#princezny postoupily do čtvrtfinále Poháru

Ve čtvrtek pozdě večer padl další klubový milník – po dvou letech, co jsme účast v pohárové soutěži vynechali, náš elitní ženský tým poprvé překonal osmifinálový zámek a může se těšit na historicky první čtvrtfinále, kde se střetne s oblíbeným soupeřem FBC Ostrava!

Všem ale bylo jasné, že se nebude jednat o žádnou formalitu. Zápas v týdnu je vždy poznamenán jednak absencemi a za druhé, a to především, náročným cestováním. A tajemný los nám přisoudil soupeře prakticky nejvzdálenějšího – rodiště jednoho z našich trenérů (Kamila Sedláka), Třinec. Místní klub vnikl na spáleništi dnes již zapomenutého SK FBC Třinec, který se několik let účastnil i nejvyšší mužské soutěže a našel pro florbal jména jako Curney nebo Krzyžanek. Nyní prožívá nadšený růst a to i právě v ženské složce – jejich družstvo aktuálně vévodí východní části 1. ligy a určitě promluví do hry o účast v Extralize. Prostorná tribuna dala prostor domácím fans hnát svůj tým za senzací a nám zase možnost zažít atmosféru, která na většině extraligových matchů chybí.

Čas, kdy se vydat na cestu, jsme si určili mezi druhou a půl třetí a upřímně, ono vlastně ani nebylo z čeho vybírat, prostě jsme jeli, jak to šlo, jak nám povinnosti dovolily a nakonec se cesta přes celou naši malou zem pěkně protáhla. Uzavírky, omezení a kolony byly na každém kroku a naše čtyři vozidla svedla souboj do poslední minuty, kdy navigátoři analyzovali data ze všech zdrojů, aby svým řidičům nabídli co nejlepší řešení. I tak se ale začátek zápasu musel posunout z původních 19:30 na 20:00 a i tak se stihla rozcvičit jenom posádka prvního auta; ostatní šli prostě hned na plac.

Domácí hráčky na nás vlétly a byly pochopitelně aktivnější, ostatně kdo by byl po skoro pěti hodinách v autě aktivní, takže tentokrát byl náš vlažný začátek opravdu omluvitelný a soupeřky z toho také šly brzy do vedení.

Reakce našich harcovnic byla ale téměř vzorná – po třech minutách přišly dva slepené góly dvou provizorních obránkyň Miklíkové a Slané vedení se tedy přetočilo na naší stranu, což způsobilo útlum jak soupeře na hřišti, tak jeho fanoušků v hledišti a nám dodalo sebevědomí. Tím to ale skončilo, branky přestaly padat a k vidění byly hlavně nepřesnosti na obou stranách a bohužel většího nasazení ze strany domácích.

Zápas rychle utíkal – to jsem zapomněl zmínit v úvodu – na ženském Poháru se letos testuje jeden z parametrů konceptu „Future florbal“, a sice zkrácený hrací čas 3x 15 minut. To je samozřejmě výhodnější pro ten „horší“ tým nebo pro tým, co hraje aktivněji, protože výkon lze snáze koncentrovat do kratšího času. To také vypadalo, že se naplňuje – zkraje třetí periody po jedné z mnoha hrubek naší obranné hry domácí vyrovnaly a ani ne po půl minutě šly do vedení a jejich euforie opět byla ve hře a diváci lačněli po skalpu dalšího favorita, již ze skupiny totiž mají jeden od našeho sobotního soupeře – Olomouce.

Situace naštěstí konečně vyburcovala naše #princezny, sestava se stáhla na dvě formace a vytvářeli jsme si jednu šanci za druhou, ovšem koncovka byla ještě tragičtější než obvykle a všechny střely končily mimo cílový prostor, naštěstí z povedeného úniku, do kterého poslala Pitterlingová Hamerníkovou, přišlo vyrovnání a mimochodem také první branka za Panthers pro tuto mladou hráčku.

Utkání došlo až do očekávaného prodloužení, po krátké přestávce, kdy bylo potřeba ověřit, jak dále postupovat, zda hokejovým nekonečným prodloužení, nájezdy, hrou 3 na 3, 5 na 5, či zlatou brankou po dobu 5 nebo 10 minut. Vybrána byla nakonec správně ta poslední varianta v plném počtu hráčů, což bylo pro nás vlastně nejvýhodnější, a šlo o to v klidu konečně přetavit tu převahu, kterou bychom rádi viděli po celý zápas, a zkušenosti v postup, který papírově všichni očekávají, ale vůbec nebyl samozřejmý a klidně to mohlo dopadnout opačně a místo smutnících hráček v červeném mohly slzičky cestovat noční tmou prázdnými dálnicemi do Prahy.

O našem vítězství však rozhodla po necelých pěti minutách symbolicky kapitánka Anežka Slaná a v prostoru pro média tak mohla zaznít okřídlená slova trenéra o tom, že důležité jsou body a je jedno jak :-)

Děkujeme soupeři za náročnou prověrku a zrcadlo naší hře, pořadatelům za organizaci, včetně hlasatele, který z toho měl těžkou hlavu, divákům za atmosféru a hlavně našim řidičům, kteří zvládli #princezny, ospalé, ale nepoškozené, rozvézt do postelí.

Ve čtvrtfinále narazíme na oblíbenou Ostravu a je dost možné, že vlivem podivného losu to bude paradoxně na jejich hřišti, kde se již tradičně pokusíme o senzaci. A do budoucna uvidíme, jestli ten Pohár zkusíme za rok znovu, nebo si dáme zase dva roky pauzu :-)

Osmifinále Poháru ČF: Ossiko Třinec – Panthers Praha 3:4p (1:2, 0:0, 2:1, 0:1) | online

poměr střel 31:23, přesilovky 1:1, bez využití, počet diváků 144.

Nejlepší hráčky: Nikola Liberdová (Třinec), Anežka Slaná (Panthers)

Komentář trenéra domácích Jiřího Kajfosze: „Za nás skvěle odehraný zápas. K tomu, abychom tak těžké zápasy dotahovali do konce nám bohužel chybí zkušenosti. Troufnu si říct, že kdyby neměl soupeř v bráně takovou kvalitu, tak se vrací do Prahy jako poražený. Gratulujeme k postupu a děkujeme FANOUŠKŮM.“

Komentář trenéra hostů Lukáše Jenšíka: „I přesto, že jsme přijeli se širším kádrem i juniorkami, tak jsme hráli vyrovnané utkání. Ve některých fázích utkání byl Třinec lepší. Myslím si, že Třinec by mohl zabojovat o postup do Extraligy. Děkuji soupeřkám za skvělé utkání.“