Ohlédnutí za Czech Open 2018

Na letošní ročník největšího mezinárodního turnaje Czech Open vyslalo Panthers Praha do boje hned pět týmů. Kromě tří mužských družstev v kategorii Muži Open a ženské rezervy v kategorii Ženy Open měl letos právo účasti v elitní ženské kategorii náš A tým, který si možnost změřit síly s nejlepšími týmy světa vybojoval svým loňským vítězstvím otevřené ženské kategorie. Jak se našim týmům dařilo?

Ženy A – Panthers Praha – ELITE W

Ženský elitní tým si svým loňským vítězstvím v kategorii Open vybojoval pro letošní ročník právo účasti v kategorii Elite. Hned v prvním zápase ve skupině měly Panterky možnost změřit síly s legendárním švédským týmem Pixbo Wallenstam. Ač byl favorit tohoto zápasu jasný, první, kdo se radoval z gólu, byly překvapivě Panterky, které se v 9. minutě prosadily ze standardní situace. Švédský tým však určoval tempo hry a ještě v první půli odpověděl třemi góly. V 19. minutě snížila přesnou střelou na 2:3 Zittová a to byla bohužel poslední trefa #princezen v tomto zápase. Ač Panterky proti zkušenějšímu a lepšímu soupeři bojovaly statečně, Pixbo se trefilo ještě čtyřikrát a připsalo si první hladké vítězství na turnaji – 7:2.

Ve druhém zápase ve skupině změřily naše ženy síly s českými vicemistryněmi z Chodva, které se jim letos v sezoně jednou podařilo porazit. Tentokrát však u #princezen nebylo vidět takové nadšení a bojovnost jako v ligovém utkání, Chodovu dovolily skórovat svým laxním přístupem k bránění, do šancí se dostávaly jen sporadicky a z hřiště odcházely poraženy 1:5. Jedinou trefu a svou premiérovou za Panthers si připsala posila z Jičína Lucka Florianová.

V sobotních brzkých ranních hodinách čekal Panterky poslední zápas ve skupině proti papírově nejslabšímu týmu UH Red Lions Frauenfeld. Do utkání vstoupily ukázkově, když už v 8. minutě svítilo na světelné tabuli skóre 2:0. Pak ale jako by princezny usnuly na vavřínech, přestaly zodpovědně bránit a v podstatě soupeři věnovaly 3 laciné góly, díky kterým prohrály i poslední zápas ve skupině výsledkem 2:3.

Z posledního místa skupiny čekal princezny play-down vyřazovací pavouk, ze kterého by měly možnost se v případě dvou výher probojovat do čtvrtfinále playoff a i přes špatné výsledky ve skupině zabojovat o medaile. První v cestě jim stál polský tým Olimpia Gdańsk. Na hřišti měly Panterky herní převahu a kdyby je netrápily finální přihrávky a koncovka, určitě mohly Polky porazit vyšším rozdílem. Takhle Polkám zvládly odskočit vždy jen o gól a nakonec zvítězily poměrem 3:2.

Poslední překážkou před postupem do play-off byl pro Panterky tým Vítkovic. Herní převaha děvčat z Ostravy, které byly oslabeny odchodem několika klíčových hráček, nebyla až tak patrná, jako v zápasech v sezoně, nicméně i přesto tam byla. Ač se z prvního gólu zásluhou Lochmannové radovaly Panterky, Vítkovice působily na hřišti jistějším dojmem, podaly koncentrovanější výkon a také díky trhlinám v obraně Panterek zvítězily v poměru 3:1.

Pro děvčata skončil turnaj tímto zápasem už v pátek večer, nicméně na premiérovou účast v elitní kategorii to nebylo až tak zlé, trenéři viděli po letní přípravě hráčky v akci a mají zpětnou vazbu na čem zapracovat na soustředění, které A tým čeká na konci prázdnin.

Skupina
Panthers Praha vs. Pixbo Wallenstam IBK 2:7
FAT PIPE FLORBAL CHODOV vs. Panthers Praha 5:1
Panthers Praha vs. UH Red Lions Frauenfeld 2:3
Play-down B semifinále
Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk vs. Panthers Praha 2:3
Play-down B finále
1. SC TEMPISH Vítkovice vs. Panthers Praha 3:1

Ženy B – Panthers Praha II. – OPEN W

Tažení našeho rezervního týmu žen, který se do turnaje dostal tak trochu šťastnou náhodou, by se dalo popsat jako dobrý příslib do budoucna. Tým, který se na poslední chvíli poskládal jak z rezerv extraligového týmu, tak i mladých nadějí, se ve skupině utkal s prvními soupeřkami z Finska Team FinEst (2:5) a následně s extraligovým celkem z pod Ještědu, Crazy Girls FBC Liberec (1:5). Výsledky sice nevypadají nijak oslnivě, holky se ale rozhodně neměly za co stydět.

Během druhého turnajového dne odehrály naše hráčky utkání se soupeřkami ze Švédska, ve kterém zvítězily 4:3. Vítěznou vlnu si pak přenesly i do prvního utkání play-off proti Spartě, kterou po nájezdové loterii porazily a zajistily si tak jistotu dalšího utkání při cestě za titulem.

Osudným soupeřem nám byly FbŠ Bohemians, které naše mladé naděje po velice vyrovnaném utkání dokázaly o gól přetlačit, a i přes velkou snahu všech našich hráček dovedly utkání do úspěšného konce.

Tak skončilo naše tažení, ve kterém mohly holky nasbírat mnoho zkušeností, jak při utkáních proti lepším celkům, tak i proti těm slabším.

Autor: Marek Máčala

Skupina

Panthers Praha II. vs. Team FinEst 2:5
Panthers Praha II. vs. Crazy Girls FBC Liberec 1:5
Vendelsö IK White vs.  Panthers Praha II. 3:4
1/32 finále
ACEMA Sparta Praha vs. Panthers Praha II. 3:4pn
1/16 finále
Panthers Praha II. vs. FbŠ Bohemians 1:2

Muži A – Panthers Praha – OPEN M

Turnaj bereme pořád jako součást přípravy a jde nám hlavně o přípravu týmu na ligu a ne primárně o výsledky. Samozřejmě jsme ale chtěli v turnaji dojít dále, takže z tohoto pohledu je to jistě malé zklamání. Týmy jsme rozdělili trochu jinak, naše nadějné mladé pušky jsme nechali hrát pospolu v druhém týmu a v prvním týmu jsme nechali jeho jádro, doplněné o kluky, co se k nám přidali teprve nedávno, jedná se o posily z Tatranu, Kladna a Ústí a na týmu a jeho sehranosti to bylo také znát, ale všichni se ukázali v dobrém světle a také dokázali, že týmu mají co přinést.

Autor: Lukáš Jenšík

Skupina
Panthers Praha vs. ZFK AQM Petrovice B 0:2
Panthers Praha vs. Hallandsgatan 5:3
IBK Menkings vs. Panthers Praha 1:5
1/64 finále
KAIS Mora UIF vs. Panthers Praha 3:2pn

Muži B – Panthers Praha young guns – OPEN M

Rozpis letošního CO k nám nebyl příliš milostivý a přiřadil nám první zápas ve čtvrtek již v 8 hodin ráno a navíc pro některé ve vzdálené hale v Kunraticích. To samozřejmě není příjemné pro hráče, ale i pro samotný realizační tým (Jana by mohla vyprávět). Naším prvním soupeřem byli Medvede Žilina, kteří vypadali velmi odhodlaně. Začátek zápasu odpovídal ranní hodině a byl velmi opatrný z obou stran. S přibývajícím časem jsme svou aktivitou začínali mít více ze hry a přicházely i šance. Jednu z nich proměnila velice aktivní první lajna mladých pušek z dorostu a tak jsme do přestávky šli za vedení 1:0. Druhou polovinu jsme otevřeli krásnou a rychlou kombinací první lajny a druhým zásahem M. Mattese. Od té doby jsme kontrolovali utkání a přesto, že jsme nevyužili přesilovku, stihla ještě jednu trefu přidat druhá lajna kapitána Š. Hanzla. Tohle byl rozhodně povedený vstup do turnaje a pozitivum byla i vychytaná nula na straně našeho gólmana Kobzy. Další utkání nás čekalo asi za dvě hodiny, takže nezbývalo než sledovat naše budoucí soupeře.

Ještě před obědem jsme vyzvali našeho druhého soupeře, BATS Černošice (BATS, Bůra a Trestné Střílení). Začátek byl pro nás jak z říše snů. Hned po první buly se do útoku dostala první lajna a po dobré střele K. Petráka, kterou gólman neudržel, balónek do sítě doklepl opět M. Mattes. Vedení nás trochu uspokojilo a soupeř převzal aktivní hrou otěže a zakrátko vyrovnal. Pak se hra přelévala ze strany na stranu a s tvrdou hrou soupeře se naši mladíci srovnávali s obtížemi. Po přestávce se soupeř dokonce dostal do dvoubrankového vedení, ale naštěstí přišlo skvostné střídání třetí lajny, která během 40 vteřin dokázala dvěma brankami srovnat skóre do konečné podoby.

V pátek nás čekal jen jeden zápas. Tento zápas s finským VKTP měl rozhodnout o vítězi naší skupiny, kterými jsme se mohli stát v případě vítezství my. Zápas tentokrát vedl na lavičce v hale v Kobylisích Kamil. Zápas to byl opatrný a vedený zkušenostmi zejména finských hráčů. Přesto se do vedení dostali naše mladé pušky, kdy po krásné kombinaci s M. Lombino střelou do prázdné branky zakončoval P. Škoda. Soupeř ale dokázal nakonec srovnat krok a vyrovnat na konečných 1:1. Tento výsledek nakonec Finům stačil na vítězství ve skupině a přímý postup do druhého kola play-off. Na nás zbylo jen druhé místo ve skupině a tudíž boj již v prvním kole play-off, kde na nás z předkola vyšel soupeř přijatelný, FBC Klatovy (soupeř postoupil do play-off kontumačně).

Play-off jsme začínali opět v hale v Kunraticích a opět v nekřesťanskou osmou ranní hodinu. Soupeře jsme celý zápas jasně přehrávali a do poločasové přestávky jsme šli za vedení 2:0 (Lombino a Mattes). Svěží hru předváděly všechny lajny a šance se množily. Ve dvacáté minutě vstřelila 2 branky v jednom střídání první lajna, která nejdříve zaskočila soupeře nacvičenou standardní situací (J. Žižka) a následně krásným průnikem a umístěnou střelou se prosadil P. Zelinka. Do konce utkání se ještě po vytvořeném tlaku prosadila druhá lajna (K. Janíček).

Dalším soupeřem (stejně jako loňský CO) nám byl švýcarský UH Appenzell. Se soupeřem jsme dlouhou dobu drželi krok, v některých pasážích jsme dokonce byli i lepší. Za skvělé atmosféry se týmy odebraly na přestávku bez vstřelené branky. Naše mladé pušky se dostaly do mnoha brankových příležitostí, které ale bravurně pochytal švýcarský gólman. Necelých pět minut před koncem dostal soupeř výhodu přesilové hry a to byl nakonec rozhodující okamžik zápasu. Švýcarský soupeř dokázal výhody využít a po skrumáži doklepnout balónek do naší sítě a tak strhnout výsledek na svou stranu. V následném střídání se nám nepodařilo ubránit krosovou přihrávku, kterou soupeř zvýšil již na 2:0. Na toto jsme již nedokázali zareagovat a to i přesto, že jsme sestavu zúžili na dvě lajny. Ani hra v šesti nebyla úspěšná a soupeř nakonec skóroval ještě jednou do prázdné sítě. I přesto si kluci zaslouží za tento turnaj absolutorium. Pro některé z nich to byly vůbec první zápasy v mužské kategorii. Děkujeme všem hráčům a fanouškům, kteří nás přišli podpořit a vytvořili nám neopakovatelnou atmosféru.

Autor: Miloslav Mattes

Skupina
Panthers Praha young guns vs. FBC Medvede Žilina 3:0
Panthers Praha young guns vs. BATS Černošice 3:3
VKTP vs. Panthers Praha young guns 1:1
1/64 finále
SC Klatovy vs. Panthers Praha young guns 0:5
1/32 finále
UH Appenzell vs. Panthers Praha young guns 3:0

Muži C – Panthers Praha old skulls – OPEN M

Old Skulls i přes svůj mírně zavádějící název disponovali nejvíce věkově diverzifikovaným mančaftem. Vzhledem k nízkému počtu hrajících veteránů jejich výpravu na Czech Open doplnila řada mladíků, ať už hrstky Sépiáků, či dospělým florbalem nepolíbených dorostenců. Ti měli podle papírových předpovědí vůbec nejtěžší skupinu ze všech panterských ekip – semifinalisty loňského ročníku z Kolína a finského Fousku, které dopňovali nevyzpytatelní Baar United ze Švýcarska. První mač na Kotlářce znamenal měření sil právě s modrobíle oděnými Švýcary, jenž se nakonec ukázali jako jeden z těch hratelnějších soupeřů, Old Skulls se zásluhou mladých pušek dvakrát dostali do vedení, fatální chyby při bránění však ve druhém poločase znamenaly dvoubrankovou ztrátu, kterou nespasil ani zásah v samotném závěru. 3:4.

S Kolínem a Fouskem se očekával kolotoč nebývalých rozměrů, který se nicméně proti Pitbullům roztočil až ve druhém dějství. Výkon byl mnohem slabší než v prvním klání, jediný šťastný zásah zapsal premiérovým gólem mezi dospělými Adam Beneš, dva fíky do prázdné pečetily prohru 1:6.

Ta pravá prodloužená jízda začala až druhý den ráno proti Fousek Teamu. Finové, disponující kvalitou ve všech směrech o pět tříd vyšší než Panteři školili naše borce na každém milimetru hřiště a dalo by se tak mluvit o štěstí, když o pauze na tabuli svítil výsledek „jen“ 0:8. Ve druhém klání Fini ubrali, začali své akce překombinovávat a víceméně zápas jen dohrávali, což vyústilo ve tři šťastné branky borců v červeném. Slovy optimisty by se tak dalo napsati, že Old Skulls Fouska porazili po famózní druhé půli, realisté pak pod tuto větu pouze připíší konečný výsledek 3:9 s pozdějším vítězem celého turnaje.

Předkolo play-off proti černošickým Bats opět začal lépe soupeř, na jeho rychlou trefou ale záhy dokázala zareagovat jak veteránská, tak mladá lajna a Panteři se po třech zápasech zase projednou ujali vedení. To se navíc brzy stalo dvoubrankovým, které vydrželo až do samotného závěru poločasu – těsně před pauzou dokázaly Černošice snížit na 3:2. Náskok dvou gólů vrátil Old Skulls hattrickem Martin Eckstein, od té chvíle však Bats zařadili vyšší rychlostní stupeň a postupně nejprve vyrovnali, aby následně zvrátili stav zápasu ve svůj prospěch. Panteři už nedokázali reagovat a po výsledku 4:6 na turnaji končí.

Autor: Tomáš Pauček

Skupina
Panthers Praha old skulls vs. Baar United  3:4
Panthers Praha old skulls vs. FBC Pitbulls Kolín  1:6
Fousek Team vs. Panthers Praha old skulls  9:3
předkolo play-off
Panthers Praha old skulls vs. BATS Černošice  4:6