Play-off je opravdu jiná soutěž, hájí otřepanou frázi Jirka Ptáčník

Naší redakci se před šlágrem kola mezi Pantery a Orkou podařilo ulovit jednoho z nejzkušenějších borců v sestavě domácích – Jirka Ptáčník se rozpovídal o sezoně, údělech rotujícího kapitána i své trenérské kariéře, kterou navzdory všeobecně rozšířenému názoru ještě nepověsil na žebřík.

Jirko, díky za Tvůj čas. Sezona se pomalu přehoupává do svého závěru, jak se na vyhecované období těšíš?

Už jde do tuhého. Těším se hodně. Kvůli tomuhle jsme se nechali v létě dobrovolně mlátit do břicha od Stráni (kondiční trenér Lukáš Stránský, pozn. red.) a tahali se na gumě v potu tváře. Důležité je se na play-off dobře vnitřně nastavit, protože otřepaná fráze, že je to jiná soutěž, opravdu platí. V play-off je úplně jedno, jestli jste vyhráli základní část nebo byli osmí. Nikoho to nezajímá a jede se znovu s čistým stolem.

Minule jste konečně uspěli v Turnově a zajistili si play-off, co bylo klíčem k vítězství?

Klíčem bylo, že jsme se z toho zápasu neposr*** už na Černým Mostě. I když Turnov okupuje pozice na hranici play-off, tak zápasy u nich jsou vždy náročné a body se z Turnova nevozí zadarmo. Bylo to tedy jen o hlavě. Konečně jsme přestali řešit malé kluziště, parkety a podobné věci, díky kterým jsme do předchozích zápasů vstupovali vždy s handicapem.

V čem to bylo jiné než domácí zápas se stejným soupeřem, který jste prohráli?

Jednak jsme udrželi morál po celý zápas a hráli jsme celých 60 minut. V Rudné to bylo jen 50, pak přišlo zatmění a my jsme se už viděli v bufetu na párku. Zároveň jsme v Turnově měli na závěr trochu štěstíčka, kdy nám to tam napadalo.

Máte jisté play-off, jaký je další cíl? Máš nějakého vysněného soupeře do vyřazovacích bojů?

Kdybych měl hodnotit osobní cíl, tak bych rád zase po delší době gólově přispěl, jelikož zatím je moje bodové konto z kategorie žertů. 😊 Pokud jde o ty týmové, jsou vždy jen ty nejvyšší. Co se týče vysněného soupeře, asi bych měl říct Traverza, abychom je už konečně porazili. Nicméně letos je liga opravdu vyrovnaná, takže je to asi jedno na koho narazíme.

Láďa má tuhle sezonu víc kapitánů, podle jakého klíče to určil a jak rotujete? Má kapitán nějaké úkoly či privilegia oproti ostatním hráčům navíc?

Žádný extra klíč v tom není, prostě se střídáme zápas po zápase. Úkoly a privilegia navíc má – musí nosit na ruce pásku a jde na nástup jako první, takže si může určit, jestli se poběží nebo půjde krokem. Jinak žádná další privilegia nemá, kromě komunikace s rozhodčími. U nás jsou to kluci s páskou, kteří dokážou tým nahecovat úplně stejně, jako kluci bez pásky.

Jsi jedním z nejzkušenějších hráčů, jaké to je, když se vedle Tebe letos hodně zapojují mladí a běhaví junioři?

Musím kvůli tomu chodit běhat, abych jim stačil. 😊 Jako někteří ti kluci umí s hokejkou takový věci, který já už nikdy umět nebudu. A bez nich by tréninky neměly pořádný náboj.

Líbí se Ti toto zapojení, když jsi sám bývalý trenér?

 Jsem tomu maximálně nakloněn, oběma stranám je to přínosem a dělá to takovou tu zdravou konkurenci. Hlavně je tam vidět ta prostupnost mezi kategoriemi, čímž mladší kluci mají šanci dostat se do áčka a můžou se rychleji adaptovat na mužský florbal. Starochům nezbývá nic jiného než makat.

Byť už jsi trenérskou kariéru opustil, o víkendu jsme Tě mohli spatřit na utkání juniorského Béčka? Čím to? Chystáš velkolepý návrat?

Byl jsem rozdávat rozumy. 😊 Ne vážně, i když teď aktivně netrénuji na 100 %, tak pořád mě trénování baví a nechci to úplně pověsit na hřebík. Času je sice málo, ale na nějaké drobné spolupráci jsme se s vedením dohodli.

Co očekáváš od duelu s Orkou? Potkávají se dvě nejvýše postavená mužstva ligy, jaký styl hry a výsledek můžeme očekávat?  

Orka šla za poslední roky hodně nahoru a předvádí opravdu kvalitní florbal. Dřív by vám rozhodčí řekli, že Orka se bude snažit hrát florbal a Panteři jim to budou kazit. V sobotu ovšem očekávám pohledný florbal od obou stran a myslím, že to bude dosti fyzicky náročné utkání. Na výsledek by ani u Fortuny nevěděli, jaký mají vypsat kurz, takže se necháme překvapit.

Autoři: Tomáš Pauček, Andrea Nováková