Role tyček bývá v zápasech opomíjená, směje se Martin Hruška

Na kus slova se k nám zastavil brankář mužského Áčka a nastávající tatínek Martin Hruška. V obsáhlém rozhovoru nám prozradil tajemství tří chycených nájezdů z duelu s Benešovem, podělil se o své dojmy z nepříliš povedeného začátku sezony a naznačil, jaké jméno a kariéra čeká jeho potomka!

Martine, sezona jak rychle začala, tak byla bohužel i brzy přerušena. Jak zpětně vnímáš ten měsíc a půl, během kterého bylo možno po palubovkách a tarkettech honit kulatý kus nesmyslu? Byly to dle Tebe povedené týdny, nebo jsi měl před zahájením nového soutěžního ročníku trochu jiná očekávání?

Já jsem žádná konkrétní očekávání raději neměl, protože letní příprava neprobíhala úplně standardním způsobem, takže se moc nedalo odhadnout, jak si to všechno sedne. Každopádně nejsem moc fanouškem neflorbalové části přípravy, takže jsem se hlavně těšil na florbal samotný.

Vaše cesta začala už na konci srpna Pohárem ve Rtyni v Podkrkonoší, kde jste dokázali ovládnout skupinu a postoupit až do čtvrtého kola, v němž Vám vystavila stopku neoblíbená Orka. Jste s tím postupem spokojení, nebo jste chtěli víc?

Zápasy v Poháru nám měly hlavně nahradit všechny ty přáteláky, o které jsme během přípravy přišli, takže jsme se z toho snažili vytřískat maximum. Ambice jsme měli jako vždy vysoké, Orka byla bohužel proti. V rámci možností si myslím, že naše působení v poháru splnilo účel a ve Rtyni to byl navíc prima teambuilding, i když se nás tam kvůli různým karanténám moc nesešlo.

Orka trochu překvapivě vyhořela o kolo později na posíleném Slaném, v jehož dresu se prohání i několik bývalých extraligových plejerů. Sledoval jsi ten zápas nějakým způsobem? Myslíš, že kdybyste tehdy v prodloužení či ještě před jeho započetím Čelákovice udolali, poradíte si následně i se zmíněnými Barracudas?

Já moc detailně nesleduju ani naší ligu, natož pak vývoj Poháru. Vůbec netuším, kdo za Slaný hraje a ani koho měla v tu chvíli k dispozici Orka, takže těžko říct, jestli to vůbec bylo nějaké překvapení. Na druhou stranu, když tam tedy hrají bývalí extraligoví hráči, mohl by to proti nim být zajímavý zápas. Já jsem bral pohár spíš jako zápasy navíc, které nám mohly vynahradit část přípravy.

Tak jako tak, na rozdíl od Poháru Vás začátek sezony nezastihl v úplné herní pohodě, prvních několik zápasů jste se hodně trápili především v zakončení a nedokázali jste vyrovnané zápasy dotáhnout do vítězného konce. Víš teď zpětně, kde tedy byla chyba?

To je spíš na trenérském štábu, aby našli příčinu našeho neumětelství. Ale jak říkáš, trápila nás koncovka a pokud dáme za zápas 2-3 góly, tak tomu štěstíčku naproti moc nejdeme. Vzhledem k tomu, jaké chyby jsme tam byli občas schopni vytvořit, jsme možná ještě nebyli v hlavách úplně nastavení na to, že už vlastně začala sezóna.

Jak moc se v těchto duelech projevila absence juniorů, kteří vloni byli u báječné jízdy na konci sezony, a jenž zkraje tohoto ročníku bojovali o postup do nejvyšší juniorské soutěže? Myslíš, že kdyby byli přítomni na hřišti, dokázali by ty vyrovnané zápasy zvrátit?

Já je nechci přechválit, pak by s nimi nebylo v šatně k vydržení, ale nějakou roli to hrát mohlo. Přeci jen někteří Áčkaři jsou trochu konzervativnější a než aby stříleli, raději hledají spoluhráče v ještě ideálnější pozici a my to pak musíme s Honzou vzadu hasit. Takže ta juniorská zblázněnost a přímočarost by se nám určitě hodila, ale jestli by to dokázalo zvrátit některé zápasy, to těžko říct. Ostatně, až se zase rozeběhne sezóna, předpokládám, že se k nám časem junioři připojí a uvidíme.

Jak se vůbec tobě chytá ve chvíli, kdy před sebou místo ostřílených mazáků máš lajnu složenou z juniorů? Dáváš si větší pozor, nebo naopak jejich nespoutanému florbalu věříš víc?

Já nijak zvlášť nevnímám, kdo je zrovna na hřišti, takže se ani nedá říct, že bych podle toho chytal nějak jinak. I ti ostřílení mazáci mi občas dokážou pěkně zavařit.

Minimálně v září jste se přesto museli obejít bez nich a po sérii nezdarů jste konečně v Králově Dvoře dosáhli na vítězství. Co přesně byl ten zlomový moment, kdy si střídačka řekla “a dost!” a rozhodla se za bujarého veselí a radosti konečně zvítězit?

Zlomový moment byl podle mě sám zápas proti Králováku, protože si myslím, že proti nim hrajeme rádi a celkem dobře. Hledat v tom nějaký konkrétní okamžik asi nejde, prostě se to všechno dobře sešlo, začali jsme dodržovat pokyny trenérů, vyhnuli se některým opakujícím se chybám a taky konečně začali dávat góly.

O zápas později jste navíc vyzvali lídra z Benešova a oproti pohárovému duelu s Orkou to bylo jako noc a den. Vedoucí tým tabulky dostal za první třetinu tři góly, Vás bylo naopak plné hřiště, pokud by v Rudné byli fanoušci, Váš florbal by je musel bavit. Řekli jste si něco před zápasem, nebo jste se zkrátka vezli na pocitu euforie z Králova Dvora?

Já myslím, že v tom byla úleva z toho, že se nám zase začíná dařit. Ono je dost frustrující, když trávíte večery pinkáním do míčku a o víkendu si pak dojedete do Turnova pro nášup. Na druhou stranu v zápase s Benešovem se nám dařilo, na co jsme sáhli a je škoda, že dál už liga nepokračovala a nemohli jsme zjistit, jestli to nebyla jen náhoda.

Tobě se v tom utkání povedl dost husarský kousek – Benešovu jsi chytil všechny tři nařízené nájezdy. Tušil jsi, co daní exekutoři provedou? A chytal jsi vůbec někdy zápas, kdy bys čelil nájezdovému hattricku a všechna tři trestná střílení jsi zastavil?

Občas se mi někdo snaží poradit, co ten který hráč při nájezdech dělá, ale to mě spíš znervózňuje. Většinou čekám, co kdo vymyslí nebo nevymyslí a na základě toho se to snažím nějak chytit. Ono i když úplně přesně víš, co hráč udělá, tak není jistě, že mu nájezd chytíš. Co si pamatuju, tak se mi takhle v základní hrací době chytit tři nájezdy nepodařilo, ale to bude asi tím, že tři nařízené nájezdy v jednom zápase jsou podle mě trochu raritou. Nutno podotknout, že první nájezd mi chytily obě dvě tyčky, takže díky jim za to! Neprávem je jejich role v zápasech opomíjená 😊

Zmínili jsme absenci diváků, byla jejich nepřítomnost na zápase s Benešovem znát? Našim pořadatelům se podařila zprovoznit alespoň částečná náhrada v podobě komentovaného streamu, jenž komentoval i jeden z tvých spoluhráčů Martin Mattes, pustil sis pak přenos zpětně? Myslíš, že to byla pro fanoušky dostatečná náhrada?

Byla samozřejmě škoda, že se nikdo nemohl přijít podívat, na druhou stranu nechodí na nás tisícihlavé davy, takže při finále Ligy mistrů hráči absenci diváků vnímali asi trochu víc. Oběma komentátorům bych chtěl moc poděkovat, protože můj děda nebyl konečně jednou odkázán pouze na textový přenos a moc si to pochvaloval. Já se většinou koukám zpětně jen na góly, co jsem dostal, takže tady moc materiálu nebylo, ale i mě se komentář líbil. Ještě vychytat kvalitu obrazu a mohla by se z toho stát pěkná tradice.

Všechny florbalové soutěže jsou v tuto chvíli až do odvolání přerušeny a byť se snažíme zachovat optimismus, nevypadá to, že by se jejich uzavření blížilo ke konci. Jak teď trávíš svůj volný čas? Máte společné tréninky ve dvojicích před devátou večerní, nebo je současná zátěž čistě individuální?

Ono by se paradoxně mohlo zdát, že bez florbalu toho volného času masivně přibyde, ale zas tak slavné to není. Volný čas teď dělím mezi manželku a příbuzné, které jsem dříve trochu šidil. Co se týče tréninků, tak nejen můj pracovní, ale i sportovní prostor se teď smrsknul na čtyři zdi a pár metrů čtverečních, takže se novým životním podmínkám zatím přizpůsobuji. A hledám nějakou co nejméně bolestivou cestu individuálního tréninku, protože neflorbalový trénink v domácích podmínkách není můj šálek čaje.

V současné době zároveň probíhá i soutěž mezi mužským A-týmem a mladšími žáky v počtu naběhaných kilometrů, účastníš se také, nebo čest svého družstva necháš na spoluhráčích z pole? Když se oprostíš od své příslušnosti k prvnímu jmenovanému týmu, komu víc věříš na vítězství?

Já se budu snažit alespoň něco nachodit, ale mezi gaučem a ledničkou mám krátkou trať a když se ji budu snažit opakovat co nejvíckrát, nemusel bych se po návratu k tréninkům vejít do výstroje. Takže doufám, že se spoluhráči zasnaží, protože na kondičních trénincích ve Stromovce nebo na Letné si běhání vyloženě pochvalovali. Trochu víc věřím ve vítězství mládí, ale uvidíme.

Pokud vše dopadne tak, jak si autoři našeho rozhovoru přejí, už víš, jakou pochoutku coby člen poraženého týmu svým mladším spoluhráčům připravíš? Kdy jsi naposledy vlastně navštívil zápas takhle mladých florbalistů?

No jestli to má být občerstvení na zápas, tak si nejsem úplně jistý, jestli se ptáš toho pravého, protože rád dělám třeba burgery, vepřová žebra a podobné antidietní pochutiny. Radši bych to nechal na Pokym, ten je u nás přes ty jídelníčky, ale rád mu pak s přípravou pomůžu.😊 Pokud se na mlže skutečně půjdeme podívat, tak to bude moje první návštěva takového zápasu za hodně dlouhou dobu.

Už Tě nebudeme dlouho trápit, nicméně skrze zákulisní drby se k nám dostalo, že společně s manželkou Ivanou čekáte narození potomka. Ke krásné zprávě samozřejmě moc gratulujeme, už víte, zda to bude gólman, nebo gólmanka? Máš nějaké tajné přání na jméno? Nám ho říct můžeš, Ivče ho neprozradíme. 😊

Jméno už jsme měli vybrané dlouho dopředu, bude to Jakub, ale jestli zamíří do brány a konkrétně florbalové, to se necháme překvapit 😊 Díky za rozhovor a oběma hodně štěstí a sil nejen v následujících týdnech!