POD ROUŠKOU: Díl jedenáctý

Po skončení virtuálního play-off se vrací ke slovu seriál POD ROUŠKOU. V jeho jedenáctém díle se na kus slova zastavil bývalý brankář mužského Áčka Ondra Svoboda, jenž v současnosti působí v redakčním týmu a mimo jiné stojí například za projektem kouřové clony na juniorském play-off!

Ondro, začněme jako vždy historií. Jak, kde a kdy ses dostal k florbalu?

Florbalu jsem se hodně dlouho věnoval jen amatérsky po tělocvičnách a kroužcích Jižního města a až někdy v dorosteneckém věku nás s kamarádem napadlo zkusit to v nějakém klubu. Tak jsem se po krátké štaci v klubu Atom Praha, která těsně před koncem přestupního období v sezoně 2011/2012 skončila vyloučením ze soutěží a zákazem činnosti jednoho člena vedení, dostal do SKV, kde jsem dalších pár sezón objížděl středočeské haly v jednom rezervním družstvu. Během té doby se také povedlo transformovat původní kroužek do tělesa jménem Blue Wings. Protože jsem tam i nadále chodil hrát a u mladších dětí pomáhal jako „trenér“, stal jsem se asistentem trenéra Mirka Hladíka. Pod naším dozorem započala hráčská kariéra takových es, jakými jsou například Martin Vacenovský a Václav Mudruňka, nebo opora Sépiáků Petr Vobecký.

To jsou jména, která se objevují i v historických statistikách Panthers, ovlivnila i Tvůj přesun k nám? Jak vznikl Tvůj posun do mužského Áčka?

Přesně tak, právě výše zmiňovaní mají velký podíl také na mém příchodu do Panterů. V létě roku 2014 jsem hledal nový impuls a právě díky spojení Blue Wings s Pantery jsem se dostal na pár posledních tréninků Mužů C. Shodou okolností se mi zrovna povedlo pár zákroků a následovalo pomyslné facebookové laso od Mirka Hladíka. Takže jsem se z 8. ligy posunul do Divize a u Mužů A vydržel něco málo přes jednu sezónu. Pak už následovala cesta abecedou družstev, která se (prozatím) zastavila na písmenku E.

Kromě toho se zapojuješ i do práce na chodu klubu, jaká je Tvá pozice?

V klubu se podílím na práci Redakce, kde jsem spolu s Paučisem takřka od jejího vzniku. Také mě můžete potkávat v Rudné jako člena pořadatelské služby a člověka, co realizuje všechna technická přání Honzy Sysla. Naštěstí se většina toho točí kolem audiovizuální techniky, ke které mám blízko díky svému zvukařskému koníčku a brigádničení. Takže stojím za parádou v podobě nástupu s mlhou a stroboskopy, jen mě mrzí, že při hasičském cvičení jsem zrovna nebyl přítomen. 😊

Jak Tě ovlivňuje současná situace ve světě? Čím se živíš mimo klub?

Asi jako u všech, i u mě je nejvíce ovlivněná práce. Někteří vědí, že učím, a právě kvůli zavření škol se má pracovní náplň kompletně proměnila a nutno dodat, že pořád mění. Nejprve vypadalo uzavření na maximálně 14 dnů, takže jsme zadali učivo k opakování. Jak omezení pokračovala, bylo jasné, že nepůjde pouze opakovat, takže jsme s kolegou natočili několik videí k matematice a vytvořili YouTube kanál s názvem UciTele. V současné době jsem ještě přidal pro své žáky pravidelné streamy 2x týdně.

Druhá část mého pracovního nasazení se týká pořádání, organizování a hlavně zvučení různých společenských akcí (menších koncertů a podobně). Tady je změna dost jasná, protože kvůli tvrdým nařízením vlády se v poslední době nic nekoná a do budoucna se s uvolněním počítá také až v poslední řadě.

Všimli jsme si, že Ti Štěpán občas říká „pane kolego“. Za tím také stojí škola a učení?

Přesně tak, shodou okolností jsme v průběhu školního roku hledali záskok za nemocného tělocvikáře, a tak jsem pomohl Štěpánovi splnit si svůj sen a on si mohl vyzkoušet učitelské povolání. Možná i díky němu se někteří mí žáci rozhodli věnovat se florbalu, a když se ptali, do jakého klubu se dát, byli Panteři jasná volba.

Je to podle Tebe příležitost, jakou bychom měli využít k nějakému posunu dál? Přiučil ses díky karanténě něčemu novému?

Možná to bude znít divně, ale celou situaci vnímám pozitivně hlavně díky podstatně zrychlenému technickému pokroku ve školství. Zároveň je potřeba říct, že to určitě není plnohodnotná náhrada a trochu mám obavy s návratem žáků na rozdílných úrovních, které bude dost složité vyrovnat. Fanouška Panterů určitě potěší, že tyto nabyté zkušenosti se streamováním si určitě nenechám pro sebe a snad se podaří zlepšit kvalita přenosů ze zápasů #princezen. Pravidelným divákům si dovolím slíbit i to, že zvuk bude taky! 😊