Statistiky: Nejvíc bodů v historii není jediným rekordem

Letošní sezona byla nejen pro ženský A – tým hodně specifická. I přes dlouhou pauzu, odložené zápasy a nepříjemnosti ohledně testování a nepřítomnosti diváků ale zároveň rekordní – kromě nového maxima získaných bodů se totiž historické tabulky přepisovaly hned v několika dalších ukazatelích. Podívejte se s námi v jakých.

Rekordní počet bodů a umístění

Asi nejviditelnějším zápisem bylo už několikrát zmiňované nové maximum co se týče počtu získaných bodů (38) a tím pádem i nejlepší historické umístění, tedy 5. příčka. U prvního jmenovaného ukazatele byla dosud nejúspěšnější sezona 2017/18 – tehdy Panterky nasbíraly za základní část 32 bodů, oproti letošnímu ročníku tedy o 6 méně. Ve stejném roce zároveň #princezny dosáhly na 6. místo tabulky základní části, které se jim taktéž podařilo v současné sezoně ještě o jednu příčku vylepšit. Na elitní čtyřku by nicméně letošní zisk nestačil ani dlouhodobě – pro účast mezi TOP týmy Extraligy žen totiž bylo vždy třeba získat více než 40 bodů a pokud pražský Tatran podle očekávání zvládne své dohrávané souboje, tak nejnižší hranicí pro obsazení čtvrtého místa zůstane loňských 41 bodů v podání Tigers.

Kanada Veroniky Zittové

Lví podíl na získaných bodech má i kanonýrka Veronika Zittová, která se díky dvěma asistencím v posledním zápase se Startem zároveň dostala na 33 získaných kanadských bodů. Tím o jeden puntík překonala svůj vlastní loňský rekord a přepsala tak i klubové extraligové maximum – nikdo od postupové sezony 2015/16 nezískal v ženské nejvyšší soutěži více bodů v panteřím oděvu než právě ona. O povedený počin se jedná i při pohledu do minulosti – ačkoliv absolutní maximum v podání Evy Krauskopfové, která v sezoně 2015/16 dosáhla mety 44 bodů (z toho 32 bylo vstřelených branek) zůstává nepřekonáno, vyrovnala se Veronika Zittová alespoň průběžně druhým Panterkám. 33 zápisů získala jak ještě o rok předtím právě Eva Krauskopfová, tak i v sezoně 2013/14 Veronika Raková, která mimochodem v letošní zkrácené sezoně hájila barvy spřáteleného Texasu Longhorns.

Ostře pálící juniorky

S příchodem Jaroslava Jelínka na střídačku #princezen se značně proměnila i věková skladba elitního panteřího družstva. Daleko více příležitostí než v minulých letech se dočkaly věkem stále ještě juniorky – ty byly také jedním z hlavních přestupových cílů před začátkem sezony. A je třeba dodat, že se sázka na mládí rozhodně vyplatila. Panteří naděje se se svými zkušenějšími spoluhráčkami perfektně doplnily a nejednou se stalo, že právě jejich trefy rozhodovaly vyrovnané zápasy – vzpomeňme například na povedené představení v Jičíně, kde Pražanky nastřílely sedm branek, z nichž jen u jedné nebyla žádná hráčka ročníku 2002 či mladší.

Celkově si za #princezny nastupující juniorky dokázaly připsat skvělých 76 kanadských bodů, z toho 42 branek a 34 asistencí. Nejúspěšnější se v tomhle ohledu stala Markéta Žbánková s 11 góly a 7 asistencemi, ještě o jednu gólovou nahrávku víc pak zapsala o rok mladší Anna Bartušková. Povedeným tahem bylo i střídavé hostování kmenových hráček Liberce Markéty Valešové a Karolíny Novákové, které v 17 zápasech zapsaly 11, respektive 10 kanadských bodů. 

Výhozy Týnky Horňákové

O brankářských kvalitách zkušené Kristýny Horňákové bychom mohli psát dlouho, jednička panteřího brankoviště se nicméně kromě úspěšnosti zákroků přesahující solidních 83% (mimochodem jejímu druhému nejlepšímu číslu od postupu Panterek do nejvyšší soutěže) blýskla ještě jednou, pro gólmana dost netradiční statistikou. Dokázala totiž hned třikrát dlouhým výhozem přihrát na gól, což je počin, který se naposledy povedl Lence Kubíčkové z Vítkovic a Ester Brunclíkové z Bohemians v sezoně 2013/14!

Všechny tři asistence se jí navíc podařilo nasbírat během pouhých dvou týdnů – nejprve v domácím zápase s Vítkovicemi zkraje března nabila kapitánce Anežce Slané, o necelý týden později si na stejném místě celou situaci zopakovala s Markétou Valešovou a na špici tabulky v této statistice jí definitivně posunul výhoz v Mladé Boleslavi, kterým ke skórování vyzvala Markétu Žbánkovou.

Divácký dosah komentovaných přenosů

Zatímco v minulých sezonách bylo zvykem, že fanoušci mohli Panterky podporovat přímo na hale, letošní sezona byla v tomto ze známých důvodů zcela odlišná. Kvůli vládním nařízením byl vstup na sportovní haly divákům zakázán a ti tak byli odkázáni na věc, která se u Panterů ještě nedávno potýkala s častými výpadky a pravidelnou nefunkčností – tedy streamovanému přenosu.

Ten nicméně během zimní neplánované pauzy prošel velkými změnami a do druhé části rozdělené sezony vstoupil s několika novinkami, které se rychle staly mezi fanoušky oblíbenými – nově byly všechny domácí zápasy #princezen komentované ostřílenou dvojicí Martin Mattes – Ladislav Hrma, přibyl postupně také přestávkový program a velký ohlas přineslo i předzápasové studio, které nahradilo tradiční papírový program. To vše bylo vidět i na číslech sledovanosti – už první vysílaný zápas s Chodovem si pustilo přes 400 fanoušků a celkový divácký dosah (tedy počet shlédnutí včetně těch, kteří se na konkrétním přenosu zdrželi jen chvíli či obnovili stránku) atakoval hranici 1000 sledujících. Vůbec nejsledovanějším přenosem se pak stal velký domácí boj Panterek s favorizovanými Vítkovicemi, jenž si pustilo 435 diváků a celkový dosah překonal zmíněnou magickou tisícovku.

Co se venkovních zápasů týče, nejúspěšnější byl co do počtu fanoušků (333) opět zápas ve Vítkovicích, největší divácký dosah pak nabídl duel na Bohemians (1248). S blížícím se play-off se navíc i v těchto přenosech chystají další novinky, pevně tedy věříme, že zůstanete domácímu sledování počínání Panterek věrni i nadále a podpoříte je alespoň na dálku!