Nová sezona přináší několik novinek a změn

S novou sezonou přichází i několik novinek a změn, ať už týkajících se Českého florbalu nebo pouze našeho klubu. Pojďme se podívat na nejdůležitější z nich.

Do nové sezony v nové domácí hale

Pro mnohé z vás není novinkou, že od nové sezony budou mít naše elitní týmy, co se domácích zápasů týče, nové útočiště. Po dvou letech se z haly STODOLA Aréna Střešovice přesouvají domácí zápasy Mužů A a Žen A do haly Sport Centrum Hostivice, kousek za Prahou. A protože naše mužská rezerva bude od nové sezony hrát také celostátní soutěž (Divizi), budou se i jejich domácí zápasy hrát v Hostivicích, jelikož tradiční radlická aréna není již způsobilá pro nejvyšší soutěže. Totéž se týká i elitního družstva Dorostenců, kteří budou startovat v 1. lize.

K tomuto kroku vedla dlouhá debata, kdy jsme zvažovali veškerá pro a proti a nakonec převážily podmínky, které nám hala v Hostivicích dokázala nabídnout a to zejména výrazně lepší možnost výběru času našich utkání, protože ve Stodole ve Střešovicích jsme logicky byli v prioritách na nižších příčkách. Velká debata proběhla i ohledně dostupnosti haly nejen pro hráče a hráčky, ale i fanoušky, kterých si cestu do našeho azylu ve Střešovicích nenašlo tolik, kolik bychom si přáli. O to více si jejich pevného jádra vážíme a věříme, že si najdou cestu i do Hostivic a přibudou další. Prostým měřením vzdáleností jsme zjistili, že většina naší členské základy, která bydlí na Stodůlkách a okolních sídlištích to má do Hostivic minimálně stejně daleko, jako do Střešovic. :)

Detailnější informace k hale a mapku najdete na webu v sekci Tréninky – Haly, kde trénujeme – Sport Centrum Hostivice

Změny v pravidlech

Vývoj pravidel florbalu má na starosti IFF (Mezinárodní florbalová federace) a pravidla se upravují vždy jednou za 4 roky. Poslední úprava platí od 1.7.2018 a tady je výtah několika nejpodstatnějších změn, o kterých je dobré před novou sezonou 2018/2019 vědět.

 • funkční prádlo pod dres musí přímo dle pravidel odpovídat předpisu soutěže = musí být barvy dresu či černé
 • upřesnění hry nad úrovní kolen – přestupkem je, pokud nad úrovní kolen hráč hraje míček jakoukoliv částí nohy od kolena níže
 • upřesnění hry ve výskoku – je povoleno hrát míček pod úrovní kolen ve výskoku
 • zdržování vhazování kterýmkoliv hráčem je přestupkem vedoucím k volnému úderu – za zdržování může být považováno zejména špatné postavení hráče na vhazování, či nedodržení vzdálenosti jeho spoluhráčů
 • zaveden nový přestupek vedoucí k volnému úderu – zdržování hry družstvem – např. pasivní hra za vlastní brankou
 • hra hlavou nově vede pouze k volnému úderu, nikoliv k trestu vyloučení
 • značných změn doznalo pravidlo o trestném střílení (dále jen t. s.):
  • přestupky střídačky týmu, který provádí t. s., znamenají, že je t. s. považováno za nesprávně provedené;
  • t. s. musí být zahájeno dotekem florbalky
  • aby bylo t. s. považováno za nesprávně provedené, musí se hráč a míč současně úplně zastavit nebo změnit směr od soupeřovy brány; v praxi to znamená, že hráč pokud je v pohybu směrem k soupeřově brance, tak si může míček stáhnout směrem k sobě, či s míčkem provést freestylový trik
  • t. s. se nově nařizuje samostatně, tedy bez trestu vyloučení na 2 minuty
  • přestupek během odloženého t.s. naopak vede vždy k vyloučení na 2 minuty
 • upřesnění hry na zemi – vyloučení následuje nejen v případě, kdy hráč vleže či vsedě zahraje míč, ale i pokud jiným způsobem ovlivní úmyslně hru – např. brání ve hře protihráči

Všechny změny v pravidlech naleznete vyznačené zde

Kompletní a aktuální pravidla florbalu si můžete stáhnout zde a určitě neuškodí, když si je znovu pročtou i starší a zkušenější hráči. :)

Elektronické zápisy o utkání (eZOU)

Od sezony 2018/2019 budou ve všech ligových soutěžích zavedeny čistě elektronické zápisy z utkání. Po dvouletém fungování elektronických online zápisů o utkání v celostátních soutěžích tak tato změna přichází i do soutěží regionálních (s výjimkou soutěží, kde se využívají zjednodušené zápisy o utkání). Tento krok má za cíl především rychlejší přenos informací, okamžitou kontrolu a zejména snížení administrativní zátěže pro hrající družstva (kapitáni, vedoucí), pořadatele a následně i okamžité zpracovávání výsledků utkání.

Podrobnější informace naleznete zde.