Historicky první medaile z Brno Open Game Kids (shrnutí)

Brněnský turnaj Open Game 2019 je minulostí a stejně jako vloni je také čas na krátké shrnutí toho, jak si na něm vedla desetičlenná smečka Panterů!

Celkově se ve všech deseti panteřích družstvech představilo 113 hráčů, jenž společně bojovali v 58 zápasech. V nich se radovali z vítězství šestadvacetkrát, jednatřicetkrát odešli s hlavou skloněnou a v jediném případě se rozešli se svým soupeřem smírně (nepočítaje zápasy play-off, jenž se hrají do rozhodnutí i za remízového stavu). Panteři dohromady nasázeli 255 branek, inkasovali jich 242 a k tomu všemu si přivezli historicky první sadu stříbrných medailí. A jak si vedla jednotlivá družstva?

Elévové

Konečné umístění: 16. – 36. místo z 36

Začneme těmi nejmladšími. Elévové, jímž chybělo několik tradičních opor a část kádru tvořili také členové Přípravky a Elévek, začali svou pouť ve skupině E. Tam sice na úvod schytali výprask od Plzně, Troopers a Kadaň ale trápili až do samotného závěru a odměnou jim za to bylo vysoké vítězství proti Hattricku Brno. Nejmladší panteří smečka na turnaji dobře začala i první kolo play-off proti Tigers, tady se ale přeci jen nakonec projevil velký rozdíl ve věku a zkušenostech, jenž nakonec přinesl bíločerným dresům brzký konec na turnaji.

Komentář trenérky (Andrea Nováková): „Nejmladší tým výpravy se neskládal snadno, i přes omluvy na poslední chvíli z důvodu zdravotních indispozic, do Brna dorazil kvalitní kádr. Pro většinu to byla premiéra v herním systému 5+1 a nutno podotknout, že se jednalo o složení tří kategorií, které se sehrávaly jen těsně před turnajem. Pokyny od trenérů byly jasné – není důležité, co svítí na tabuli, ale co hráči předvedou na hřišti. Žádný hráč se nemusí za své výkony stydět. Někdy to šlo ztuha, jindy to byla procházka růžovým sadem. Důležité je si z toho do budoucna vzít to pozitivní a poučit se z napáchaných chyb. Užili jsme si kopec srandy, a vlastně proto ten florbal hrajeme. Celkově se utvořil dobrý kolektiv, který následně pak podporoval další týmy naší výpravy v jejich bojích o medaile. Děkuji rodičům za fandění a podporování jejich ratolesti, ať na dálku či přímo v halách. Sportu zdar a za rok v Brně znovu a lépe!“

Mladší žáci A

Konečné umístění: 5. – 8. místo z 59

Mlži přijížděli do Brna jakožto úřadující šampioni ze švédské Gothie, čímž sami sebe pasovali do role velkých favoritů na medailové umístění. A svou pozici potvrzovali od samého začátku – vyjma zápasu se Spartou (5:3) byli ve skupině naprosto suverénní a ovládli ji se skóre 43:5. V play-off pak nejprve podruhé nasázeli sedm branek brněnským Gulliverům, následně znovu porazili dvoubrankovým rozdílem Spartu, ve čtvrtfinále jim nicméně po kontroverzním závěru vystavila stopku Plzeň, jenž v závěrečné minutě dohnala dvoubrankové manko a zvítězila v nájezdech.

Komentář trenérky (Ivana Miklíková): „Skupinou jsme až na zápas se Spartou, ve kterém jsme se nesložili a dokázali zvrátit nepříznivé skóre 1:3, zvládli na výbornou. V play-off už to tak suverénní nebylo, odvetou s Gullivery jsme se i díky vysokému nasazení soupeře spíš protrápili, přesto to stačilo na vítězství. Se Spartou jsme tentokrát celé utkání vedli a díky stoprocentnímu nasazení jsme jej i zvládli. Ve čtvrtfinále bohužel přišla řada i na nás po dvou ukázkových zářezech a následné porážce na nájezdech. I tak je třeba kluky pochválit za předvedenou hru a také poděkovat úžasným rodičům, jenž jim celý turnaj byli oporou.“

Mladší žáci B

Konečné umístění: 32. – 59. místo z 59

Snad ve všech směrech odlišný příběh si nicméně prošla jejich rezerva. Mlži B měli slabý začátek, po kterém se sice zvedli, většinu turnaje je však provázela neskutečná smůla v zakončení. Tu protrhli až v posledním zápase skupiny, kdy nejen že vstřelili první branku na turnaji, ale navíc porazili rezervu Gulliverů (zajímavostí budiž fakt, že oba soupeři měli v tu chvíli shodné skóre 0:17) a do play-off tak vyfasovali Třebíč. Tam znovu sehráli zcela vyrovnaný zápas, avšak na rozdíl od soupeře nevyužili kvantum svých šancí a s turnajem se rozloučili až příliš krutým výsledkem 1:7.

Komentář trenéra (Tomáš Pauček): Celý turnaj jsme řešili prakticky pořád ty samé chyby, které se dokola opakovaly a nakonec nás stály lepší výsledek. Největším nedostatkem byl klid v zakončení, o jehož mizérii budiž důkazem fakt, že náš první gól dal až po 91 minutách na turnaji obránce z úniku. I přes pár pozitivních věcí, za které je kluky potřeba pochválit, máme do sezony co dohánět a čeká nás spousta práce.

Mladší žáci C

Konečné umístění: 32. – 59. místo z 59

A do třetice Mladší žáci, tentokrát pod pracovním označením „C“. Kdo v jejich případě nahlédl pod pokličku, uzřel, že se jedná o kombinaci kluků, jenž příští ligovou sezonu budou válčit v dresu Áčka – jednalo se o spojení končících Elévů a druhým rokem Mladších žáků. Hodně těžká skupina se nově vytvořenému družstvu nicméně příliš nevyvedla – vysoké porážky s našlapanými Židenicemi, Ostravou a Otrokovicemi alespoň trochu mírnil lítý boj s Falcony, jenž ovšem také nakonec skončil o gól příznivějším výsledkem pro soupeře. V prapodivném systému pavouka vyřazovacích bojů navíc přišla odveta právě se Židenicemi, které nezaváhaly ani napodruhé a na úkor Panterů postoupily do druhého kola.

Komentář trenéra (Marek Máčala): „I přesto, že se tým Mladších žáků C skládal jak z mladých pušek, tak i starších a zkušenějších kolegů a bohužel nedokázal porazit žádného soupeře, určitě za sebou zanechal na turnaji stopu. Dařilo se mu trápit nabouchané týmy soupeřů z Otrokovic, Ostravy a jiné a i přes tvrdý boj v prvním kole play-off proti Židenicím, kterým bohužel podlehli, se nemají rozhodně za co stydět!“

Starší žáci A

Konečné umístění: 2. místo z 52

Stejně jako jejich mladší kolegové vyrazili i Strži do Brna s úkolem přivézt placku. A i oni začali dobře – ve skupině si připsali skóre 50:5, trochu jej ale kazila jedna porážka s Maskantje, které se postaralo o oněch 5 branek v panteří síti. Play-off pak byla jedna velká jízda – Okříšky si odnesly debakl 0:23, poraženi odešli i Buldoci Brno (2:9) a Prague Tigers (2:6). Ve čtvrtfinále si panteři zajistili medaili po vítězství nad Českou Lípou 4:1 a mohli se těšit na semifinále s Libercem.

V tom rychle vedli o tři branky a nic nenasvědčovalo tomu, že by se zápas, jenž měli pevně v rukou, mohl ještě nějak zkomplikovat. Opak byl nicméně pravdou a Liberec čtyřmi góly ve druhé půli zvrátil utkání ve svůj prospěch. Napěchovaná hala Vodova ale přeci jen nakonec spatřila panteří triumf – necelou vteřinu před koncem schovaným dělem z půlky srovnal na 5:5 Jára Petrák a v následných nájezdech rozpoutalo nevídanou bouři nadšení duo Tonda Ježek – Míša Petráň. Postupové oslavy více jak stovky malých Panterů na pár hodin zahltily sociální sítě.

Velký boj se nicméně podepsal na souboji o zlato – tam byl Tatran daleko klidnější a rychle si vypracoval klíčový náskok, který i přes korekci ze strany červeně oděných ve druhé půli už nepustil. Nejúspěšnější výprava z Radlic pro letošní rok tak brala stříbrné medaile.

Komentář trenéra (Dominik Hudec): „Elitní Starší žáky čekala až překvapivě lehká skupina, kdy krom jednoho zaváhání soupeře rozmetali rozdílem třídy a předváděná hra lahodila trenérskému oku. První a důležitý bod byl dobrý vstup do turnaje, který se nám vyvedl náramně. Po odehrání skupiny se sobotní zápasy play-off nesly v podobném duchu, jako ty ve skupině – soupeři jsme takřka nic nedovolili a pohodlně dokráčeli až do nedělních zápasů o umístění nejvyšší. V neděli dopoledne nás tedy čekalo ono osudné čtvrtfinále, které se mimochodem zatím žádnému mládežnickému družstvu Panthers nepodařilo prolomit. Soupeřem nám byla Česká Lípa se kterou jsme měli tu čest změřit síly i v minulých letech. Oproti předchozím střetnutím byl kádr soupeře značně oslaben. Soupeře jsme dokázali několikrát nebezpečně ohrozit, párkrát dokonce zaznělo i hlasité vedle v podobě nastřelené konstrukce, ale gól ne a ne přijít. Po bezbrankovém poločase jsme na kluky apelovali, ať neztrácí hlavu a stále se koncentrují. „Borci ten gól je na spadnutí. Nedokážou odolávat věčně, stačí jenom bejt trpělivej a vydržet.“ A skutečně za několik málo okamžiků přišla nádherná standardka u jejíhož vzniku stál náš slovenský brat, který na tento turnaj posílil naše řady – Adam Záhorský. Najednou to začalo žít. Akce střídá akci, krása střídá nádheru a my si jdeme, i přes skvěle chytajícího soupeřova gólmana pro historickou medaili. Vyhlížíme soupeře pro semifinále, kde se chybně domníváme, že se jedná o pražský Bučis. Zanedlouho však zjišťujeme že se jedná o FBC Liberec.

Před zápasem jsem si myslel, že to může být podobný soupeř jako Lípa, kde budou rozhodovat maličkosti. Po pár vteřinách sice šel do vedení soupeř, avšak do první půle jsme dokázali zápas otočit a navýšit vedení na 4:1 i díky hattricku Míši Petráně, který celý turnaj předváděl skvělé výkony. Zápas byl tedy zcela v naší režii a skoro nic se nemohlo stát, zodpovědně jsme bránili a soupeře do ničeho nepouštěli. Nebyl by to však panteří tým, kdyby nedošlo ke zdramatizování. Každá branka, kterou soupeř vstřelil, byla buďto odraz od boty, přeskočila někomu čepel, nebo soupeři sjela střela. Liberec šel tedy šest a půl minuty před koncem do vedení. V tomto zápase se ale potvrdilo otřepané florbalové klišé, že se hraje až do závěrečné sirény. A skutečně tomu tak bylo, kdy v čase 39:59 při našem power-play dokázal Jára Petrák vstřelit vyrovnávací branku a šlo se do nájezdů. Euforie byla obrovská a psychická převaha jednoznačně na naší straně, kdy téměř všichni členové a zástupci naší početné panteří rodiny sestoupili z tribuny podél mantinelu a vytvořili úžasnou kulisu. Nájezdovou loterii jsme zvládli s kapkou štěstěny lépe my, snad i kvůli tomu, že jsme si veškerou smůlu vybrali v základní hrací době. Ve finále nás čekal favorizovaný Tatran, který přešel hladce přes semifinále výsledkem 9:0. Ve finále nám uštědřil lekci z produktivity a svou hrou vytvářel dojem, jakoby za sebou neměl jediný zápas na turnaji.

V závěru bych chtěl poděkovat všem, kdo se účastnili této krasojízdy. Semifinálový zápas zůstane v paměti navždy nejen mně si myslím. Neskutečná kulisa a support po celou dobu turnaje. Myslím si, že budu mluvit i za Zdendu, když kluky pochválíme za předváděnou hru, disciplínu, za tah na branku a solidní obranu s celkovou bilancí 101:24 za 10 zápasů. Speciální pochvalu si kluci zaslouží za jejich psychickou odolnost, která se za poslední dobu o dost zvedla a z mého pohledu je to právě ten faktor, který dělá z dobrého sportovce toho špičkového.“

Starší žáci B

Konečné umístění: 16. – 32. z 59

Na loňský neúspěch v podobě 0 získaných bodů dala rezerva Stržů zapomenout hned v prvním utkání. Dlouho v něm prohrávala o gól s Chebem, který měl navíc v závěrečné půlminutce možnost přesilovky, v níž si mohl své vítězství pojistit. Jenže ouha, za obranu si dvakrát nechal utéct vytáhlého blonďáka s osmadevadesátkou na zádech, jenž nepohrdl a dvěma góly v oslabení, z nichž ten druhý přišel dvě vteřiny před sirénou, senzačně převrátil vítězství na stranu Panterů. Obrat to byl tak nevídaný, že se zmínka o něm objevila i na oficiálním turnajovém webu.

Zbytek bojů v základní skupině už tolik radosti nepřinesl – proti Frenštátu vedli Panteři už 3:0, nakonec se však museli spokojit s remízou, ze zápasů s Gepardy Brno a JeMoBu pak odešli jako poraženi. Konečné čtvrté místo ve skupině jim ale paradoxně přihrálo do cesty hratelného soupeře, jímž byla rezerva Snipers Bratislava. Vinou zpoždění místní MHD sice ranní špíl v Tuřanech málem nestihli, vyrovnaný zápas ale nakonec zvládli i díky husarskému kousku kapitána Doležala ze standardní situace 5:2. Stopku jim tak vystavil až v dalším kole pozdější vítěz z Tatranu, jenž zatažený blok překonal celkem desetkrát.

Komentář trenéra (Petr Vobecký): „Do Brna se skupinka Starších žáků vydala s tím, že si chce napravit reputaci z minulého roku. Již během prvního zápasu se jim to podařilo na jedničku, kde během posledních 26 vteřin během oslabení dokázali otočit výsledek ve svůj prospěch. S dalšími zápasy síly odcházely, a soupeři byli čím dál lepší. Dalším milníkem bylo playoff, ze kterého jsme před rokem odcházeli v prvním kole s dvojcifernou nadílkou. Letos jsme se dokázali prokousat až do kola druhého, kde na nás čekal pozdější vítěz kategorie, střešovický Tatran. I přes vysokou prohru ale můžeme být spokojení, předvedená hra byla daleko lepší než vloni a navíc se s nadsázkou dá říci, že jsme sice vyletěli brzo, ale ze všech panteřích rezerv vlastně nejpozději.“

Dorostenci A

Konečné umístění: 16. – 32. místo z 46

Další z potenciálních adeptů na placku odjíždí s Brna s hodně smíšenými pocity. Dorostenci zvládli nelehkou základní skupinu na jedničku a do vyřazovacích bojů tak vstoupili jakožto vítěz až ve druhém kole, tedy šestnáctifinále. Pomstít zde mohli své spoluhráče z Béčka, jenž právě proti soupeři z Otrokovic neuspěli letos hned dvakrát (jednou ve skupině a podruhé v play-off). Jenže opak byl pravdou – večerní zápas na hale VUT splňoval všechny parametry správného panteřího derby – napěchované ochozy rozpoutaly na obě strany výbornou podporu, jenž se přenesla i na hřiště. Celek z hlavního města sice dokázal obrátit stav 0:1 ku prospěchu svému, ve vlastní přesilovce v závěru ale z úniku inkasoval a navrch nebyl borcům v červených drsech uznán pravděpodobně regulérní gól. Utkání tak došlo až do osudových nájezdů, které i tentokrát, stejně jako v případě Mladších žáků, udělaly šťastnějším soupeře.

Komentář trenéra (David Kolář): „Turnaj v Brně bohužel nemůžeme hodnotit z výsledkového hlediska jako úspěšný. Po solidních výkonech a výsledcích ve skupině, jsme prohráli již v první kole vyřazovacích bojů proti dobře hrajícím Otrokovicím. Cíle jsme měli určitě výrazně dál a nemůžeme být tedy spokojeni. Na druhou stranu, turnaj jsme vnímali jako součást letní přípravy, přičemž se jednoznačně potvrdilo, že nastavený směr je velmi dobrý, kluci byli po fyzické stránce dál než soupeři a pro nás pro všechny je to dobrá zpráva a zpětná vazba, že jdeme správnou cestou. Kluci ještě o několik málo procent utužili kolektiv, i když tam už není moc kam posouvat, což jsme velmi rádi.

Rádi bychom poděkovali všem týmům, které nám během turnaje vytvořily super atmosféru, kdy zejména v zápase s Otrokovicemi, to bylo neuvěřitelně hlasité peklo. Zároveň bychom ještě rádi pogratulovali starším žákům, kteří pod vedením Doméze a Zdendy urvali druhé místo, navíc po velmi dobrých výkonech. Gratulace kluci!“

Dorostenci B

Konečné umístění: 32. – 46. místo z 46

Rezerva Dorostenců splnila svůj prvořadý cíl ještě před příjezdem do Brna. Kvůli vyššímu počtu týmů v jejich skupině totiž jako jediná neměla jistý postup do vyřazovacích bojů – obavy je nicméně sžírat nemusely, neboť se dva dny před zahájením turnaje odhlásil jeden ze soupeřů a posunul tak Pantery při jejich premiérové účasti minimálně na poslední postupové místo. S lehkou nadsázkou se však dá napsat „díky bohu“. Skupina J se totiž kromě nich skládala ještě ze silných výběrů Otrokovic, Hattricku Brno, Liberce a Chomutova, jenž (vyjma kontumací zařízených branek) jako jediný z holí radlického výběru ve skupině inkasoval. Vyřazovací boje sice přinesly hned zdvojnásobení střeleckého účtu za celou skupinu, výsledek 2:7 znovu proti Otrokovicím ale na další postup nestačil.

Komentář trenéra (Jan Sysel): „Premiéra pro nás nedopadla nejlépe. Výsledky ve skupině odpovídají soupeřům hrajícím o ligu výš a na turnajích pravidelně pohybujících se kolem čtvrtfinále a z pohledu výsledků tak nemůžeme letošní Brno prohlásit za povedené. Na druhou stranu jsme ale během samotného turnaje dělali velké pokroky a do sezony si tak snad odneseme minimálně cenné a hodně početné zkušenosti v bránění. Nejpovedenější nakonec asi bylo závěrečné skupinové představení proti Liberci – přeci jen hrát s finalistou mistrovství ČR pět minut před koncem bez branek na obou stranách je pro nás sen a překvapili jsme tím soupeře, fanoušky na hale a ze všeho nejvíc asi i sami sebe (fakt, že soupeř nakonec vyhrál na slepené góly, už je věc jiná). Klukům patří pochvala za odmakané zápasy i za nevlídného stavu a gólmanovi Moravcovi, jenž opět ukázal své kvality. Vytvořili jsme společně všichni skvělou partu, která nám snad vydrží co nejdéle! #fromzerotohero #kdevystupujem #jetotatramvaj #beneš

Poděkování patří i našim spoluhráčům z Áčka, jenž obětovali svůj čas a došli nám několikrát vytvořit atmosféru, kterou jinak nemáme šanci zažít. Díky a snad jsme vám vytvořili podobnou!“

Juniorky

Konečné umístění: A – 8. – 12. místo z 16 / B – 12. – 16. místo z 16

Obě družstva Juniorek, tedy A i B, se shodně ve skupinách umístily na třetích místech. Zatímco Béčko uspělo jen proti Gatorade a na značně zkušenější soupeřky z Tatranu a Jihlavy nestačily, Áčko si připsalo hodně cenný skalp – kromě Jihlavy (Sk, Béčko soupeřilo s FBŠ), zaskočilo i loňského vítěze z Vítkovic, jenž podobný výsledek evidentně nečekal. Jejich rozčarování po výsledku 2:1 zachytily i oficiální stránky turnaje. V osmifinále přišel konec Béčka jenž podlehl Black Angels vysoko 0:8, Áčko naopak po vítězství 4:1 nad Majestic Llamas postoupilo do čtvrtfinále, kde nestačilo na pozdější stříbrné medailistky z Židenic.

Komentář trenérky (Eliška Škvorová): „Na turnaji v Brně se juniorky neumístily, i přesto ho hodnotíme více než kladně. Obě dvě družstva předváděla hru, za kterou jsme se jako trenéři nemuseli stydět. Zejména stojí za připomenutí porážka Vítkovic, které turnaj loni vyhrály. Byl to zápas, který nám potvrdil, že jsme udělali dobře, když jsme holky přihlásili do vrcholové juniorské ligy a soupeřky snad přesvědčil o tom, že není dobře nás podcenit. Nicméně pár chyb se našlo, zejména musíme zapracovat na nasazení a na tom, abychom více fungovali jako jeden tým.“