Muži B odehráli svá první utkání v nové sezoně!

Po loňské úspěšné sezóně naší mužské rezervy, která si vybojovala právo startovat v Divizi, se tato soutěž rozběhla o tomto víkendu dvěma prvními zápasy. V prvním soutěžním zápase nás čekal rezervní tým pražských Bohemians. Hrálo se v našem novém domácím stánku v Hostivicích, ale tentokrát byli pořádajícím týmem Bohemians. Vzhledem k pozdnímu začátku utkání a umístění haly, se naši soupeři kompletně sešli až 20 minut před začátkem zápasu. To již měli naši kluci po řádné rozcvičce a byli připraveni a nažhaveni na utkání. V týmu se objevilo hned několik nováčků z řad juniorů, kteří si odbyli premiéru v celostátní soutěži mužů. V bráně se objevil Honza Slavata a i line-up  obsahoval známé tváře z loňské sezóny.

Zápas začal velmi vlažně z obou stran. I přesto se již ve druhé minutě prosadila ze standardní situace v rohu naše třetí formace nováčků a Martin Mattes zaznamenal svůj první gól za B tým. Ale ani tento stav nijak nenabudil žádný z týmů a necelých 10 diváků sledovalo nezáživný florbal. O přestávce nabádali trenéři kluky k větší aktivitě, ale byl to paradoxně soupeř, který za necelé dvě minuty dokázal skóre otočit na svou stranu. Až tento moment kluky pořádně probudil a ti zlepšenou hrou dokázali na tento vývoj skóre reagovat a zápas vyrovnat. Šťastným střelcem byl Matěj Dopita. Soupeř přidal na agresivitě, což vyústilo v několik vyloučení a hned druhý soupeřův prohřešek potrestal Marco Lombino, který opět otočil skóre na naši stranu. Ještě do přestávky zlepšenou hru obránců potvrdil Vojta Šafránek, který zvýšil náš náskok na dvě branky.

Do třetí třetiny soupeř opět vstoupil s agresivnější hrou, ale tentokrát se kluci nenechali zaskočit a naopak dokázali díky krásným kombinacím zvýšit již na čtyři branky. Jako první se trefil Martin Vacenovský po krásném krosu od kapitána Hanzla a minutu poté vstřelil premiérovou branku v mužské kategorii Jenda Tvrdek, který naběhl na přihrávku M. Mattese. Když se ještě o čtyři minuty později prosadil znovu Marco Lombino, mnul si ruce na lavičce hlavně kapitán, jak se mu rychle plní týmová kasička. Pak se povedlo klukům vyrobit technický přestupek, špatné střídání, který ale soupeř nedokázal potrestat a po necelých deseti se síly vyrovnaly. Hned po skončení naší krátké přesilovky, kdy se hráč Bohemians ještě nestihl zapojit do hry, se prosadil rychlým přechodem do útoku další debutant, Kryštof Malý. I tento hráč věkem ještě junior zaznamenal premiérovou branku v mužské kategorii. Tým Bohemians tak byl chudší o další míček a týmová kasička zase o něco plnější. To do konce zápasu zbývalo necelých pět minut a žádný z diváků nepředpokládal nějaké drama. Opak se stal pravdou. Soupeř za takto nepříznivého stavu se nechtěl s porážkou smířit a vyrukoval na nás s hrou bez brankáře. To přineslo brzké snížení stavu na 4:8. Bohužel právě v této chvíli se projevila nezkušenost týmu a fatálními chybami v obraně jsme soupeři nabídli snížení na konečných 6:8. Samotný závěr si ale již kluci pohlídali a brali první tři body v sezóně.

V neděli jsme vyjížděli za naším druhým zápasem v brzkém odpoledni, protože cíle naší cesty byla úplně nová hala v Kutné Hoře. Z Prahy jsme odjížděli v okleštěné sestavě a jen s deseti hráči do pole. V bráně se objevil nadějný junior David Kaminsky, který zastoupil Honzu Slavatu plnícího povinnosti u A-týmu. Vzhledem k tomu, že po zákroku hráče Bohemians se nemohl zápasu zúčastnit ani John Hodek (tenkrát na lavičce je jako kustod), musel v druhé formaci zaujmout místo obránce P. Škoda, který se s této nové role zhostil více než dobře.

Zápas začal v 18 hodin a kluci si mohli naostro vyzkoušet novou palubovku haly a tvrdost a rychlost soupeře. Možná sobotní pozdní zápas nebo nové prostředí s celkem slušně zaplněnou tribunou zřejmě dolehli na kluky a začátek zápasu vůbec nezachytili. Soupeř byl ve všech ohledech lepší a to vyústilo v nevyhnutelné. Již na konci třetí minuty otevřeli domácí skóre a stále neubírali na agresivitě a tempu. Klukům se nedařilo zachytávat soupeřovu rozehrávku a po zisku míčku se jim nedařila ani vlastní rozehrávka. To vyústilo ve zvýšení náskoku domácích po tečované střele z dálky, která bohužel propadla až do naší sítě. Na konci první třetiny tedy svítilo na tabuli skóre 2:0 pro domácí. Nutno podotknout, že jen zásluhou výtečně chytajícího Davida, mohlo skóre dosahovat úplně jiných rozměrů. O přestávce jsem kluky nabádal k větší aktivitě a probírali jsme chyby, kterých se dopouštěli.

Do druhé třetiny jakoby přišel ze šatny úplně jiný tým. Kluci zvýšili agresivitu v soubojích, začali soupeři kazit rozehrávku a začali podnikat nebezpečné výpady na polovinu domácích. Ti si nejednou nebyli tak jistí a zápas se začal herně vyrovnávat. Bohužel si rozhodčí vybrali jeden ze zákroků hokejkou (takových bylo v zápase do té doby několik desítek) a poslali náš tým do oslabení. Soupeř dokázal této výhody využít a zvýšil už na rozdíl tří branek. Kluky ale tento fakt vůbec nepoložil. Naopak začali hrát to, co je zdobí již delší dobu a to jsou rychlé protiútoky. Do jednoho takového vyslal F. Novosad M. Mattese a ten si dokázal poradit jak s domácím obráncem, tak i s gólmanem a krásnou kličkou snížil stav na dvě branky. Od této chvíle si již soupeř nebyl tak jistý. O několik minut později to potvrdil T. Marhefka, který pronikl obranou a krásnou střelou do víka nás dostal na dostřel i ve skóre.

Do třetí třetiny kluci již vstupovali s vědomím, že se chtějí o výsledek porvat a nedají svojí kůži lacino. Začali výborně, již ve třetí minutě se opět podařil rychlý výpad mladé lajně, která dokázala zápas vyrovnat. A začínalo se opět od nuly. Domácí se ale nepoučili a jen chvíli na to nás opět pustili do brejku 3 na 1 a kluci touto šancí nepohrdli a chladnokrevně proměnili. Když necelých pět minut poté přidala příspěvek i první lajna, skóre bylo již dvě branky v náš prospěch. Bohužel asi minutu poté oba rozhodčí přehlédli vysokou hůl od jednoho z hráčů domácích, který způsobil velký šrám na ruce M. Kostřici (ani to rozhodčí nepřesvědčilo) a z následné dorážky domácí snížili na rozdíl jediné branky a zadělali na drama. Závěr zápasu byl poznamenán několika nevybíravými zákroky ze strany domácích, které byly po zásluze rozhodčími potrestány. Bohužel jsme toto nedokázali využít, ale po chybě našeho obránce se do brejku dostali domácí a skóre srovnali. V samotném závěru jsme dostali dokonce výhodu dvou mužů v poli, kdy byl potrestán trenér domácích za nesportovní chování, ale ani tuto výhodu jsme nevyužili, což nás stálo ve výsledku zápas, kdy soupeř dokázal jednu svou šanci proměnit. Kluci ale zaslouží veliké uznání za to, jaký výkon na hrací ploše předvedli. Myslím, že nikdo ze 70 přítomných diváků po první třetině netušil, že se domácí budou strachovat o výsledek.

Děkujeme všem divákům, kteří vážili i tak dlouhou cestu a podpořili náš tým.

Autor: Miloslav Mattes