Zdravotní způsobilost

Zdravotní způsobilosti jsou nově evidovány v Členské sekci, princip je stejný jako dříve, ale prostředí je ještě o něco příjemnější.


V reakci na novelu vyhlášky ministerstva 391/2013 Sb., platné od 1. ledna 2014 upravil Český florbal svou vnitřní legislativu a každý hráč/hráčka, který chce být na soupisce a nastupovat k soutěžním utkáním, musí mít zdravotní prohlídku.

Prohlídky jsou trojího typu:

  1. Vstupní prohlídky
  2. Pravidelná prohlídka
  3. Mimořádná prohlídka

Nás se týkají pouze ta vstupní a pravidelná. Každý hráč musí absolvovat tu vstupní prohlídku (pokud jí již neabsolvoval) a následně každý rok postupovat prohlídku pravidelnou.

Obsah vstupní prohlídky (tedy to, jak moc a u koho Vás bude chtít vyšetřit) je pouze a jenom na posouzení praktického lékaře.
Nejčastěji se stává že lékař:

  1. Vám způsobilost potvrdí, protože Vás zná a ví, že není důvod se domnívat, že byste nebyli způsobilí.
  2. Vám provede základní antropometrie (měření a vážení) a provede klidové EKG.
  3. Vás pošle na klidové EKG na kardiologii, protože bude tvrdit, že jej sám nemůže provést.
  4. Vám bude tvrdit, že takové potvrzení nemůže vydat a bude Vás chtít poslat za sportovním lékařem. Není to však pravda a vyhláška v tomto mluví jasně, ale pokud bude trvat na svém, nezbývá než se podvolit.

Formulář ke stažení (odkaz) není povinný, ale doporučený – potvrzení o způsobilosti bude platné v jakékoliv formě,  která odpovídá znění zákona a vyhlášky.

Ve formuláři je potřeba, aby bylo uvedeno, že se jedná o výkonnostní sport – florbal.

Pokud byste měli zájem o kompletní zpracované materiály, včetně přesných citací zákona a vyhlášky, florbalové legislativy a vyjádření odborníků, můžeme Vám je poskytnout.

Nyní se můžete dočíst odpovědi na nejčastější otázky (FAQ):

Kdo musí mít potvrzení?
Opravdu každý hráč, který hraje soutěžní zápasy, lhostejno na jaké úrovni a v jaké kategorii. Ale pokud jsem jenom trenér, rozhodčí nebo funkcionář, tak nemusím.

Kdo může vydat potvrzení?
Potvrzení může (nebo dle vyhlášky dokonce musí) vydat Váš praktický lékař, není třeba potvrzení od sportovního lékaře, ale je to samozřejmě možné.

Jak často musím na prohlídku a jak dlouho platí?
Platnost prohlídky je 1 rok a je tedy nejlepší jí absolvovat mimo soutěžní sezonu, aby ji pak celou pokryla.

Musím mít potvrzení u sebe na zápase pro kontrolu?
Ne, potvrzení o prohlídce dodáte klubu, který je bude spravovat pro případ kontroly ze strany ČFbU. Kontroly budou probíhat namátkově.

Musím se na takovou lékařskou prohlídku objednávat?
To záleží na domluvě s Vaším praktickým lékařem.

Co když můj praktický lékař nemůže provést kontrolu EKG?
V takovém případě Vás nejspíše pošle na nejbližší místo, kde to dokážou, nejčastěji poliklinika.

Co když lékař odmítne potvrzení vydat?
Ze zákona musí a je otázka, proč by nechtěl… pak je ke zvážení, zda chodit k lékaři, který pro Vás toto nechce potvrdit.
Většinou je to pouze proto, že nezná přesně legislativu a nebo se mu prostě nechce.

Platí se u lékaře za prohlídku, a pokud ano, kolik?
Ano, za lékařskou prohlídku si lékaři účtují poplatek, který záleží na nich a také na tom, zda mají možnost měřit EKG. Částka je zpravidla od 150 do 400 Kč a některé pojišťovny na ni přispívají či ji hradí.