci z BLACK sice první den na turnaji zvládli s naprostým přehledem a po dvou vítězstvích drželi skóre 13:1, druhý hrací den se jim ale vůbec nepovedl. Nejprve v zápase o první místo přišel nervózní výkon a zbytečná prohra 1:4, neproduktivita a nervozita na hokejkách se pak Panterům stala osudnou i v prvním kole play-off s německým Steglitzem, který ve druhé polovině obrátil skóre z 0:2 na 5:3 ve svůj prospěch a vystavil tak černě oděným nečekanou stopku.

To tým WILD, tedy mužské rezervy, jako jediný nepocítil chuť vítězství v základní skupině ani jednou. Po úvodní remíze 3:3 s Wizards přišel krutý výsledek s Falcony, kteří o svém triumfu 1:0 rozhodli až šťastnou trefou sedm vteřin před koncem. Další utkání s Wizards – tentokrát maďarskými Phoenix pak znamenal zase remízu tentokrát 5:5 a Florbalová škola Plzeň na turnaj nedorazila, takže museli divocí Panteři vzdorovat v play-off Butchisu, tentokrát se ale výsledkem 2:0 nakonec radovali oni. Po šestigólovém přídělu týmu Valinavala nicméně přišel další výsledkově těsný duel, tentokrát s mladíky z Litvínova, kteří korekci vedení 2:0 připustili jen jednou a cestu týmu WILD ukončili v osmifinále.

Ženy A skončily v Elitě šesté, BLACK mají stříbro

Když se ohlédneme za cestou ženských týmů Panthers, kromě stříbrných BLACK nás může zaujmout ještě představení Áčka v elitní kategorii. Tam se kromě nich ukázalo ještě pět dalších týmů z nejvyšší soutěže, šestým týmem pak byla juniorská reprezentace. Kdo se před turnajem obával, že Panterky na své soupeřky nebudou an hřišti stačit, byl nicméně na velkém omylu – právě s reprezentačním výběrem držely #princezny vedení až do samotného závěru, ve kterém o porážce rozhodly dvě drobné chyby. Podobný scénář měl i zápas s Vítkovicemi, ve kterém Pražanky pomýšlely na remízu…

Vyjma závěrečného souboje s Ostravou (1:3) skončil každý zápas rozdílem maximálně jedné branky – Panterky takto porazily Tigers (3:2) a Tatran (4:3), stejně jako padly s Chodovem (1:2). Šest získaných bodů jim nakonec stačilo na konečné šesté místo, při troše toho sportovního štěstí nicméně mohlo být konečné umístění daleko blyštivější.

Blyštivé ale zůstanou stříbrné medaile na krku týmu BLACK. Mix juniorek a širšího kádru Áčka zvolil podobnou taktiku jako jejich zkušenější kolegyně a ve skupině si první místo získal výsledky 2:1, 2:1 a 0:1. Odšpuntováním gólostroje by se tak dalo nazvat až první kolo play-off, kde Panterky vyřadily Nové Strašecí poměrem 4:3, následně si pak poradily s jedním Tatranem 5:3 a v krásném semifinále i s druhým střešovickým výběrem 6:3. Ve finále pak Panterky dlouho držely remízu s prvním týmem Vinohrad, který nicméně ve druhé části dokázal využít několika nepřesných balonů a nakonec i přes nátlak v závěru zvítězil 4:2. Stříbrné medaile jsou ale i tak pro nově sestavený tým obrovským úspěchem a my jim tímto gratulujeme!

Slova uznání samozřejmě míří i k poslednímu představovanému družstvu. Ženy WILD si v náročné skupině D mohly hned na úvod připsat cenné vítězství nad Chomutovem, o které je však připravil gól osm sekund před koncem. Smutek to byl o to větší, že se v konečném zúčtování jednalo o moment, kdy byly Panterky třem bodům nejblíž – ve druhém zápase nestačily na Black Angels (1:2), nepopulárního „búra“ jim pak nasázel tým NoSkills. Střelecké trápení nakonec děvčata neprolomila ani v play-off, kdy byl nad jejich síly Hradec Králové, a stejně jako muži BLACK se s turnajem rozloučila nejrychlejším možným způsobem.