Hraj to chytře

V prvním zápase nás čekala repríza finále z minulého kola, a to s Pitbulls Kolín. Přes tohoto soupeře jsme přešli v prvním střetu hladce 8:1, tudíž by se mohlo zdát, že půjde o jasnou záležitost i tentokrát.

Skutečnost však byla jiná. V prvním klání v našem výběru figurovali i Jára s Míšou, kteří měli značný podíl na výhře. Tentokrát jsme to museli zvládnout bez nich. Kolín se prezentoval dobře postaveným obranným blokem a rychlými protiútoky, kdy hned z prvního dokázal v čase 00:54 vytěžit branku. Naštěstí pro nás to bylo ze strany soupeře vše, co dokázal procedit za skvělechytajícího Fandu a zodpovědnou obranu. Recept na soupeřovu obranu, nejen v tomto zápase, ale vůbec v celé soutěži, je jasný – přehrát ho kombinačně a chytrostí. To se nám dařilo, avšak gól ne a ne přijít. Až v čase 08:38 se podařilo Pokymu srovnat pěknou táhlou střelou od mantinelu. Do přestávky to bylo vše podstatné, co se odehrálo. Po přestávce nám v čase 13:46 soupeř nabídl možnost přesilové hry, kterou jsme dokázali využít po 39 vteřinách díky krásné kombinaci do prázdné branky, kdy po nahrávce Vojty P. zakončoval Frodo. Po zbytek druhého poločasu jsme dokázali eliminovat soupeřovy protiútoky, ale zároveň jsme žádný gól již nepřidali. Zvýšit náš náskok a pečetit výhru mohl Vojta P. z trestného střílení, který však mířil až moc přesně a trefil pouze tyčku.

Po krátké pauze nás čekala Jesenice, která disponuje šikovnou mládeží, kterou tentokrát nejspíš někde zapomněla, protože soupeř přijel v počtu 8+1. Říkáte si nejspíš, že to musí být jednoduché vyhrát, když máte v podstatě o celou jednu lajnu víc než oni ne? Omyl. Soupeř přijel s velkým fyzickým fondem svých hráčů a bylo znát, že nehrajeme proti stejně starým klukům. Jako první šel do vedení opět soupeř, kdy využil přesilovou hru. Ani ne o minutu později to bylo již 2:0 pro soupeře po našem zaváhání. Nám se podařilo do přestávky snížit z hole Máry Urbana po přihrávce dvorního nahrávače mistra Petráně. Pokyny během přestávky byly stejné jako v prvním střetnutí tohoto turnaje: přehrát soupeře kombinací, nepředržovat balónek a aktivně se vracet do obrany. To se nám dařilo a vytoužené vyrovnání přišlo v čase 17:38 z hole Matyho Uhera kterého našel opět Vojta Petráň. Za dvě minuty a kousek přišel obrat, kdy se prosadil Frodo po přihrávce od Máry Urbana. Vedení však netrvalo dlouho, kdy po minutě a půl byl stav opět nerozhodný. Necelé tři minuty před koncem se opět prosadila dvojice Frodo-Vojta a my opět odskočili o gól. Bohužel, jak to tak u nás bývá a obecně ve sportu, hrát se má až do poslední sirény. Soupeř po oddechovém čase dokázal srovnat, ba co víc vzít si zpět vedení na svou stranu, na což jsme nedokázali odpovědět ani přes následnou hru bez brankáře.

Zápas o třetí místo jsme hráli pro nás překvapivě proti FBK Davle. Zápasy o třetí místo jsou často nazývány jako „zápasy o nic“, a tak přesně vypadalo nasazení našich kluků. Ve zkratce, první poločas 3:3, kdy jsme dvakrát dotahovali manko. Druhý poločas 7:0 pro naše barvy. O přestávce přišla dosti důrazná rozmluva o tom, jak by měl tenhle zápas vypadat a jak dopadne. Rozdíl mezi poločasy je myslím dosti znatelný.

Závěrem bych chtěl říci, že hrajeme soutěž, která je o kategorii starší než my, a proto si musíme uvědomit, že budeme ztrácet ve spoustě aspektech: osobní souboje, rychlost, vytrvalost a síla. Naopak v čem můžeme dominovat: chytrost, taktická vybavenost, dravost, ale hlavně v kombinační hře, která je jak jsme sami viděli, tou nejúčinnější zbraní. 

Pitbulls Kolín – 2:1 (online)
Florbal Jesenice – 4:5 (online)
o 3. místo FBK Davle – 10:3 (online)

Autor: Domez