Z Prague Games 2018 máme dvě medaile!

Plno zážitků, hromada zkušeností, několik skvělých výsledků a dvě medaile! Tak nějak by se ve zkratce dal popsat tradiční letní turnaj Prague Games. Panteři vyslali do boje dohromady 6 týmů – 3 dívčí (G14, G16 a G18) a 3 chlapecké (B12, B14 a B16). Na výsledky jednotlivých týmů se nyní ve zkratce podíváme.

G14

Děvčata zahájila turnaj ve středu na Hamru proti švýcarskému týmu Zurich United Flamingos, kde se zrodil nerozhodný stav 2:2. V tentýž den byl na pořadu druhý zápas, proti 1. SC Tempish Vítkovice, které však byly výrazně lepší (0:6). Ani poslední zápas ve skupině výhru nepřinesl, ačkoli byla poměrně blízko, ale nakonec se radoval švédský Landvetter IBK Wings.

Pozice do play-off tedy nebyla příliš dobrá a děvčata se tak loučila s pavoukem A hned prvním kolem po porážce 3:4 proti FBŠ Slavia Plzeň. Následná druhá šance v pavouku B přišla proti švédskému Floda IBK, který však po nájezdové loterii ukončil působení našich děvčat v turnaji.

Slovo trenéra Dana Ježila: Starší žákyně nevstoupily do turnaje vůbec zle, když v úvodním zápase dokázaly dorovnat dvoubrankové manko a braly bod proti švýcarskému soupeři a dokonce byly blízko k otočení zápasů. V následujících zápasech už to ale tak slavné nebylo, ačkoli předváděná hra v určitých částech zápasu nebyla vůbec špatná, tak se s námi celý turnaj táhla mizerná produktivita a nabízení vyložených šancí soupeři. To se ukázalo i v posledním zápase. Zápas holky měly v klidu vyhrát, bohužel musely svěsit hlavy po nájezdech, které rozhodla náhlá smrt ( trenéři museli rozhodčím vysvětlit, že pokud promění tým, který začínal, tak to neznamená konec). Turnaj nám ukázal na čem bude potřeba dál zapracovat. Důležité je, že jsme si ho všichni i přes ne příliš dobře výsledky užili a získali mnoho nových zkušeností.

G16

Dorostenky víceméně kopírovaly cestu mladších kolegyň, a to dokonce na stejné hale. Nejprve přišla porážka ze strany švýcarského Zurich United Panthers(1:3), následně remíza s FBC TJ Jablonné nad Orlicí (1:1) a poté ještě porážka od slavného švédského týmu Pixbo Wallenstam(1:5).

Následně děvčata čekal FBC Liberec, se kterým se utkávají #princezny v Extralize žen. Po velkém boji bohužel přišla stopka v turnaji i pro dorostenky, a to po výsledku 3:4, když se nepodařilo dokončit mohutný obrat (holky prohrávaly 0:4).

Slovo trenéra Jana Tůmy:

Naše dorostenky okusily poprvé, jak chutná mezinárodní turnaj Prague Games ve své vlastní kategorii (minulý rok jich pár hrálo v kategorii G18). První zápas byl malinko ospalý, a to hlavně z toho důvodu, že soupeřky prožívaly opravdu naplno každý okamžik zápasu a když siréna ukončila zápas, tak jejich výbuch nadšení byl až děsivý. Každopádně holky hrály velice zodpovědně do obrany a branky jsme dostaly po osobních chybách. V druhém zápase holky dobývaly branku soupeřek, ale ukázala se naše velká slabina v podobě špatné koncovky. Těsně před koncem pak rozhodčí pískl hodně přísný nájezd, který soupeřka proměnila. Děvčata se ale nevzdala a vteřinu před koncem srovnala krásnou střelou Kačka Kubištová a ze zápasu jsme tedy odcházely se smírným výsledkem. Posledním soupeřem ve skupině bylo věhlasné Pixbo. Soupeřky nás bohužel převyšovaly nejenom vzrůstem, ale i technickými a taktickými dovednostmi. V prvním poločase nám to tam docela padalo a nebyly jsme moc schopní si s útoky švédek poradit a na jejich polovinu se holky dostávaly za odměnu. Druhý poločas se ovšem holky nabudily a uzavřely naší obranu. Zlepšily jsme též hru do útoku a druhá polovina tak skončila remízou 1:1 (celý zápas pak 1:5).
Ve vyřazovacích bojích nás čekal Liberec. Byly jsme lepším týmem a většinu hry jsme byly na balonu, ale jak už všichni víme, to samotné zápasy nevyhrává. Liberec byl nesmírně efektivní a každou příležitost ke skórování využil. Čtyři minuty před koncem byl stav 0:4 a většina diváků už se pomalu sbírala k odchodu, protože „tohle už je přeci jasný“. Sport není nikdy jasný. Holky předvedly, že dokáží vykouzlit opravdu podivuhodné kousky. Soupeřky zmáčkly do kleští a minutu před koncem bylo skóre o jediný gól. Euforie hraničící s hysterií ovládla střídačku (včetně trenérů) a celý tým věřil ve šťastný konec pro Panterky. Bohužel přemíra emocí znamenala hrubou chybu ve střídání, kdy všechny holky chtěly dát gól a tak jich na hřišti v jeden moment bylo asi osm. Místo závěrečného tlaku tak přišel zmar a konec turnaje. Je škoda, že se holky nedostaly dál, ale i tak je podle mne možné hodnotit turnaj pozitivně. Byla to naše premiéra a rozhodně se za ní nemusíme stydět. Holky předvedly solidní výkony a závěr utkání s Libercem byl skutečně famózní. Všichni jsme se zase posunuli dál a víme, kde máme slabá místa a na čem je potřeba zapracovat. Děkujeme také holkám ze Strašecího, že náš tým doplnily, abychom díky tomu mohli přihlásit historicky nejvíce dívčích družstev na tento turnaj.Za sebe (a určitě i za holky) bych chtěl poděkovat klukům z dorostu a starších žáků, že nás při zápasech podporovali a často byli slyšet víc než celá enkláva z Pixba. Takže zase za rok.

G18

Juniorky čekal první zápas už v 8 hodin ráno, což mělo patrně vliv na samotný výsledek. Než se holky rozkoukaly, vysoko prohrávaly a finský tým Power Girls nakonec vstřelil 8 branek. Výsledkové zlepšení bohužel nepřinesly ani další dva skupinové duely, když děvčata nejprve nestačila na FBC TJ Jablonné nad Orlicí a následně ani na Team Germany.

Z poslední pozice ve skupině bývá bohužel los většinou nelítostný, a tak nám do cesty postavil finské FBC Loisto, které jednoznačnou pozici favorite potvrdilo (1:9). Následná druhá šance proti Švýcarkám z Zug United nevyšla (1:5) a tak se také juniorky rozloučily v nejkratším možném čase.

Slovo trenérky Elišky Škvorové: Náš tým skončil v osmifinále play off B. Dohromady se nám podařilo dát za 5 zápasů pouze 3 góly. Ale celý tým měl pouze dva tréninky na to, aby se sehrál. Sešly se zde holky ze tří různých týmů, které se potkávají na hřišti převážně jako soupeřky. I přes to zde byla vidět soudržnost a spolupráce celého týmu. Mluvím určitě nejen za sebe, ale i za Ivču, když řeknu že jsme na holky moc pyšné. Nevzdávaly se a bojovaly za každou cenu, i když to někdy opravdu neměly lehké. To pro nás bylo daleko víc než účast ve finále. Takže holky děkujeme a příští rok se budeme těšit.

Dívčí složce se tedy vysledkově příliš nevedlo. Holky ale posbíraly důležité zkušenosti, doplnily herní praxi a zejména utužily kolektiv, což bude velkým pozitivem do následující sezony. Je třeba nevěšet hlavu, a naopak se z proher a chyb poučit, protože nikdo se nerodí s medailí na krku, a právě porážky nás často dělají lepšími hráči a lidmi :).

B12

Nejmladší chlapecká kategorie do turnaje vlétla skutečně po hlavě. Po výsledcích, které naši kluci předvedli se stali rázem jedním z favoritů na některou z medailí. V úvodním zápase si pohráli až basketbalovým výsledkem 31:0 s ukrajinským týmem FBC Skala B12, který nutno říci přijel sympaticky sbírat zkušenosti. Následně vysoko porazili FBŠ SLAVIA Plzeň (16:1) a skupinu zakončili výhrou 14:0 proti švýcarskému Zug United White. Celkové skóre tedy činí 61:1! Zajímavostí je, že po skupinách bylo na prvních 5 místech kanadského bodování kategorie B12 5 Panterů.

První místo ve skupině znamenalo ideální los do vyřazovacích bodů, což se projevilo v prvních dvou zápasech play-off, kde rozjetý rychlík s nápisem Panthers Praha B12 ani nezpomalil. První výhra proti SK Meťák České Budějovice (13:0), následně výhra proti FAT PIPE Florbal Chodov blue (12:0). V cestě za medailí tedy stál ostravský tým FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, který naše kluky řádně prověřil, ale zastavit je nedokázal. Výsledek 4:3 pro naše barvy znamenal jistotu medaile a postup do semifinále, kde na ně čekalo družstvo Urbans P06. Finský celek však do zápasu vstoupil výrazně lépe a mladí Panteři nestihli drtivý nástup zachytit, což přineslo krutou prohru 1:13. Kluci však nemusí věšet hlavu, vybojovali historickou bronzovou medaili a umístili se na děleném 3. místě! Gratulujeme!

Slovo trenéra Marka Máčaly: Naše cesta turnajem započala až pohodově poté, co jsme v prvním zápase nasázeli soupeři z Ukrajiny přes 30 gólů, což činilo jeden gól na minutu. Na tento zápas ale nebude rád vzpomínat trenér Jenča, který svým svěřencům slíbil zmrzlinu, v případě že zmíněných 30 gólů padne. Druhý zápas proti Slavii Plzeň se nesl v podobném duchu. I přesto, že byl soupeř bojovnější a jeho obrana nebyla zas až tak děravá, padlo v tomto utkání dohromady 17 branek, z toho jen jedna skončila za zády našeho brankáře Fandy. Z třetího švýcarského soupeře jsme měli již větší respekt. Kluci ale nezaváhali a smetli hochy ze země přesných hodinek a vynikající čokolády 14:0. Uzavřeli jsme tak skupinu s pouze jedním obdrženým gólem. A nastříleli jsme 61 branek. To že play-off je úplně jiná soutěž, jak říkají komentátoři NHL, se ani zdaleka nepotvrdilo v našem prvním zápase. V prvním kole jsme převálcovali tým z Českých Budějovic 13:0 a pak i hochy z Chodova 12:0. Ta hlavní zkouška ale přišla ve čtvrtfinále, kde jsme narazily na FBC Ostrava. Napětí by se dalo krájet a všichni si uvědomovali důležitost tohoto utkání, které jsme po ohromném boji nervů a florbalového umu ovládli a mohli se tak radovat z jistoty první medaile z Prague Games v historii našeho klubu! Po brzkém vstávání, po kterém jsme odehráli za jeden den již 3 zápasy, nás čekal čtvrtý a to semifinále s finským celkem Urbans. Poprvé jsme ochutnali naší vlastní medicínu a cítili jsme se jako na kolotoči, který se nepřestával točit. Všude jsme byli později, což se projevilo v soubojích a celkové schopnosti vzdorovat. 1:13 bylo celkem kruté skóre po našem tažení pavoukem i skupinou, ale soupeř byl bohužel pro nás lepší. Prague Games jsme tak zakončili bronzovou medailí, která pro nás ale byla pomalu stejně cenná jako zlato! Kluky musíme pochválit za bojovnost a chuť dávat góly i během rozhodnutého zápasu a brankáře Fandu a Jóňu za to, že i když na ně občas nešlo tolik střel, tak podrželi nebo si i připsali asistenci či vychytaný nájezd! Hlavní pochvala je ale za celou sezónu, kterou kluci prodřeli a zase se posunuli dál jak florbalově, tak i osobnostně!

B14

Starší žáci předvedli podobně dominantní jízdu skupinou jako mladší spoluhráči. Nejprve výhra 8:0 nad Žltý Sneh Košice, poté 11:0 se Snipers Třebíč a následně ještě měření sil se švédským IBF Göteborg, které dopadlo 8:1 v náš prospěch.

První kolo play-off nás čekal hratelný švédský tým Rosersberg/Arlanda, který sice vzdoroval, ale následně odcházel poražen po výsledku 8:3. Ve druhém kole chlapce čekal švýcarský celek Team Thurgau Erlen, stopku našim hráčům ale také nevystavil a ti se tak po výsledku 4:1 dostali do čtvrtfinále proti Technology Florbal MB. Kluci se dostali poměrně rychle do pohodlného vedení 3:0, které si drželi většinu zápasu. Soupeř dokázal pouze korigovat, na což dalším gólem odpověděl Jára Petrák a potvrdil tak konečný stav 4:1 a další jistou medaili a semifinálovou účast. Posledním soupeřem v cestě do finále byl Zug United Red. Semifinále bylo vyrovnané až do konce utkání, první polovinu měli lepší Panteři, v té druhé převzal otěže švýcarský soupeř. Závěrečný tlak a hra v šesti bohužel srovnání nepřinesla a tak se kategorie B14 rozloučila podobně jako mladší kolegové krásným bronzovým místem! Gratulujeme!

Slovo trenéra Dominika Hudec: Pouť našich kluků z kategorie B14 bohužel skončila těsně před branami finále. Nemají se ale vůbec za co stydět, ba naopak měli by být hrdí na tento historický úspěch našeho klubu tak, jako jsem já hrdý na ně. Vždy je co zlepšovat a tak to bude platit i nadále, avšak za tento turnaj bych toho klukům vyčetl jen málo a nezbývá mi než je za celý turnaj pochválit ať už co se týče herního projevu, tak týmovosti a disciplíny!

B16

Nejstarší chlapecká kategorie sice nepředváděla tak jednoznačné výsledky, jako oba mladší týmy. Skupinou ale ve výsledku proklouzla celkem snadno. Výhra nad švýcarským Zug United v poměru 3:2 a následná porážka Kanonýrů Kladno (3:0), nám zajistila prvenství ve skupině již před posledním zápasem se švédským IBK Sala. I tak ale kluci porazili ranní únavu a zápas vyhráli v poměru 6:2.

První vyřazovací duel jsme svedli s FBC Orca Krnov a po poměrně jednoznačném vývoji a výsledku 6:2 se podařilo postoupit do osmifinále proti tradičnímu a také obávanému finskému týmu Loiske. Ačkoli byl soupeř na balonku častěji a branku dorostenců neustále ohrožoval, z výborných protiútoků se podařilo vstřelit 3 branky a zápas tak dovést do nájezdů. Loterie je vždycky 50 na 50, což se prokázalo i tentokráte a vítězný nájezd Zdendy Prokůpka znamenal postup do čtvrtfinále, kde čekalo švédské Ingarö IF.

Kluci viděli poslední zápas soupeře s předstihem, a tak tušili, že je nečeká nic jednoduchého. Hrozivý začátek však víceméně utnul jakékoli naděje. Soupeř nakonec jednoznačně dominoval a ukázal nám, kde máme mezery a na čem je potřeba pracovat. Konečný stav vypadá strašidelně (0:10), ale i tak je potřeba zejména ocenit, jak daleko se dorostenecký tým dostal, a že se podařilo udržet vítěznou vlnu z Brna.

Slovo trenéra Patrika Míky: Dorostenecký tým na PG navázal na slibné výkony, které předváděl na Hummel open game. Stejně jako na brněnském turnaji vyhrál skupinu a nešťastně skončil před medailovými pozicemi. Vyzdvihnul bych především osmifinálový zápas proti finskému Loiske, kdy se tým kolem novopečeného kapitána Karla Petráka semknul, předvedl sílu a morál (jak by napsal Pája Brus), dokázal vyrovnat nepříznivý stav 2 minuty před koncem a v nájezdové loterii rozhodnout ve prospěch našeho kádru. Naopak čtvrtfinále proti Ingarö IF odhalilo, kde máme velké mezery. Proto v nejbližší době budou poslední dva zápasy analyzovány trenérským triumvirátem a s hráči podrobně rozebrány, abychom odstranili systémové chyby a doladili poslední detaily před nadcházející sezonou v první dorostenecké lize.

Chlapecké týmy se prezentovaly velmi dobrou hrou, za což byly odměněny skvělými výsledky. Z turnaje máme všichni velmi dobrý pocit a doufejme, že si kluci podobné výkony přenesou i do sezony. Je potřeba především neusnout na vavřínech a pořádně makat!

Turnaj je ve výsledku historicky nejúspěšnějším ročníkem pro naše barvy. Místo jedné medaile máme rovnou dvě! Děkujeme všem hráčům a hráčkám za vzornou reprezentaci, skvělé výkony a vzájemnou podporu. Dále děkujeme všem rodičům, kteří si našli čas a přišli Pantery na zápasy podpořit.

Už nyní se těšíme na další ročník!