Princezny v play-off zatím bez bodu

Princezny mají za sebou první čtvrtfinálový víkend v Ostravě. Ještě před týdnem nebylo vůbec nic jisté. Princezny balancovaly na hraně mezi postupem do vytouženého play-off na jedné straně a účastí v bojích o záchranu pozice v nejvyšší ženské soutěži na straně druhé. Z rozhodujícího souboje s Bulldogs nakonec vyvázly jako vítězky a potvrdily své osmé místo v tabulce.

V neděli večer se jako tradičně v kuloárech vedla vášnivá diskuse plná spekulací, o tom, kdo si koho vybere. Ať už byly naše přání a odhady jakákoli, padla na nás při Výběru soupeřů volba ostravského celku, který se umístil po základní části na třetím místě, FBC ČPP Ostrava. A tak se jelo na výlet do Ostravy.

Do čtvrtfinálové série jsme vstupovaly v roli outsidera, což bylo možná naší výhodou, jelikož jsme se nemusely cítit pod psychickým nátlakem a hrát v pohodě. Nicméně cílem bylo bezpochyby přivézt domů do Prahy body. Ze začátku nám chvíli trvalo se chytit stejného tempa, které nastavily domácí hráčky. Za bujaré atmosféry, kterou vytvářeli ostravští fanoušci pomocí bubnů a sirén, se dostal favorit série brzy do dvoubrankového vedení. Na to rychle odpověděly Tepi s Domčou, které s přehledem vyřešily přečíslení 2 na 1. Kvůli dvěma špatně vyřešeným situacím v obraně to bylo rázem 1:4. Po přestávce přišlo zlepšení z naší strany a dokázaly jsme soupeřky trochu přitáhnout a po prvotním zaváhání v podobě dalšího gólu Ostravy následovaly dvě naše branky.

Nejdřív se prodrala do střely Týnka Lochmannová a pak díky poctivé práci na brankovišti navýšily skóre opět Tepi s Domčou. Slova online komentátora mluví za vše: “Panthers ukázaly drápky a celkem teď Ostravu drtí.” Bohužel tento stav netrval dlouho. Hra se velmi rychle přelévala ze strany na stranu, ale v zakončení byly úspěšnější domácí, a to ještě dvakrát. Začátky třetiny ovládly v tomto zápase naše soupeřky. Po návratu na hřiště nestihla uplynout ani minuta a půl, ale už nám stihly odskočit o další 2 body. I přes jednoznačnou fyzickou převahu Ostravy, jsme neskládaly zbraně a praly se jako šelmy! A heleme se, dva góly byly na světě – Zittu střela z výběhu a Tepi dorážka odraženého balonku ze vzduchu do prázdné branky.

Asi deset minut před koncem nastala nepříjemná situace. Ze souboje u mantinelu vyvázla Keinů se zraněným kotníkem a ve hře už bohužel nemohla pokračovat. Na její místo naskočila juniorka Ája. Pak to Niky Staňková posekala natolik, že nabídla Ostravě přesilovku, kterou využily sestry Hudákovy ze Slovenska. Pozitivem zápasu bylo, že se ve třetí třetině se do hry zapojily všechny naše juniorky, které dosud intenzivně podporovaly tým jen z lavičky, a dokázaly se s touto těžkou rolí v pohodě vypořádat. Přestože jsme na domácí tým tlačily až do závěrečné sirény, nepodařilo se nám velký náskok zvrátit a první prohra byla na světě. “Poměrně vysoké tempo zápasu nás ze začátku zaskočilo a všude jsme byli druzí. Postupem zápasu jsme se začínali chytat, ale pokud chceme pomýšlet na nějaký úspěch, tak musíme ještě výrazně přidat,” komentoval sobotní duel Pavel Skazko. Večer zbyl čas na týmovou večeři a regeneraci v hotelovém wellness.

FBC ČPP Ostrava – Panthers Praha 11:5 (4:1, 3:2, 4:2) | online

Střely na branku: 46:18
Diváci: 106
Hráčky utkání: Nela Kapcová – Tereza Pitterlingová

Všichni jsme se v nadýchaných peřinách vyspinkali dorůžova a ráno na nás už čekala hotelová snídaně v podobě švédských stolů, které se doslova prohýbaly pod vajíčky na všechny způsoby, variací sýrů, křupavou slaninkou a párečky, sladkým i slaným pečivem, čerstvým ovocem a zeleninou, lívanci s javorovým sirupem nebo také instantními polévkami (z čehož měla největší radost Nela, která si ještě před snídaní dopřála zdravého pohybu na běžeckém páse v hotelové posilovně). Posnídali jsme společně s Tatranem Střešovice, který se chystal na odvetu proti Vítkovicím. Z místnosti provoněné čerstvě mletou kávou a všemožnými pochutinami jsme odcházeli s bříšky jako v pokojíčku a dopřáli si ještě před odchodem na halu dvacet. 

A teď už zpátky k florbalu. Před námi druhý zápas víkendu. Čistý stůl a šance na to začít znovu a líp. „My se musíme vypořádat s ofenzivní silou Ostravy. V útočném pásmu je to asi nejsilnější tým v extralize a hráčky se hodně špatně brání.“ Takto komentoval ostravský útok minulý týden pro Český florbal Pavel. Ofenzivní styl Ostravy nám v předešlém zápase dal zabrat. Bylo tedy potřeba ještě posílit obranu a vyvarovat se ztrát ve středním pásmu, odkud právě pramení většina brejkových situací, v nichž si je Ostrava jistá v kramflecích a umí je proměňovat.

Klíčem k úspěchu měl být povedený vstup do zápasu, což se nám dařilo plnit. Naopak domácí se ze začátku teprve hledaly a my se ve 13. minutě dostaly poprvé za víkend do vedení zásluhou Domči se Zittu. V zápasech proti tak kvalitním týmům, jako je FBC Ostrava, se ale druhý tým celkem nadře, aby složitě vypracované vedení udržel. Bohužel jsme ale povolily a dovolily tak Ostravě srovnat na 1:1, což bylo také skóre, za kterého se odcházelo do šatny.

Ostrava se na hřiště vrátila v plné palbě a zajistila si vedení 2:1. Pak dobíhající Zittu praštila bekendem do míčku, až z toho byla největší parádička víkendu, ale také srovnání na 2:2. Zápas byl na dobré cestě. Ostravě začalo téct do bot, a ještě více přikládala pod kotel. Drsnější souboje, velký tlak před naší bránou, odkud jsme se jen stěží dostaly na útočnou polovinu. Když už se nám ale povedlo překonat střední pásmo a rozehrát, končilo to nebezpečnou akcí bohužel nezakončenou gólem. Naopak Ostrava si v zakončování byla jistější a i přes řadu skvělých zákroků Týnky bylo skóre rázem 4:2.

Po přestávce zkompletovala hattrick slovenská útočnice a nám už nezbývalo než se sebrat a tříbrankové vedení se pokusit stáhnout. Díky brance Niky Staňkové, která se chopila míčku během chaosu před bránou a zavěsila za záda ostravské gólmanky, už to bylo jen o dva góly. Ostrava ale rozjela vlak, který už do konce zápasu nestavěl a svou převahu stvrdily ještě dalšími třemi góly. Ani v druhém, náročném zápase jsme tedy nenašly recept, jak na naše soupeřky vyzrát, ale série ještě nekončí a jak komentoval Pavel, u nás doma to ještě Ostravě pořádně zavaříme: “První dvě třetiny relativně slušné. Ve třetí jsme bohužel nedokázali udržet koncentraci a hrálo se víceméně na jednu bránu. U nás doma to Ostrava bude mít ale ještě těžké.” 

FBC ČPP Ostrava – Panthers Praha 8:3 (1:1, 3:1, 4:1) | online

Střely na branku: 39:21
Diváci: 103
Nejlepší hráčky: Paulína Hudáková – Nela Havlíková

Autor: Tereza Pitterlingová