POD ROUŠKOU: Díl sedmý

V sedmém dílu seriálu POD ROUŠKOU navážeme na úterní klubovou aktualitu, tedy změny v ženské složce. Hostem rozhovoru tak bude nový šéftrenér všech dívčích družstev a současně i trenér ženského Áčka, Pavel Skazko!

Pavle, než se dostaneme k aktuálním florbalovým tématům, musíme se Tě zeptat na to, co trápí současný svět. Jak vnímáš koronavirovou krizi a jaké podle Tebe budou její dopady?

Ahoj. 😊  Tak asi jako drtivou většinu populace mě samozřejmě momentální situace vůbec netěší. Popravdě jsem to úplně nečekal, že věci naberou takhle rychlý spád – jeden víkend hrajete v Ostravě a ten další už skoro nesmíte vyjít z domu a sezóna je u konce. Člověk si pak uvědomí, jak je všechno vratké a život se může změnit prakticky ze dne na den a to i bez korony. Takže bychom si měli vážit toho, jaké možnosti máme a života si pokud možno co nejvíce užívat, protože člověk nikdy neví, jak to může být zítra. Těžko odhadnout, kdy se situace dá nějakým způsobem do „normálu“, ale asi to celosvětově nějaký čas trvat bude. Já doufám, že u nás se ale budeme moci co nejdříve vrátit k běžnému životu, protože se podle mě nedá dlouhodobě vydržet žít v panickém strachu, abychom se někde nenakazili a bát se podat si i ruce.

Jak současná situace ovlivnila konkrétně Tebe?

Vzhledem k tomu, že pracuji na pozici, která je velmi úzce spjatá s cestovním ruchem, tak mě to zasáhlo i v tomto ohledu a jsem doma na home-office, ale aktuálně není úplně moc co dělat. Snažím se tedy trávit co nejvíc času na zahradě, abych se doma úplně nezbláznil, a taky jsem začal dělat pokusy v kuchyni – tam ale ještě nějaký čas budu potřebovat, aby to nějak vypadalo a chutnalo. 😊

Práce na zahradě souvisí i s Tvou fotkou v roušce. Mají ty vidle nějaký skrytý význam? 😊

Ani ne, byly zrovna na zahradě, když jsem tu fotku pořizoval. 😊

V souvislosti s mnoha nařízeními naší vlády přišel i konec sezony. Pracujete teď nějakým způsobem s hráčkami na dálku?

Konec sezóny jsem nejdřív nečekal, ale v tom týdnu, kdy se začaly rozjíždět veškeré opatření, tak bylo jasné, že to k tomu spěje a nebyla žádná jiná možnost. Ze sportovního hlediska je to samozřejmě škoda, protože člověk tomu věnuje spoustu času a úsilí a pak je najednou po všem, ale zdraví je v tomhle případě rozhodně přednější.

Momentálně máme posezónní pauzu, která by byla tak či tak, takže nějaké řízené týmové aktivity zatím nemáme a věříme, že se budeme moct všichni sejít na začátku letní přípravy.

Jak dlouho už se vůbec věnuješ florbalu? Kdy jsi začal s trénováním?

Co se mých florbalových začátku týká, tak je to už nějaký ten pátek, kdy jsem poprvé chytil florbalku/helmu do ruky. Je to už přes 20 let nazpět, kdy mě tehdy náš pan trenér a zároveň školník vzal do školního florbalového kroužku s názvem Draci Chabařovická. První sezónu jsem strávil v brance a pro velký úspěch jsem pak šel raději do pole. 😊 Když mi bylo 10 let, tak jsme se na sedm let odstěhovali s rodinou do Švýcarska, kde jsem hrál za ULU (Unihockey Luzern) a musím říct, že na ty časy pořád moc rád vzpomínám. Vyhráli jsme tehdy švýcarské mistrovství U13 a U15 a dalo by se říct, že to byl vrchol mé hráčské kariéry – jo, a taky už jsem pak nikdy na zápasy neplul lodí. 😊

Po návratu zpět do Čech jsem ještě pár sezón odehrál, ale ten zápal a nadšení upadalo ruku v ruce s mým výkonem a taky s tím, jak jsem se postupem času začínal víc věnovat trénování. K tomu jsem se dostal někdy ve dvaceti na Děkance a to ke stržkám a dorostenkám. Po pár sezónách se pak Děkanka spojila s Tatranem a u ženského florbalu jsem vydržel prakticky do dnes.

Neměl jsi ve Švýcarsku problém se v tak mladém věku domluvit? Jak se liší tamní styl od tuzemského?

Tak ze začátku samozřejmě ano, ale v tomhle věku se člověk mezi dětmi učí poměrně rychle. Jinak ten styl, kdy jsem tam já hrál, se hrál tak 15-20 let nazpět, takže tam se to asi porovnávat nedá. 😊

V ženské složce, v níž nově zastupuješ pozici šéftrenéra, se událo hodně změn, popíšeš nám je? Co si od nich slibuješ a na jaké úkoly se zaměříš ve své nové pozici?

Na konci sezóny se událi nějaké personální změny v ženské složce a nově bude jako trenér u ženského týmu Jarda Jelínek. Osobně věřím, že to pro tým bude impuls do další práce, jelikož je to zkušený a kvalitní trenér, který má za sebou řadu úspěchů včetně mistrovského titulu s Herbadentem. Určitě budou také změny v nastavení týmu, kde je pro všechny důležité, abychom si jasně stanovili pravidla a podmínky v jakých chceme do budoucna pracovat, tak abychom se jako celá ženská složka mohli posouvat směrem nahoru.

Zároveň jsem i rád, že v ženské složce nadále bude fungovat Lukáš Jenšík a to u juniorek a dorostenek, kde nás čeká nepochybně spoustu práce. Celkově je pro nás jednou z nejvyšších priorit zlepšit práci s mládeží, bez které dnes nemůže fungovat žádný extraligový klub, který má ambice na nějakou dlouhodobou úspěšnou práci.

Jak tedy bude po přerušené sezoně probíhat letní příprava u ženského Áčka? Máte už teď připravený nějaký dlouhodobý plán?

Přes léto plánujeme poměrně intenzivní letní přípravu spojenou jak s kondičními, tak halovými tréninky, herním soustředěním, teambuildingovými akcemi a pokud to situace umožní, tak i nějakým letním turnajem.

Na závěr chci popřát všem hlavně pevné zdraví a nervy a těším se, až budeme moct opět začít sportovat a dělat věci, které nás naplňují a máme je rádi bez nějakých větších omezení.