Panthers přivezli z Gothia Cupu 2019 dvě medaile

Na letošní turnaj Gothia Innebandy Cup ve švédském Goteborgu jsme po dlouhém uvažování vyslali pět družstev: Dorostence (B16), Dorostenky (G16), Starší žáky (B14) a dva týmy Mladších žáků (B12) a nyní je čas na jednotlivá trenérská ohlédnutí.

A abychom na to na konci článku nezapomněli, tak zde musíme ještě vyslovit velký dík všem hráčům a hráčkám za vzornou reprezentaci klubu, trenérům za čas a úsilí jim věnovaný a samozřejmě i rodinným příslušníkům, kteří kluky a holky přímo či nepřímo, na dálku či přímo v místě konání jakkoliv podporovali, protože bez toho všeho by to nevzniklo a všichni si tak mohli užít to, jak se tvoří klub. Díky všem!

Dorostenci (B16)

Kategorie dorostenců čítala pro letošní rok 28 týmů, které bojovaly o cenné kovy. My jsme postavili tým v počtu 11 hráčů do pole a 2 brankářů, a není náhodou, že složení až na výjimky kopírovalo sestavu z posledního Hummel Open Game, kde jsme došli až do čtvrtfinále a následně vypadli po nájezdech se Spartou. 

Už v autobuse a během úvodního dne nás kluci seznámili s jasnou představou toho, jak bude turnaj a naše počínaní vypadat. Dle předpovědi jsme měli vyhrát skupinu, tím pádem postoupit přímo do čtvrtfinále playoff A, kde bychom mohli Spartě vrátit vyřazení z Brna a dále už se prý uvidí. Ani přes obvyklé upozornění, že se ještě na švédské půdě nedotkli balónku a už se vidí v semifinále, se postoj kluků nezměnil :-)

Turnaj jsme zahájili přátelským zápasem proti mladším soupeřům ze Znojma, hrál se poměrně hezký florbal, kdy jsme spíše drželi míček a hráli do výborně pracujícího bloku soupeře. Utkání jsme nakonec vyhráli stejně jako následné nájezdy, kde v 79. sérii rozhodnul Hajži (číslo je mírně nadnesené, byla to série číslo 53).

Základní skupina pro nás začala solidně, porazili jsme postupně tři švédské soupeře – CL98IC poměrem 2:0, Växjo Vipers 2 poměrem 4:2 a v asi nejhezčím zápase skupiny Jönkopings 7:5. V posledním zápase jsme vedli již 5:0 a vše naznačovalo, že si připíšeme první vysokou výhru na turnaji a zvedneme si sebevědomí. Klasický zkrat, zmatek a nervozita však způsobila, že jsme se o body třásli do poslední minuty. Poslední zápas s norským Greaker IBK tedy měl být zápasem o první místo ve skupině a přímý postup do čtvrtfinále. Nevěděli jsme příliš, co od soupeře čekat, ale do zápasu jsme vstoupili sebevědomě, a nakonec se ukázalo, že to byl boj ve skupině vlastně nejlehčí. Načepovali jsme desítku a těšili se na předpovězené čtvrtfinále se Spartou. 

Musím podotknout, že po celý den bylo z kluků cítit nadšení a nejvyšší možná míra odhodlání vrátit soupeři porážku z Brna. Do zápasu jsme vstoupili trochu nervózně, což soupeř potrestal vedoucí brankou, na kterou jsme ale rychle zareagovali, a dokonce si postupně vypracovali náskok 4:1. Ve druhé polovině jsme ale začali být pasivní (stejně jako v Brně) a soupeř se dotáhl na rozdíl jediné branky. Ke konci zápasu hrála Sparta bez brankáře a další paralelou k Brnu byla netrefená prázdná branka z hole Márta přibližně minutu před koncem. Kiki naštěstí následnou nebezpečnou pumelici pokryl, a když navíc soupeřův obránce zbaběle zahodil Márta na podlahu a způsobil mu mírný otřes, měli jsme vyhráno a medaili v kapse.

V neděli nás tedy čekalo semifinále proti Liberci v krásné Partille aréně (domácí hala Pixba). Ačkoli jsme klukům rozebrali postavení soupeře a naordinovali základní noty, z důvodu jejich nedodržení jsme byli v první polovině celkem, který tahal za kratší část provazu. I přesto jsme však efektivitou dokázali držet vedení 3:2. Soupeř souvislým tlakem dokázal vyrovnat a následně dokonce odskočit do vedení. Následoval oddechový čas, krátká porada a hra bez brankáře, kterou jsme sehráli perfektně a z hole Márta srovnali. Šlo se tedy do nájezdů, které jsou vždycky loterie, což se potvrdilo i nyní. Dvakrát jsme měli na holi finále, kdy stačilo proměnit, což se nám bohužel nepodařilo, a tak soupeř trestal a finálovou účast si zabral pro sebe. Nutno podotknout, že se jednalo o velmi férové utkání, kdy kluci hned po zápase a následně i při finále povzbuzovali právě kluky z Liberce, a také velmi děkujeme za bouřlivou podporu týmu G16 v čele s Danem.

Na závěr krátké hodnocení. Bronzová medaile je obrovský úspěch. Předvedené výkony od všech nás velmi příjemně překvapily, protože byly ještě pár procent nad tím, na co jsme obvykle zvyklí. Nejprve bych chtěl vyzdvihnout oba brankáře, kteří zachytali parádně a znovu potvrdili, že se na ně kluci mohou spolehnout. Kiki dlouho držel naše finálové ambice v nájezdech a parádně vychytal Spartu, Dejn na druhou stranu prakticky zařídil vítězství nad Jönkopingem, když chytil nechytatelné. První lajna předvedla svůj tradiční nadstandard – Zdéňa dokázal i při vyrovnaném stavu naprosto bez nervozity procházet mezi napadajícími hráči a rozdávat přesné pasy, stejně tak projít přes Foresta bylo téměř nemožné, a když už se to někomu povedlo, muselo to minimálně dost bolet. Kája, Waldy a Žíža předváděli svůj klasický kolotoč, připsali společně minimálně 70 % všech našich bodů a dovolím si tvrdit, že vytvořili jeden z nejlepších útoků celého turnaje. Obrovskou pochvalu zaslouží druhá obranná dvojice ve složení Maši a Honzík, která prakticky nechybovala, výborně blokovala a držela si vysoký standard na rozehrávce. Útočná čtveřice zaslouží stejně tak nejvyšší hodnocení, Márt střílel důležité branky a dokázal se zvednout i po hrubém faulu Sparty, Hajži rostl zápas od zápasu a spolu s Mánesem vytvořili typicky nepříjemnou dvojici pro soupeřovy obránce. Mánes v semifinále navíc připsal dvě střely tahem, které se dají zařadit do kategorie nebezpečné! Samostatnou větu jsem si schoval pro Přému, který prakticky netrénuje, ale na turnaji předváděl velmi dobré ba možná skvělé výkony, které vyvrcholily koncertem ve finále, kde připsal dvě „megadůležité“ branky. Škoda, že nevyšel poslední nájezd. Klukům musíme poděkovat, předvedli jste výborné výkony a troufám si tvrdit, že jste znovu ukázali, že jste zatím stále nedosáhli vrcholu svého potenciálu. Vytvořili jste výbornou partu a tým, což je vždy v turnaji důležitým faktorem, a my jsme s Karlem rádi, že jsme toho mohli být součástí!

#mordor #kdyjsoutylassagne #cimjedem #uztambudem

 • #zpět na seznam
 • Starší žáci (B14)

  Cíle kategorie B14 byly před začátkem turnaje vysoké z důvodu nasazení ve své věkové kategorii a tudíž i v rovnocennosti soupeřů. 
  Začátek turnaje nám úplně nevyšel podle představ z důvodu nedůrazného bránění a špatné efektivity v zakončení. Z mého pohledu byla na některých hráčích vidět mírná nervozita, což mělo negativní dopad na jejich jindy dobrý výkon.

  Postupem turnaje tyto nedostatky téměř odezněly a tak i výkony byly o poznání lepší. I díky tomuto jsme poté prošli skupinovou fází již bez zaváhání. 

  Nepřízní osudu nám však postupová matematika přisoudila hrát play-off B stejně jako minulý rok. Naděje na tolik vytouženou „placku“ se rázem rozplynula. Nicméně přesvědčení vyhrát B pavouka a přejít přes semifinále, které nám bylo loni osudné se stalo naším novým cílem.

  K vyřazovacím bojům mohu říct snad jen to, že nás prověřili až poslední dva soupeři. Semifinále jsme díky týmovosti, dravosti a zodpovědné obraně dotáhli do vítězného konce. Stopka přišla až ve finále, kdy jsme padli až po nájezdovém rozstřelu. 

  Za turnaj bych chtěl klukům moc poděkovat. Ačkoliv tam byly nedostatky (které ale budou vždy, protože vždy je co zlepšovat), tak jsem s předvedeným herním projevem a celkovou reprezentací klubu spokojen. Sice nám letošní ročník Gothie nevyšel, ale stále máme před sebou turnaj v Brně a Prague Games, kde můžeme ukázat, co v nás je.

  #LoveTheWayYouPlay

 • #zpět na seznam
 • Mladší žáci A (B12)

  A tým mladších žáků označených na turnaji jako Panthers Praha 1 se od začátku prezentoval velmi vyspělou kombinační hrou, kterou s lehkostí sobě vlastní překonával soupeře jako na běžícím páse. Tým složený ze silného ročníku 2006 doplněný od dva straší kamarády Jáchyma Hlaváče a Marka Urbana proplul velmi snadno základní skupinou, kterou po výsledcích 17:1 nad Höllvikenem, 25:0 s HortenInnebandyklubb, 12:0 s Kungälv a 6:2 s Cl98ic Vit zakončil s takřka neuvěřitelným konečným skóre 60:3.

  Do „áčkového“ play off tedy naše mladé naděje postoupily snadno z prvního místa ve skupině a v osmi-finále narazili na moravské Znojmo. Klukům se v zápase podařilo ušetřit nějaké síly do dalších zápasů a zvítězili 6:3. Večerní zápas se švédským Växjö byl ozdobou celého turnaje, když se již ve čtvrtfinále potkali dva favoriti turnaje. Po velmi vydařeném výkonu celého týmu Panthers, podpořenému někdy až neuvěřitelně chytajícím Fandou Stárkem, se podařilo v bouřlivé atmosféře zvítězit 3:0. V semifinále mladíky čekal spíše slabší soupeř Asa IF. Oko diváka toto utkání kvůli procházkovému tempu borců s šelmou na hrudi, po výkonech z minulého dne, jistě nepotěšilo. Výhru si však kluci v klidu pohlídali a po vítězství 7:2 se mohli těšit na finále.

  Velké finále turnaje Gothia bylo pro všechny kluky neskutečným zážitkem. Slavnostní nástup, poslech státní hymny, atmosféra do posledního místa zaplněné Gothia areny jakoby vyzívala ke strhující podívané. A strhující podívaná také přišla. Soupeř Cl98ic Bla byl silným soupeřem, na kluky v červeném ale od začátku nestačil. Švédský celek byl od začátku pod tlakem našeho napadání a jeho brankář musel vytáhnout několik dobrých zákroků (většinou ho ale děrovaný kousek plastu prostě jenom trefil). Nakonec se však před přestávkou podařilo Panterům odskočit do vedení, které ve druhém poločase dokázali ještě navýšit a vyhrát i poslední zápas turnaje 7:2. Vítězství v největším turnaji na světě bylo pro tyto kluky jistě zasloužené. Celý turnaj se prezentovalo kombinační hrou založenou na velmi dobrých činnostech všech hráčů. Vysoké a nepříjemné napadání soupeřovy rozehrávky dokonce ve skupině zajistilo, že na našeho brankaře neletěla za celý zápas ani jedna střela! Vyspělost tohoto ročníku je opravdu na mimořádné úrovni a je pouze na hráčích, zda dokážou tuto výhodu uplatňovat na dalších turnajích a zda se jim povede přivést nějaký další cenný kov.

 • #zpět na seznam
 • Mladší žáci B (B12)

  Nejmladší a z nejvíce kategorií poskládaný tým naší švédské výpravy neměl moc dobré předpovědi. Po dlouhé a náročné cestě jsme si lehce odpočinuli a odpoledne vyrazili na přátelské utkání proti Liberci, kde jsme si poprvé vyzkoušeli připravené taktické pokyny.

  První den turnaje jsme hráli tři utkání, kde nám gradovaly výkony a všichni dřeli na 100%. Druhý den nás až ve večerních hodinách čekal poslední zápas skupiny. Volný čas jsme využili k fandění a samozřejmě k navštívení známého místního florbalového obchodu. Lehce jsme čtvrtý zápas skupiny prospali a nechali si ho utéct s myšlenkou, že první místo skupiny se uhraje samo. Naštěstí pro nás poslední zápas celé skupiny skončil nečekaným výsledkem a tak jsme se mohli radovat z prvního místa a přeskočit tak předkolo play-off A.

  První zápas play off jsme sehráli proti Prague Tigers a čekalo se, že to bude těžké utkání. Fandit přišli všichni z výpravy a byla to neskutečná atmosféra, která hnala naše mladičké naděje. Hned v úvodu jsme se dostali do vedení a soupeř po čas celého zápasu musel dotahovat. Nakonec se mu to vždy povedlo a 13 sekund do konce se dostal do vedení na 7:6. Moc času nezbývalo a pětice na hřišti dostala jasný úkol „dát gól“. 6 sekund do konce se to povedlo Kryštofovi a byla tu senzace, kterou střelec okomentoval slovy „Já nevim ani, jak jsem to dal.“ A šlo se do nájezdů, kde jsme soupeři nedali šanci a mohli jsme se radovat.

  V dalším zápase jsme se střeli s dalším švédským týmem, který byl o poznání lepší. Naši borci nepřestávali hrát, ale už bylo znát, že bojují z posledních sil. 

  Chtěla bych jménem svým a Dušanovým poděkovat všem hráčům, kteří ukázali, co v jich je a že se na ně nesmí zapomínat. Leckdy to s vámi bylo náročné, ale suma sumárum jste zlatíčka a já vám za celý turnaj děkuji. Věřím, že si nasbírané zkušenosti vezmete do dalších let a příští rok to bude ještě lepší.

 • #zpět na seznam
 • Dorostenky (G16)

  Dorostenky vyrazily na Gothii s cílem nasbírat co nejvíce zkušeností a také si to tam pořádně užít. V den příjezdu do Švédska nás čekal přátelák proti Kolínu, který dopadl podle všech předpokladů a my zvítězili 11:1. Pak už jsme jen podporovali zbytek Panterské družiny a odpočívali před prvním hracím dnem. Vstup do turnaje pro nás nebyl vůbec dobrý. Ačkoli jsme utkání vypadalo vyrovnaně, tak kvůli naší neproduktivitě a chybám v obraně jsme schytali příděl 0:8. Odpoledne holky využily k prohlídce města a načerpání psychické pohody po ranním zápasu.

  Druhý mač na turnaji už byl o poznání vyrovnanější, dokonce jsme soupeře mírně přehrávali, obranné úkoly svědomitě dodržovali a navíc byli nebezpeční i do předu. Výhra 3:1 znamenala první zářez na našem tažení.

  Druhý den nás čekalo velice brzké vstávání a trenéři se lehce obávali toho, jak že bude zápas vypadat; přeci jenom víme, jak vypadají naše ranní zápasy v lize. Strach byl naštěstí zbytečný, jelikož soupeř nepředvedl vůbec nic a zápas jen odchodil. Bohužel zase se ukázala naše střelecká nemohoucnost a tak jsme si zapsali výhru jen 2:0. Hned po zápase jsme se vydali do Klubbhusetu okouknout a případně nakoupit florbalové vybavení.

  Odpoledne jsme šli fandit ostatním kategoriím a večer nás čekal zápas o druhé místo ve skupině. Bohužel všechny Panterské týmy hrály ve stejnou dobu co my a tak na náš zápas zůstal burácející kotel ve složení Jenča a Karel. Oběma fanuoškům jsme udělali radost, jelikož zápas byl jasně v naší režii. Prvních pár gólů sice bylo šťastných, ale zbytek už byl kvalitně vypracován. Skvěle zvládnuté utkání proti slabšímu soupeři znamenalo výhru 10:1 a zároveň postup do čtvrtfinále play-off A. Večer jsme se ještě jeli podívat na zápas B16 a pak šup do postele.

  Třetí den jsme se naštěstí mohli relativně vyspat, což všichni s povděkem kvitovali. Odpoledne jsme byli podpořit kluky z Mladších žáků B, stavili se na kvalitní oběd a pak šup na zápas. Ten byl až podezřele v naší režii. Chvílemi to vypadalo, že si u nás soupeř zaplatil projížďku na kolotoči a holky se rozhodly mu ji dopřát. Velice kvalitní hru jsme bohužel v gól nepřetavili a soupeř využil dvě ze svých mála šancí. 0:2 o poločase bylo furt hratelné a holky to moc dobře věděly. Podařilo se nám snížit, poté soupeř znovu odskočil, abychom následně skóre dotáhli. Bohužel i přes neustálý tlak, soupeři na konci stačila dvě nahození a my tak musely skousnout prohru 3:5. Po asi nejlepším výkonu turnaje to nebylo nic příjemného a trenéři museli z kapes tahat kapesníky, protože holky byly skutečně smutné. Ani to nás ale neodradilo jet podpořit kluky z B16, kteří svůj zápas zvládli.

  Poslední se dámská výprava doplněná o malého Jóňu vydala opět fandit dorostu. Dařilo se nám zdárně držet krok se soupeřovými fanoušku a to i přes nepříznivé počty. Hned poté jsme se odebrali na oběd do místního podniku MAX a pak hurá na finále mladších. Po něm jsme ještě vyjeli podpořit starší, aby si nikdo nemohl stěžovat a pak už jsme nasedali to autobusu.

  I přes krutý výsledek v posledním zápase musíme výpravu do Švédska hodnotit pozitivně. Nejednou holky předvedly, že florbal hrát umí a rozhodně se nemají za co stydět. Doufáme, že si všechny turnaj užily a za rok s námi pojedou znovu. Tentokrát s vyššími ambicemi.

  #zpět na seznam