#princezny posílila Nela Havlíková

#princezny hlásí mezinárodní posilu! Ze švýcarských luhů a hájů se po dvouletém působení vrací Nela Havlíková a souhrou okolností, kontaktů, rostoucí kvality a dobrých vztahů se podařilo Panterům i přes zájem jiných klubů tuto šikovnou a zkušenou obránkyni získat do svých řad. Nela se uvolila v nabitém programu ke krátkému rozhovoru pro klubovou redakci. 

Ahoj Nelo, nejprve nám dovol, abychom Tě oficiálně přivítali v panteří smečce. Můžeš se v krátkosti představit a shrnou svou dosavadní bohatou florbalovou kariéru?

Děkuji za přivítání :-) Svoji florbalovou kariéru jsem započala v Elite Praha, kde jsem prošla všemi kategoriemi až do ženské extraligy. Dále jsem hrála ve Fbš Bohemians a pak dvě sezóny ve Švýcarsku. Nejdříve v týmu Wizards Bern Burgdorf a dále jsem odehrála pár zápasů v Lejon Zäziwil, kde jsem se bohužel při jednom ze zápasů zranila a sezónu nedohrála.

Z kuloárů víme, že o tvé služby mělo zájem více klubů, proč jsi se nakonec rozhodla právě pro Panthers? 

Důvodů nakonec bylo několik, ale hlavním z nich byl kolektiv a celkově velmi přátelská atmosféra v klubu. Musím také zmínit to, že jsem se v klubu znovu shledala se svými dlouholetými spoluhráčkami, jako například s Nikou Zittovou, Krakou, Šindy, Naily a Sajslem.

Tvé poslední angažmá bylo ve Švýcarsku, a tak se další otázka přímo nabízí. Můžeš srovnat úroveň ženského florbalu u nás a v zemi helvétského kříže? 

Švýcarský ženský florbal je opravdu dost jiný než u nás. Všechny týmy v ženské NLA soutěži, se snaží být profesionální, jak už po hráčské či ekonomické (finanční, sponzorské) stránce. Každá hráčka (ve Wizards) má svého osobního sponzora, který přispívá k tomu, aby mohla mít vše co k profesionálnímu sportu potřebuje, samozřejmě společně s klubem. V mém případě se například sponzoři zaměřili na to, abych se co nejdřív naučila jazyk a tím více zapadla do týmu. Dále se starali a přispívali na mé bydlení a veškeré věci, které jsou k florbalu potřeba. Musím ale podotknout, že mi také hodně pomáhali rodiče a nejvíce přítel, který se zasloužil i o to, že jsem se vůbec odhodlala do Švýcarska odejít a strávit tam 2 roky. Po sportovní stránce mi přijde Švýcarská NLA rychlejší a rozhodně tvrdší než naše extraliga. Mezi týmy nejsou takové rozdíly jako zde, takže i když hrajete s posledním z tabulky, pěkně si zaběháte. Řekla bych, že tam platí pravidlo, čím horší soupeř, tím větší nasazení a kondička. Týmy si hodně zakládají na taktické připravenosti a chytrosti hráček.

S holkama už jsi pár tréninků absolvovala, jak se ti jeví současný tým a výsledky po 6. kole? O Panterkách se dlouhodobě ví, že si zakládají zejména na dobré partě, jak Tě mezi sebe přijaly? 

Holky znám skoro všechny už opravdu dlouho, proto si také myslím, že s přijetím do týmu nebyl problém. Jak už jsem zmínila v úvodu, dobrá parta byla jedním z důvodů, proč jsem chtěla zrovna sem. Holky se florbalem opravdu baví, a já se v týmu cítím dobře a to je pro mě nyní nejdůležitější. Po operaci chvilku trvá než se zase vrátíte do původní formy a je potřeba mít okolo sebe lidi, kteří to chápou a snaží se vás podporovat.

Zaslechli jsme, že se v klubu budeš zapojovat i v jiných rolích než jen v té hráčské, mohla bys trochu specifikovat, kde se s tvým odkazem budeme setkávat i mimo hřiště?

Určitě bych se chtěla zapojit v co nejbližší době k redakci, kde by moje práce spočívala nejspíš v psaní určitých zajímavých článků a tvoření akcí, jak pro hráče, tak rodiče a veřejnost. Nyní mi v tom brání stávající práce, kde trávím mnoho času, ale ta tento měsíc končí. Pokud vše půjde jak má, můžete si přečíst mé články už v listopadu.

Víme, že jsi ještě nedávno laborovala se zraněním, můžeš nám přiblížit, o co se jednalo?

Přesně se jednalo o utržený meniskus a tím poraněné kloubní pouzdro. Dalo by se říct, že meniskus je prkotina, ale mně trvalo celkem dlouho než jsem začala znovu běhat. Bohužel i teď cítím při námaze bolest a otok stále úplně nezmizel.

Tvůj přestup nebyl úplně jednoduchý. Můžeš nám tuto situaci objasnit?

Myslím si, že žádný přestup se neobejde bez komplikací, ale ten můj byl vážně složitý. Asi bych se k tomu nechtěla nějak víc vyjadřovat, ale chtěla bych poděkovat Štěpánovi Weberovi, který se nejvíc zasloužil o to, že nakonec vše klaplo a můžu hrát. A to nemluvím jen o mezinárodním vyjednávání, ale i o psychické podpoře a pozitivním přístupu, který mi hodně pomohl jak po zranění, tak v řešení komplikací spojených s přestupem. Lidský přístup, který zde v Panthers vládne, je opravdu chvályhodný.

Máš nějaké osobní nebo případně i týmové cíle pro tuto sezonu? 

Chtěla bych se vrátit zpět do původní formy a být platnou hráčkou pro tým. Přitom také myslet na své zdraví a zapůsobit i na ostatní v týmu, aby nepodceňovali  regeneraci. S týmem bych chtěla hrát play off a užívat si každý zápas i trénink.

Tvým dlouholetým partnerem je reprezentant Martin Kisugite, který aktuálně hájí barvy Höllvikenu. Komentoval Martin nějak tvůj přestup i s ohledem na to, že jsi se v jednom týmu potkala s jeho sestrou Luckou? 

Rozhodnutí kam půjdu bylo čistě na mně, to Martin nekomentoval. Chtěl abych po zranění nespěchala a byla někde, kde budu spokojená. Lucka byla příjemným bonusem a doufám, že se znovu připojí k týmu. :-)

Když zabrousíme mimo florbal, můžeš krátce shrnout své další koníčky? Krátká rešerše sociálních sítí napovídá, že by to mohla být móda, umění, cestování a víno?

Umění a celkově kulturu i studuji a můžu říct, že je to něco, co mě opravdu baví a naplňuje. Ve volném čase ráda chodím na výstavy, do divadla a miluju volný čas strávený s dobrou kávou (vínem) a knihou v pěkné kavárně (vinárně). Móda a cestování je asi trochu přehnané označení koníčků, kdo by se rád pěkně neoblékal a nenavštěvoval nová místa, ale přímo na turistiku máme v týmu lepší odborníky.

Na závěr tradičně nabízíme prostor pro jakýkoli vzkaz fanouškům či někomu jinému?

Fanouškům bych chtěla vzkázat ať chodí a zapojují se do společných akcí, kterých jistě tuto sezónu bude mnoho. Zároveň bych chtěla poděkovat za pěkné otázky a popřát všem hráčům Panthers Praha úspěšnou sezónu bez zranění. :-)