Karel Petrák přestupuje do Superligy

Juniorský a mužský A – tým se příští sezonu bude muset obejít bez jedné ze svých velkých opor. Pantery po dlouhých letech opouští odchovanec a současný kapitán právě juniorského výběru Karel Petrák, jenž kývnul na nabídku jednoho z předních celků mužské Superligy a příští rok tak bude nastupovat v nejvyšší soutěži! Přečtěte si krátký rozhovor, ve kterém Karel mimo jiné osvětlí, kam že to vlastně jeho kroky povedou.

Karle, v příští sezoně se definitivně posouváš do mužské kategorie, v panteřím dresu už Tě ale neuvidíme – prozradíš nám, kam máš namířeno?

Ahoj, v nové sezoně budu hrát za FbŠ Bohemians.

Když ta nabídka přišla, váhal jsi, nebo to bylo jasné ano už od začátku? Co si od nového angažmá slibuješ?

Váhal, přeci jen jsem v Panthers vyrůstal a strávil zde celou florbalovou kariéru. Beru to ale jako šanci na svůj další hráčský rozvoj. Od začátku mi bylo jasné, že to s sebou ponese vyšší nároky, ale taky možnost se na hřišti potkávat s domácí špičkou.

Na přestup do superligového výběru „Klokanů“ jsi údajně kývl i přesto, že bylo na stole několik nabídek z první ligy. Můžeme to tedy chápat tak, že si věříš dost na to, aby ses v Bohemians dokázal prodrat do základní sestavy?

O nabídkách z první ligy nevím. Někdy v březnu se mi poprvé ozval Chodov a po konci sezony Bohemka. Upřímně řečeno by pro mě první liga moc zajímavá nebyla – myslím, že rozdíl mezi ní a Národní ligou není zas tak velký a nejspíš by převážila výzva se dostat o soutěž výš s Panthers. Určitě mi bude nějakou dobu trvat, než se adaptuji, ale věřím, že budu hrát pravidelně.

Superliga se v poslední době hodně omlazuje a ke slovu se dostává úspěšná generace ročníků narozených po roce 2000, v čem bude podle Tebe nejnáročnější se adaptovat? Kdybys měl porovnat průměrný zápas nejvyšší soutěže a Národní ligy, jaké největší rozdíly tam najdeš?

Zatím jsem nehrál v nejvyšší soutěži žádný zápas, takže porovnání berte s rezervou. Celková kvalita je vyšší, vše je rychlejší, protihráči jsou na tom fyzicky velmi dobře a většina z nich má daleko víc zkušeností. Člověk ze sebe musí vymáčknout to nejlepší, aby byl na place něco platný. A to mě na tom baví a motivuje. Za sebe vidím jako největší výzvu zvyknout si na vyšší tempo a taky skoro dvojnásobný počet tréninků. Musím se rychle přizpůsobit jinému hernímu stylu nového klubu a je mi jasné, že i hra jeden na jednoho v zápasech bude o něčem jiném než dosud.

V Panterech jsi strávil celou svojí kariéru a se svými vrstevníky jsi dosáhl nemála úspěchů a trofejí, jaké bylo nebo bude to loučení? Zůstaneš se spoluhráči v nějakém kontaktu, ať už tom florbalovém, nebo i osobním?

Ono těch úspěchů a trofejí zas tolik nebylo. Vyhráli jsme vlastně jenom nejdřív druhou, pak i základní část první juniorské CE ligy, ale nepovedlo se nám napoprvé postoupit do “kábéčka”, i když letos nám kvalifikaci utnul covid. Loňské vítězství na mužském Czech Open bylo bez velké konkurence zahraničních týmů. Podobně vnímám naše dva bronzy z Gothie. Pro mě byla strašně důležitá parta v našem týmu a i kvůli ní jsem všechny dosavadní nabídky odmítal. Určitě se s klukama budeme vídat dále na různých neligových turnajích a mimo florbal.

Právě vaše zápasy, ať už za juniory, nebo mužské Áčko, se v posledních dvou letech těšily velkému fanouškovskému zájmu zejména mezi malými Pantery a Panterkami a pro řadu z nich jsi možná byl i florbalovým vzorem, je tu něco, co bys jim chtěl z pozice teď již superligového panteřího odchovance vzkázat?

Já myslím, že se na juniory chodilo hlavně proto, že jsme hráli koukatelný florbal na dobré úrovni, který jsme si navíc i náležitě užívali, a to diváky vždy baví. Sám sebe jsem jako vzor pro mladší Pantery nikdy nevnímal. Kvalita mojí hry byla a je vždy závislá na kvalitě hry celé lajny. Hlavní je hrát jako jeden tým a pomáhat si. A choďte se koukat dál. Kluci hrají krásný florbal a letos budou bojovat o postup do první ligy, tak je přijďte podpořit!