Mladé hráčky si musí své místo vybojovat, tvrdí Pavel Skazko

Své dojmy nám před posledním domácím zápasem předal i trenér ženského Áčka Pavel Skazko. Jaké zkušenosti mu dala práce u německé reprezentace, jak je to s mladými hráčkami a která panteří družstva sleduje nejvíc?

Pavle, díky že sis na nás udělal čas. U Panterů působíš od začátku letní přípravy, jak bys ty uplynulé měsíce zhodnotil, co se výkonu, výsledků a přístupu holek týče?

Ahoj, na celkové hodnocení by to bylo asi na delší povídání. Je to ale vše trochu jako na houpačce, dokážeme podat výborný výkon i proti top týmům a pak vyhoříme proti papírově slabším celkům, což nás bohužel i co se výsledků týká sráží dolů. Jeden týden odehrajeme výborné utkání a hned další týden to je děs.

Do Radlic ses přesunul ze střešovického Tatranu, co rozhodlo o tom, že své další působení spojíš právě s Panterkami?

Sešli jsme se s Honzou Tůmou a řekli si, jaké jsou oboustranné představy a k vzájemné dohodě došlo poměrně svižně. :-)

Jak velký rozdíl je mezi trénováním tak velkého klubu jako je Tatran a „rodinně“ založených Panthers? Jsi zde i po těch osmi měsících spokojený, ať už s pracovními podmínkami, nebo kolektivem, jak hráčským, tak trenérským?

Určitě rozdíly jsou, některé větší a některé menší. Dají se najít pozitiva i negativa na obou stranách, nicméně mně vyhovuje spíše tento „rodinný“ přístup, kde se nežene jen čistě za výsledky, ale snaží se nabídnout možnosti každému hráči a hráčce. Samozřejmě chceme všichni vyhrávat, ale je potřeba pořád ten sport brát jako něco, co nás všechny musí především bavit, abychom u toho vydrželi co nejdéle. Řada klubů a trenérů se diví, proč holky často končí ve dvaceti letech a ztrácejí motivaci a chuť dále pokračovat, a právě v Panthers je vidět, že se dá florbal hrát na té nejvyšší úrovni rozhodně delší dobu. Vždycky je určitě co zlepšovat, ale celkově spokojený jsem. :-)

Působil jsi i u ženské reprezentace Německa, jaká to pro Tebe byla zkušenost? Jak taková práce u národního týmu vůbec probíhá?

Zkušenost to byla zajímavá. V Německu se pracuje s reprezentací určitě jinak, než v top 4. Už jen z toho důvodu, že není tak velká konkurence a možnosti pro hráčky v klubech také nejsou srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí u nás.

Do sezony jsi nastupoval jako asistent Lukáše Jenšíka, s ním jste si ale po několika měsících prohodili role. Byla to změna spíše kosmetická, nebo i co se pravomocí týče? Změnil jsi po svém nástupu něco, nebo vše zůstalo při starém a šlo hlavně o tolik potřebný impulz?

Prohodily se i pravomoce, ale na řadě věcí se s Jenčou shodneme a v čem ne, tak jsme schopní mezi sebou vykomunikovat. Působíme společně s celým realizačním týmem i u juniorek a dorostenek, takže je trenérská i hráčská provázanost napříč kategoriemi a trávíme spolu spoustu času. Jsme oba trochu rozdílnější povahy, takže Jenča bývá spíše ten impulzivnější a já ten klidnější, čímž se můžeme dobře doplňovat. Co se nějakých výrazných změn týká, tak je to v polovině sezóny samozřejmě těžké něco výrazně měnit, ale postupně na tom pracujeme a určité věci je potřeba do budoucna zlepšit/změnit.

Po dvaceti odehraných kolech Vám náleží osmá příčka, o kterou se prakticky dělíte s brněnskými Bulldogs, odpovídá tohle průběžné umístění vašim předsezonním představám? Pokud ne, prozradíš nám, jaké původně byly a jaké jsou teď?

Upřímně to představám neodpovídá a momentální postavení je spíše zklamáním. Cíle jsou nadále stejné a to je play off. Je nutné podotknout, že se ale i samotná extraliga vyrovnává, minimálně mezi 4.-11. týmem, a o to těžší je se do play off dostat.

Ačkoliv jste v posledních několika zápasech bodovali, důvod bojů o play-off do posledního kola leží v době před Vánoci, kdy jste nezvládli koncovky vyrovnaných duelů. Co bylo příčinou a co se muselo změnit?

Bohužel je to tak, že jsme řadu bodů dost lacino odevzdali a proto musíme bojovat o play off až do konce. Příčin bylo asi víc, ale teď je potřeba se soustředit na závěr sezóny a poté si vyhodnotit, co se nám v sezóně povedlo a co je potřeba do budoucna udělat jinak, abychom takové zápasy zvládli lépe.

Jedním z těch nepovedených zápasů byl i domácí duel s Bulldogs, které dotáhly zdánlivě ztracený zápas až do vítězných nájezdů. Právě s Buldočkami se utkáte za týden v Brně a na 99% to bude přímý souboj o to, kdo postoupí na úkor toho druhého do vyřazovacích bojů. Co musíte oproti minulému vzájemnému utkání zlepšit, aby už se neopakoval nepovedený výsledek?

První vzájemný zápas patřil k těm nepovedeným, kdy jsme utkání, které bylo zdánlivě pod kontrolou odevzdali, což se nám bohužel stalo v sezóně vícekrát. Ten poslední zápas ale bude úplně o něčem jiném, teď víme, že prostě musíme a půjde o „vše“. Stejný zápas jsem zažil v loňské sezóně a shodou okolností také v Brně. Tyhle zápasy nebývají nikterak florbalově krásné, ale je to spíš boj o každý kousek na hřišti a více než florbalový um rozhoduje vůle a morál.

Nebojíte se trochu atmosféry, která nejspíš v Brně bude panovat a která by holky mohla rozhodit? Přeci jen se bude hrát na menší hale, kde bude každý hlas znát a vzhledem k důležitosti duelu se dá očekávat vysoká návštěva…

Naopak, věřím, že atmosféra v Brně bude výborná a holky to požene k super výkonu. Dokonce si i myslím, že by to mohla být naše výhoda.

Zpět k hodnocení sezony, v létě proběhla poměrně velká obměna kádru a do týmu přišlo několik nových tváří, jak bys teď zpětně okomentoval jejich herní projev v sezoně? Je někdo, kdo vás vyloženě pozitivně překvapil?

Myslím si, že je to i jeden z důvodů proč ten začátek sezóny nebyl úplně podle očekávání. Často se měnily hráčky v lajnách a trvalo delší dobu, než si to sedlo. Jsou hráčky, které se dokázaly prosadit do základní sestavy a hráčky, kterým se ta sezóna úplně nepovedla z různých důvodů. Jsme ale určitě rádi, že se postupně daří zapracovat mladé juniorky a dorostenky do A týmu.

Stejně jako minulý rok se Panterky mohly spolehnout na stálici v brance, Týnku Horňákovou, která dokonce figurovala v plánech české reprezentace, jak velkou volnost vám při plánování zápasových taktických pokynů její výkon dává? Jak citelnou bylo její zranění zkraje nového roku?

Kvalitní gólmani jsou základ každého týmu a Týnka patří k těm nejlepším v ČR. Celý tým v ní cítí velkou oporu a samozřejmě její zranění v klíčové fázi sezóny nebylo nic příjemného. Ale musím říct, že Egi se s tou situací dokázala vypořádat výborně a tým v těžkých zápasech s Olomoucí a Jičínem dokázala podržet.

V týmu se jak na trénincích, tak na zápasech objevuje několik nadějných juniorek, které ale o místo na hřišti zatím spíš bojují, než že by na něm byly automaticky každý zápas, co bys řekl k tomuhle? Čekal jsi od mladých pušek lepší výkony a tím pádem vyšší vytíženost, nebo ne tak časté nasazování budoucích #princezen bylo vašim plánem a děvčata prostor na hřišti teprve dostanou?

Mladé holky chceme zapojovat, ale své místo v áčku si musí zasloužit a vybojovat. Není to nic automatického mít své místo v sestavě – jak pro starší, tak pro mladší. Ale je to jeden z nejdůležitějších bodů, na kterých musíme intenzivně pracovat a to je práce s mládeží, tam je ještě obrovský kus práce před námi.

Výkony jak zmiňovaných hráček, tak celého juniorského výběru jistě bedlivě sleduješ, jak jejich působení v nejvyšší juniorské soutěži hodnotíš? Čekal jsi od nich v premiérové sezoně více, nebo je současné umístění něčím, s čím se dalo počítat?

Holky to mají těžké, jelikož šířka kádru není úplně velká. Ale rozhodně vidím u holek značný progres jak individuální tak týmový. Umístění v tabulce tuhle sezónu není tak úplně podstatné, podstatný je herní progres a ten je rozhodně vidět. Samozřejmě, že to chtělo udělat o nějaký ten bod navíc, ale bohužel nás často srážejí takové „dětské“ chyby, které už jsou v juniorkách nekompromisně trestány.