Porážku Startu řídila třemi góly Valešová!

Elitní ženské družstvo Panterek zakončilo dlouhodobou část sezony tím nejlepším způsobem. V utkání se Startem sice téměř prohospodařilo pohodlný třígolový náskok, ani to ale #princeznám nakonec vadit nemuselo – ve třetí třetině si totiž své vedení dokázaly pohlídat a soupeře z Kunratic nakonec porazily 6:4. Svým prvním hattrickem v ženské nejvyšší soutěži se blýskla juniorka Markéta Valešová!

Panterky do zápasu na Jižním Městě vstoupily dobře a v první periodě měly oproti domácím hráčkám více ze hry, což se projevilo i na dvojnásobku střeleckých příležitostí. Jenže v prvních minutách se hostům nedařilo svým pokusům dávat dostatečnou razanci či jejich snaha končila na pokusech o ještě další vylepšení pozic pro skórování. Ke konci úvodní periody se nicméně začal tlak červeně oděných postupně stupňovat a vyplynula z něj i zasloužená první trefa – Retová střílenou nabídkou do předbrankového prostoru našla přesně hokejku Karolíny Novákové a ta už neměla problém nasměrovat míček do sítě.

Podobný průběh měl i začátek prostřední části – Panterky svého soka tlačily a přehrávaly, musely ale dávat pozor na nebezpečné protiútoky a občas nepříjemně vysoko vytažené napadání Startu, které dělalo neplechu v hostující obranné zóně. Šance na znásobení náskoku sice v prvních minutách nevyužily Žbánková s Havlíkovou, jímž vystavila stopku hbitá Karli, právě na Markétu Žbánkovou se ale v polovině 27. minuty usmálo štěstí – po levé straně unikající Novotná totiž trefila její tenisku a od ní se míček odrazil tak příhodně, že opsal balistickou křivku a skončil až za zády právem dezorientované domácí brankářky.

Ta navíc musela krátce po polovině duelu lovit míček ze své svatyně potřetí, když Havlíková podobně jako v první třetině Retová vyzvala k jednoduché dorážce Markétu Valešovou a ta své spoluhráčky posunula už do komfortního náskoku 3:0.

Zápas zdramatizovalo pětiminutové vyloučení

Jenže z pohodlného vedení se nakonec Panterky neradovaly dlouho. Krátce po třetí vstřelené brance totiž jednu z protihráček nešťastně zasáhla Zittová do hlavy a verdikt rozhodčích zněl jasně – pětiminutový trest. A Start si s nabídnutou početní výhodou poradil náramně, už po minutě schovala svoje nahození do clony Kristýna Vejvodová a druhou trefu pak chvíli před návratem Zittové na led přidala Kateřina Kovaříková.

Domácí hráčky dvě vstřelené branky nabudily a podobně aktivně vstoupily i do závěrečné třetiny, hned z první akce ale paradoxně inkasovaly, když hrubku v obraně přetavila v parádní gól a svůj druhý bod večera Nela Havlíková. Startu se navíc nedařilo ze své snahy vytěžit kontaktní branku a po nevyužité šanci Pěnkavové se znovu radovala hostující střídačka – Zittová šikovně prostrčila míček do brejku na Markétu Žbánkovou a kmenová hráčka juniorského týmu Liberce se povedenou kličkou podruhé za odpoledne zapsala do listiny střelců.

Ani tentokrát ale třígólové vedení dlouho červeným nevydrželo a záhy po hezké kombinaci snížila Anna Kutnarová. Panterky se poté začaly více soustředit na obranu a Startu dovolily více prostoru na tvoření, což se dlouho ukazovalo jako dobrá volba – domácí hráčky se totiž ani s větším manévrovacím prostorem nedokázaly dostat do nějakých vyložených šancí a Horňákovou ostřelovaly buď z úhlu, nebo z dálky. Pomohlo jim až vyloučení Zikmundové, které za necelých dvacet vteřin využila ke kontaktnímu zásahu na 4:5 Kateřina Kovaříková.

Start poté ještě více vysunul napadání a snažil se narušit hostující rozehrávku, opět to ale přinášelo spíše méně nebezpečné typy zakončení, s nimiž si Horňáková zvládala poradit. Navíc ještě předtím, než žlutě oděné sáhly ke hře bez brankáře, přišla další chyba a gól z brejku – ten tentokrát připravila Markétě Valešové skvělým pohybem Zittová a pro věkem stále ještě juniorku to tak byl vůbec první hattrick v nejvyšší ženské soutěži.

Zároveň to byla i poslední změna skóre, neboť ani jeden ze soupeřů už nedokázal vsítit žádný gól a Panterky tak zejména díky jejímu bodovému zápisu zvítězily na Jižním Městě 6:4, čímž si zároveň definitivně pojistily konečné páté místo a přepsaly 3 roky starý klubový rekord v počtu získaných bodů. Díky několika odloženým zápasům ostatních extraligových soupeřů je navíc teď čeká zasloužená dvoutýdenní pauza, po níž naskočí rovnou do čtvrtfinále play-off, kde narazí na jednoho ze čtveřice Vítkovice, Chodov, Ostrava nebo Tatran.

.

Start98 Tigers – Panthers Praha 4:6 (0:1, 2:2, 2:3)  online | záznam

Střely na branku: 41:34
Nejlepší hráčky: Anežka Pěnkavová – Markéta Valešová