Panteři vezou z Gothie čtyři poháry!

I letos se panteří výpravě na populárním švédském turnaji nadmíru dařilo. Sedm našich družstev se v nabitých (zejména) skandinávských skupinách neztratilo a nakonec z toho vzešly rekordní čtyři poháry, které si smečky z Radlic přiváží zpátky do Čech!

Jak se našim sedmi výběrům dařilo řečí čísel? Panteři odehráli dohromady 47 zápasů, z nichž zapsali skvělých 29 vítězství, to vše při úctyhodném skóre 211:130. Hned čtyři družstva (B13, B13 B, B15 a B17) se svými výkony kvalifikovala do play-off A, přičemž tři z nich nakonec skončila na medailových pozicích. V play-off B se nejúspěšnější smečkou staly Juniorky (G18), které se dokázaly probojovat až do finále.

Nebudeme Vás dlouho zdržovat, níže naleznete podrobné informace o cestě všech našich týmů, které svými komentáři doplní jednotliví trenéři. Ještě rádi připomínáme možnost připomenout si turnaj krok za krokem tak, jak jej přímo z místa činu komentovali trenéři na liveblogu.

Mladší žáci – B12

Konečné umístění: 30. – 38. z 58
Bilance: 4 vítězství, 1 remíza, 2 prohry
Skóre: 36:17

Začneme nejmladšími členy početné panteří výpravy. Pro většinu kluků (a obě děvčata) to byla premiérová účast na Gothii, tudíž i velká neznámá co se možných výsledků týče. Ty ale nebyly vůbec špatné – první vítězství přišlo už v přáteláku s Třebíčí, ve skupině pak po zápasech s Lidköpingem a norským NOR 92 dokonce Panteři vládli tabulce se šesti body a skóre 16:1. Druhý den pak přišla ranní stíhací jízda proti Jönköpingu následované drtivým vítězstvím 7:0, v přímém boji o play-off A nicméně Mlži padli s Höllvikenem 0:3.

I přes značný smutek se Panteři však dokázali nabudit i na „horšího“ pavouka a v šestnáctifinále přestříleli norskou Sveivu 7:5, stopku jim ale v dalším kole vystavil domácí Göteborg. 

Komentář trenéra (Dominik Hudec): „Pro kategorii B12 to byla premiérová účast na GIC a začala na první pohled velmi slibně, kdy se nejmladší členové výpravy už v přátelském utkání naladili vítězstvím. Do turnaje vstoupili slibně i co se týče zápasů ve skupině, kdy k nám byl los milosrdný a přisoudil nám lehčí soupeře na začátek. Za zmínku stojí zápas s Jönkopingem, kdy nás soupeř dokázal ke konci zápasu dostat do úzkých. To bychom ale nebyli Panteři, abychom nehráli až do poslední sirény. Kluci během pouhých 61 sekund dokázali stáhnout manko 1:4 a urvali remízu.

Bohužel jsme klíčový zápas ve skupině nezvládli a tak naše cesta pokračovala B-pavoukem, kde jsme dokázali přejít přes první kolo po přestřelce 7:5 se švédským Sveiva Innebandyklubb a stopku nám vystavil domácí IBK Göteborg v osmifinále. Bohužel, nebo možná bohudík nám tento turnaj ukázal, že máme spoustu nedostatků především v základních herních činnostech jednotlivce, na kterých budeme muset intenzivně pracovat. I přesto bych chtěl kluky a slečny za turnaj pochválit a poděkovat jim. 🙂 Doufám, že si turnaj alespoň trochu užili a získali tak motivaci do další práce a zlepšování se.“

Starší žáci – B13

Konečné umístění: 1. z 62
Bilance: 9 vítězství, 0 remíz, 0 porážek
Skóre: 65:19

Obhájci loňského zlata ukázali svojí sílu už v úvodním přáteláku, kdy si pohráli s Dobruškou drtivým poměrem 19:1. Vstup do skupiny tak hladký nebyl, nicméně vítězství 6:2 nad Fagerhultem a 6:3 nad Pixbem znamenaly vedení v tabulce. To Panteři potvrdili druhý den už podstatně vyššími výsledky, dánskému Strandby a švédským Gnosjö nasázeli shodně 11 branek a z prvního místa postoupili do šestnáctifinále play-off A.

Tam číhal podle slov realizačního týmu asi vůbec nejtěžší soupeř – Linköping jen díky Fandovi Stárkovi dokázal dát jen jeden gól a i přes jeho velkou aktivitu nakonec postoupili dál právě Panteři po výsledku 3:1. Dál už to bylo vlastně jednoduché – v osmifinále svěřenci trenéra Jenšíka přejeli Jönköping 9:4, v nádherné Partilla areně si poté poradili taktéž s Jönköpingem (jiným, nikoliv áčkem či béčkem osmifinálového soupeře) poměrem 8:3 a zajistili si tak porduhé v řadě medaili z Gothie.

Ta se stala ještě cennější poté, co bíločerná smečka pomstila své béčko a jeho skupinového soupeře z Vaxjö porazila 6:2. Šlo se tedy do finále, které sledovala beznadějně vyprodaná Vallhala (odhady hovoří o naplnění haly asi ze 143%). Opět to po roce byl souboj mezi Pantery a švédským CL98IC a opět to dopadlo lépe pro výběr z Radlic, který si postupně vybudoval pětigólový náskok, přičemž soupeři povolil pouze jediný zásah. Je z toho tak druhé zlato za dva roky, i podruhé navíc poté, co Panteři proletěli turnajem zcela bez porážky!

Komentář trenéra (Marek Máčala): „B13 proletěli turnajem jak kulový blesk! Skupinu již klasicky s přehledem vyhráli a první těžká zkouška na turnaji je potkala až v šestnácti finále, ve kterém kluci ukázali ohromný morál a Fanda v brance pochytal i nechytatelné. V play-off dokázali s přehledem soupeře přehrávat a díky soustředěnému výkonu se mohli po strhujícím finále radovat ze zlata, které obhajovali a které si za celý turnaj rozhodně zasloužili. Velké štěstí jsme měli i v případě včasného vstávání, které dělalo zejména trenérům mírné problémy. Všechny zápasy jsme ale nakonec stihli a to se počítá!“

Starší žáci B – B13 2

Konečné umístění: 16. – 24. z 62
Bilance: 2 vítězství, 1 remíza, 2 porážky
Skóre: 14:11

Premiéra pro rezervu Stržů začala dobře, neboť Panteři i přes značně ospalé tempo porazili o rok mladší Zlín v přátelském utkání. Naostro to ale bylo ještě lepší, neboť dopolední duely proti švédským výběrům Vinga a Lerum skončily shodně vítězstvím, druhý duel navíc bez inkasované branky a po prvním dni tak papírový outsider překvapivě trůnil na prvním místě své skupiny. O den poté už přišly podstatně náročnější duely, ten stěžejní proti Malmö skončil důležitou remízou 3:3, závěrečný zápas bez obran pak opanovalo šikovné Vaxjö, byť výsledek 1:4 nebyl úplně zasloužený.

Ani třígólová ztráta však nakonec nevadila, protože Malmö ve večerním duelu proti Lerum nedokázalo dát dostatek gólů a na úkor lepšího skóre tak z druhého místa do play-off A nečekaně postoupili právě Panteři. Ti dostali v šestnáctifinále dalšího švédského soupeře a byť nad Skoghalls dlouho drželi jednogólové vedení, soupeř ve druhé půli třikrát využil svého velkého tlaku a nakonec zaslouženě postoupil dál. I přesto byly výkony rezervy Stržů velmi solidní a play-off A bylo zaslouženou odměnou.

Komentář trenéra (Tomáš Pauček): „Po losu měli někteří už téměř jasno, že nemáme šanci se ve skupině nějak umístit a od týmů jako Vaxjö dostaneme hroznou rychtu. Prot je pro nás velkým pozitivem způsob, jakým se kluci k celému turnaji postavili a byť to občas hlavně v útoku drhlo, tak se nemají za co stydět, ba naopak můžou být na sebe za celé ty tři dny hrdí. Vyjma přáteláku jsme ve všech pěti zápasech hráli přesně to, co jsme chtěli a postup do lepšího pavouka je něčím, s čím jsme asi ani my nepočítali. :-) Snad si to všichni všechno užili na maximum, ať už zápasy, atmosféru turnaje, výprodeje v místních sportovních spotřebách nebo náhodné výlety do přírody, které skončily téměř pády některých účastníků do místního jezera. Díky! #hegyonfire“

Dorostenci – B15

Konečné umístění: 3. z 58
Bilance: 6 vítězství, 0 remíz, 2 porážky
Skóre: 43:15

Dorostenci se se švédskou půdou přivítali vysokým vítězstvím 7:1 nad Dobruškou a podobně pokračovali i v prvním ostrém zápase, když smetli rezervu švédského Engelholmu 9:0. Následně nicméně zapsali i první prohru v turnaji, na pozdějšího vítěze skupiny IBK Alingsås nestačili v poměru 2:3 a to ještě museli večer řešit záhadu ztraceného gólu, neboť pořadatelé napsali do systému výsledek 1:3. V boji o druhou příčku už se ale zase hrálo v zelených číslech, nejprve přišlo vítězství nad Kalmarsundem 4:1 a skupinu uzavřeli Panteři výhrou 5:0 nad Lindome.

V play-off A poté následovala spanilá jízda až do semifinále. Asi nejnáročnější zkouškou při cestě do předposledního kola bylo osmifinále, ve kterém svěřenci Patrika Míky porazili Värnamo IK rozdílem jediné branky, přičemž zápasy se švédskými IBK Kungälv a IBF Karlstad skončily 11:3, respektive 6:2.

Semifinále proti Tatranu bylo vyrovnané a i díky zaplněným tribunám pořádně vyhecované, nicméně soupeř hned v úvodu odskočil do dvoubrankového vedení a Panteři i přes dva úspěšné kontry nakonec nedokázali srovnat. Za prohru 2:3 jim tak náleží i tak skvělé třetí místo.

Komentář trenéra (Patrik Míka): „B15 zažili turnaj snů! V zamotané skupině skončili druzí a na lepší vzájemné skóre postoupili do play-off A. Ve vyřazovacích bojích se mladí panteři semkli jako jeden tým a probojovali se přes tři švédské soupeře až do semifinále turnaje, kde narazili na pozdějšího výherce – Tatran Střešovice, kterému podlehli pouze o jediný gól. Tato prohra přisoudila Panthers v kategorii B15 „pouze“ bronzové medaile. Na závěr je důležité zmínit nadstandardní výkony všech hráčů, kteří bojovali za hranou svých možností a dokázali, že kvalita a jméno nejsou všechno a poctivou týmovou prací se dají dokázat velké věci.“

Junioři – B17

Konečné umístění: 3. ze 17
Bilance: 4 vítězství, 0 remíz, 1 porážka
Skóre: 26:14

Dalším bronzovým panteřím týmem jsou Junioři. Ti měli karty rozdané jasně – pokud vyhrají svojí skupinu, automaticky se kvalifikují do semifinále a budou tak mít jistotu placky. A za svým cílem si šli už v předvečer prvního hracího dne, kdy v přátelském utkání zdolali o rok mladší Liberec 8:3. V podobném duchu pak pokračovali i v pátek a sobotu – nejprve v hodně ostrém a nervózním duelu přehráli Växjö 5:3, Mölndals poté smetli z povrchu výsledkem 7:0.

Stejný počet gólů inkasoval i norský Ajer, který nicméně sám dokázal jednou skórovat. Po třech zápasech bylo díky výsledkům ostatních týmu jasné, že skupinu vyhráli. Čtvrtou výhru ve skupině přidali junioři na Valhalle, kde i přes nervózní závěr přehráli Åstorp/Kvidinge 4:3. V semifinále je čekal obávaný výběr Bohemia North, složený zejména z hráčů Liberce a Ústí nad Labem. Ten se brzy ujal třígólového náskoku, jenž se sice v jednu chvíli ztenčil jen na jednogólový rozdíl, další odskočení už však Panteři nezachytili a po prohře 3:7 tak brali bronzové medaile.

Komentář trenéra (David Kolář): „V kategorii B17 letos nebylo přihlášeno mnoho týmů a tak se nabízela jednoduchá matematika – vítěz skupiny jde přímo do semifinále a bude mít tak již po skupinové fázi zajištěnou medaili. Skupinu se nám i přes trochu kostrbatý začátek podařilo vyhrát bez ztráty bodu a tak jsme mohli vyhlížet semifinále proti výběru Liberce a Ústí nad Labem. V pro nás posledním zápase jsme bohužel doplatili na příliš ustrašený začátek, po kterém soupeř odskočil do vedení, které se nám už nepodařilo stáhnout a tak jsme zaslouženě brali bronzové medaile.
Rád bych klukům poděkoval za celý turnaj, myslím si, že herně jsme nepředvedli naše maximum, ale doufám, že i přesto si letošní Gothii užili stejně jako my s Mílou. #vamos #joooo #neeeee“

Junioři B – B17 2

Konečné umístění: 15. – 17. ze 17
Bilance: 0 vítězství, 1 remíza, 5 porážek
Skóre: 6:27

Hodně těžkou výchozí pozici měli Junioři B. V konkurenci našlapaných výběrů ročníku 2002 sami přivezli kádr, ve kterém kluci narození o dva roky později nebyli výjimkou. Bylo to tedy hlavně o sbírání zkušeností – těch v náročné skupině nasbírali panteři přehršel a i oni mohli nakonec promluvit do bojů o konečné pořadí – s norským Vålerenga IBK vedli 2:0 po poločase, místo potvrzení výsledku ale přišel zkrat a konečná remíza 2:2, v souboji s prvoligovým švédským Lindås Rasta pak o výsledku rozhodla jediná chyba.

To vše znamenalo jediný získaný bod a předposlední místo v tabulce, které znamenalo osmifinále play-off B. V něm navíc Panterům los přiřkl pozdějšího finalistu, norský Ajer, který sice padl ve skupině s našim A-týmem, Béčku ale uštědřil výprask v podobě porážky 8:2. Panteři se tak při své premiérové účasti na Gothii umístili na 15. – 17. místě. 

Komentář trenéra (Andrea Nováková): „Už když se skládal tento tým, vědělo se, že to bude nelehký úkol. Jelikož jsme chtěli dát možnost většině hráčů z tréninkové skupiny KbJb (pozn. redakce jedná se o dorostence a juniory B), bylo přihlášeno družstvo B17 a nikoliv B15. Bylo jasné, že pouť bude dosti náročná, když hrajete v kategorii, kde jsou hráči až o 2 roky starší. Ani pro trenéry to nebyl snadný úkol – museli přijít na to, jak poskládat sestavu. Do dlouhé cestě jsme se ubytovali a následně vyrazili vstříc přátelskému utkání, ze kterého se nakonec vyklubalo utkání proti našim B15. První den turnaje nás čekala dvě utkání. To první bylo takové oťukávací s místními standardy. Druhé utkání bylo o poznání lepší. Druhý den na nás přichystal brzké vstávání (v 5:45), kdy jsme nejdříve odehráli zápas proti týmu z nejvyšší švédské juniorské ligy, což následně bylo jedno nejlépe odehraných utkání. Body dalšího utkání proti dalšímu švédskému týmu nás stála jedna chyba. V posledním zápase skupiny na nás byla znát únava a to nás bohužel stálo vítězství. Play off jsme začali proti těžkému soupeři z Norska, který si přivezl hráče, kteří disponují vysokými technickými dovednosti v oblasti freestyle, což nejednomu našemu členu týmu lehce zvedlo madle. Z turnaje jsme si odvezli získané cenné zkušenosti a také jsme si zahráli utkání proti jiným soupeřům. Nutno podotknout, že si řada hráčů sáhla na dno a předvedla velice kvalitní výkony. Budeme ze všeho těžit v ligových utkáních. Všichni udělali velký progress v bránění a také v komunikaci na hřišti. V čem pokulháváme, tak to je střelba, kterou je třeba zlepšit a hlavně zvýšit procento střel. Děkuji všem za společné dny na tomto turnaji a věřím, že příští rok to bude ještě lepší! 💪

Juniorky – G18

Konečné umístění: 6. z 10
Bilance: 4 vítězství, 0 remíz, 3 porážky
Skóre: 21:27

Čtvrtým týmem s pohárem se nakonec staly Juniorky. Ty sice prohrály v úvodním přáteláku s Ústí nad Labem, následně ale v zamotané skupině dokázaly získat šest bodů, když porazily Dobrušku a švédskou Husqvarnu. Proti Engelholmu a Gnosjö však Panterky neuspěly a zejména prohra s druhým jmenovaným výběrem je mohla mrzet o to víc, když šlo o vyrovnaný zápas, který navíc v následné minitabulce rozhodl o tom, že si děvčata z Radlic zahrají jen play-off B. 

V něm ve čtvrtfinále narazily i na druhý tým Husqvarny, který zvládly porazit 3:2 a v semifinále opět potkaly Dobrušku, které se snad o výsledku 1:2 a panteřím logu bude zdát, neboť tímto skóre zvítězily Panterky v obou vzájemných duelech. Ve finále vládl nabitý výběr Tatranu, který svým soupeřkám uštědřil debakl 9:1 a konečné druhé místo.

Komentář trenéra (Dan Ježil): „Juniorky svůj pobyt ve Švédsku nezačaly příliš vesele, když v přáteláku s Ústím předvedly mdlý výkon a braly zaslouženou prohru. Druhý den výpravy už začal o něco veseleji, když dokázaly porazit Dobrušku 2:1 a ačkoli byl zápas vyrovnaný, tak přeci jen mohly zvítězit trochu větším rozdílem. V pauze mezi zápasy jsme se vyrazili kouknout na další zápasy co se hrály, poté na večeři a hurá k dalšímu zápasu. Ten se nakonec ukázal jako klíčový a bohužel i přes velice dobrý výkon jsme brali prohru, poté co jsme prospali úvod zápasu.

Další den jsme odstartovali opět výhrou, kdy jsme utkání kontrolovali i přes ospalý výkon. Po obědě jsme se vydali poznávat krásy města a podpořit naše juniory. Poté jsme se odebrali na večeři a k poslednímu utkání ve skupině. Bohužel ačkoli jsme měli velkou snahu, tak soupeř byl v tomto zápase lepší a zaslouženě zvítězil. My se tedy vydali vstříc pavouku B.

V úvodním zápase play-off jsme měli navrch a soupeře jsme dokázali několikrát zamknout na jeho polovině. Následně však přišla z naší strany nervozita, a tak bylo utkání dramatické až do konce. Šli jsme tedy nabrat síly a večer vyrazily vstříc klání s Dobruškou, která nám chtěla vrátit porážku z úvodu turnaje. Hned v úvodu jsme nezachytili náběh a prohrávali 0:1. Poté z naší strany přišel festival spálených šancí. Ačkoli nám ve většině případů byla branka malá, tak jsme utkání dokázali otočit a mohli se těšit na finále s Tatranem.

Ten nás od začátku tlačil, avšak nějakou dobu jsme jejich tlaku ještě jakž takž odolávali. Postupem času se ale čím dál víc ukazovala větší kvalita soupeře a my tak brali stříbro v play-off B. Poté jsme se ještě vydali podpořit B13 na finále, nadlábnout se do místní hamburgrárny, nakoupit a pak už tradá domů. Celkově se dá turnaj hodnotit pozitivně. Podařila se nám stmelit parta, vyhrát nějaké zápasy, rozhodně neudělat ostudu a celý výlet do Švédska si pořádně užít.“