Dětské Brno je minulostí

Veleslavné brněnské klání zvané Hummel Open Game je pro rok 2018 za námi. Pantery v druhém největším městě naší republiky reprezentoval rekordní počet šesti družstev s více než 80 účastníky, kteří se srdnatě bili o místa nejvyšší. Placka z toho sice nakonec nebyla, ekipa z Radlic ale přesto odjíždí se vztyčenou hlavou.

Elévové skončili na sousedech

Rekapitulaci celého turnaje začneme u těch nejmenších. Elévové si po necelých dvou týdnech trénování na velkém hřišti poprvé v sezoně vyzkoušeli hru 5 proti 5 (na lize hrají 3×3) a rozhodně nezklamali. Už první den si poradili 8:0 s Třebíčí a 6:1 s Hattrickem Brno. Další přesvědčivý výkon v páteční ráno znamenal vítězství 7:0 proti Telnici, stopku nabuzenému zvířectvu dala až Záhorská Bystrica, která ve vyrovnaném mači uštědřila Panterům první porážku (4:6).

První kolo play-off zvládli elévové perfektně, když po výsledku 5:1 přemohli brněnské Gullivers, do cesty jim ale osud znovu postavil bystrické Tsunami. Panteři sice před do posledního místa našlapanou halou šli do vedení, Bystrica ale brzy zvrátila skóre ve svůj prospěch a ani elektrizující atmosféra už pomoci nedokázala. Konečný výsledek zněl 1:6 ve prospěch soupeře a houževnatí elévové si vysloužili dělené 9.-16. místo z 37 přihlášených mužstev.

Hodnocení trenérky (Andrea Nováková): Nejmladší výprava poprvé okusila hrací systém 5+1 a jenom po 14 dnech tréninku tohoto rozestavění předvedli neuvěřitelné výkony. Nenechali se zahanbit, však mají, co zlepšovat (např. více komunikovat, větší klid na hokejkách nebo práce tělem).

Lotyšské deja-vu

Podobný příběh jako jejich mladší kolegové napsali také mladší žáci. Ti si v prvním utkání poradili se Slováckem jasně 12:2, následně však padli s jihočeským JEMOBU 2:3. Reparát dokonale složili druhý den ráno, když smetli brněnské Hornets 16:1, v dalším nesmírně vyrovnaném mači však nestačili na lotyšské Rubene a po výsledku 5:8 nešli do play-off z nejlepší možné pozice.

Ani to je však nezastrašilo a se svým prvním soupeřem z Šumperka si poradili hladce 13:0. Následoval tak druhý souboj s Rubene, který sledovala do posledního místa zaplněná hala. Kdo přišel, nelitoval, hrál se jeden z nejkrásnějších mačů celého turnaje, panterské naděje dlouho držel skvělý útok a ještě lepší Fanda Stárek v roli akrobata (z archivu vybíráme jeden ze zásahů Marka Urbana, jenž ze vzduchu sklepl míček přesně k tyči a zajistil si místo v brněnské síni slávy), přesto se však nakonec radoval sok ze severní části Evropy. Rubene zvítězilo 7:6 na samostatné nájezdy. Pro smutnou panterskou výpravu to znamenalo celkové 17.-32. místo z 56 týmů.

Hodnocení trenérky (Kristýna Lochmannová): Pro mladší žáky odstartoval turnaj ve čtvrtek v odpoledních hodinách, takže hned čtvrteční dopoledne si užívali na místním koupališti. Vstup do turnaje se povedl na jedničku, kluci si s chutí zastříleli a připsali si první výhru ve skupině. V podvečer je čekal ještě druhý zápas s lotyšským Rubene, které se později ukázalo jako náš osudový soupeř. Klukům se ani za pomoci Ádi a Kačky nepovedlo navázat na první zápas a přišla tedy i první prohra. Den 2. byl jako přes kopírák, dopoledne na koupáku, první páteční zápas opět jednoznačně v našich rukách, kluci nahnali body v kanadě. Druhý zápas, a zároveň poslední ve skupině, měl rozhodnout o konečném pořadí a startovací čáře do play off. Dlouho jsme se se soupeřem přetahovali, nicméně zápas, kdy emoce propukly naplno ze všech stran, jsme nedokázali dotáhnout do vítězného konce a připadlo nám tak 3.místo skupiny. Den 3.: V 9.00 nás čekal první zápas play off proti Šumperku, který jsme opět měli pevně ve svých rukou, a soupeř si ani neškrtl. Vítězství tedy znamenalo náš postup dále, jenže co se nestalo, prazvláštní los nám opět postavil do cesty lotyšské Rubene. Výhodou bylo, že jsme již věděli, co od soupeře čekat. Tento zápas nabídl úplně všechno, co se ve florbale dá…skvělá atmosféra, spoustu gólů, nervy až do konce a následné nájezdy. V těch byl bohužel soupeř o malinko lepší a vystavil nám stopku na tomto turnaji. Každopádně za tento zápas si kluci zaslouží obrovskou pochvalu, protože bojovali až do konce a nechali tam vše. A nájezdy – to už je loterie.

Vystřílené náboje

Starší žáci A po vzoru ostatních panterských výprav začali perfektně. S Hradeckými lvy si poradili bez problémů poměrem 13:0, o něco vyrovnanější zápas s brněnskými Gepardy pak zvládli poměrem 5:3. Druhý den pak smetli Dunai Krokodilok 11:3, stopku jim tak musela vystavit až Česká Lípa, která náročný zápas vyhrála 3:1. Do play-off tak Panteři vstoupili z druhého místa.

Hned v prvním kole je čekalo bratrovražedné derby s panterským Béčkem. Favorit dostál očekávání a postoupil dál, kde nejprve přemohl Trenčín 9:4, ve večerním utkání proti brněnským Gullivers ale doplatil na vystřílené náboje a i přes jasnou herní převahu z toho byla porážka 4:8. Celkové umístění se vyšplhalo na 9.-16. místo z 56 týmů.

Hodnocení trenéra (Dominik Hudec): Tažení starších žáků A na brněnském turnaji vypadalo ze začátku velice slibně. Kluci dřeli, plnili pokyny a nebáli se hrát, dokud jim ve skupině do cesty nevlezli obři z České Lípy. Až na toto zaváhání po tuhých bojích došly naše mladé naděje až do osmifinále, kde selhaly po soupeřem potrestaných chybách a po psychické stránce.

Příliš smutný konec

Starší žáci B jeli do Brna v roli papírového outsidera, i přes náročnou skupinu ale chtěli na místních palubovkách nechat dobrý dojem. A začátek měli dobrý, s domácími Bulldogs dvakrát dokázali srovnat dvougólové manko a padli až po vymyšleném nájezdu v posledních vteřinách (4:5). Večerní zápas proti extrémně nabušenému Kladnu začali také dobře, po poločase však odešli fyzicky a padli 0:9.

Zbytek turnaje už nebyl tak nadějný. Proti košickému Florku se nikdo nedokázal oklepat z rychlých soupeřovo gólů a byla z toho tvrdá porážka 0:6, Hradec Králové pak dokázal využít nekoncentrovanosti v prvním poločase a i přes závěrečný nápor si pohlídal výsledek 1:3. V play-off došlo na již zmiňované derby s Áčkem, které své méně zkušené kolegy vůbec nešetřilo a Béčko tak odešlo doslova zpráskané po výsledku 2:18, který si snad ani nezasloužilo. Bylo z toho logicky konečné 33.-56. místo z 56 zúčastněných celků.

Fotky na facebooku: 23.6. a 24.6.

Hodnocení trenéra (Tomáš Pauček): Jeli jsme do Brna primárně nasbírat zkušenosti (hlavně u mladších kluků – Šíma, Tobi apod.), což se určitě povedlo. Výborný zápas proti Brnu a poctivé poločasy proti Kladnu nám daly určitě víc, než nějaké válce 11:0 s Černošicemi na lize. Druhý a třetí den ukázal, že největším problémem je hlava. Stačily dva nešťastné momenty a už šla celá naše hra doslova do kytek. Pokud chceme být úspěšní, musíme na tom zapracovat, florbalově na soupeře máme, tak není důvod, abychom vyrovnané zápasy prohráli jen tím, že si vzájemně nevěříme. Škoda hlavně posledního mače, který byl pro hodně kluků rozlučkou se staršími žáky. To nám Áčko úplně hezké neudělalo. 

Jihlavská vyřazovačka

Zajímavou kapitolu prožily dorostenky. Ty nezačaly skupinu vůbec dobře, ve čtvrtek padly jak s Podhale (3:6), tak i s Tigers (3:5), navíc se vinou mizerných navigačních schopností trenéra Ježila dostaly na ubytovnu až pozdě po večerce. Druhý den sice přinesl zlepšení, přesto z toho byly další dvě porážky (1:5  s FBŠ Jihlava a 0:3 se Žďárem). První body tak přišly až v závěrečném mači proti místním Bulldočkám, který skončil remízou 1:1.

V play-off nejprve čekala SK Jihlava, která nekladla příliš velký odpor a Panterky nakonec zvítězily přesvědčivě 8:2. I dalším sokem ale byla opět Jihlava, tentokrát však v dresech FBŠ. Panterky šly do vedení, které nicméně nedokázaly udržet a Jihlava třemi brankami dokázala otočit skóre ve svůj prospěch. To se nezměnilo ani do závěrečného hvizdu, který po výsledku 1:3 znamenal konec v turnaji. Bylo z toho celkové 5.-8. místo z 11 týmů.

Hodnocení trenéra (Dan Ježil): Dorostenky nevstoupily do turnaje příliš šťastně a i přes zlepšující se výkony sbíraly porážky. To se změnilo posledním zápasem ve skupině, ze kterého jsme uhráli jen remízu, především díky naší neschopnosti pořádně vystřelit. Play-off už bylo jinou pohádkou a v prvním kole jsme po sebevědomem výkonu brali výhru 8:2. Ve druhém kole jsme sahali po senzaci proti budoucím mistrinim, když jsme dokonce i část zápasu vedli. Turnaj ukázal co je potřeba zlepšit, ale zároveň nám ukázal co je na naší hře. Navíc se nám podařilo utužit partu, což je jednoznačně pozitivní.

Poslední naděje

Doslova poslední naději na zisk placky z Brna drželi Dorostenci. Ti skončili ve skupině s přehledem na 1. místě – postupně si totiž dokázali poradit se Slavkovem (7:0), Pardubicemi (4:0) a Chomutovem (4:0), jediné inkasované góly pak znamenaly remízu s Ostravou (2:2).

Oblíbený výsledek 4:0 pokračoval i po přesvědčivém vítězství nad Turnovem, v osmifinále už si houževnaté Vinohrady dovolily víc, perfektní obranu ale překonaly pouze dvakrát (4:2 celkem). Na řadu tak přišlo čtvrtfinále proti zkušené Spartě, která se dlouho hledala a hned dvakrát prohrávala o tři nebo více branek, v samotném závěru však dokázala srovnat na 7:7 a na řadu musely přijít nájezdy. V těch byl pražský rival úspěšnější a i šestý panterský výběr tak skončil pod medailovou čarou – bylo z toho i tak hezké 5.-8. místo z 36 týmů.

Fotky na facebooku

Hodnocení trenéra (David Kolář): My jsme s celým turnajem velmi spokojení. Cílem bylo zejména poměřit sílu našich kluků proti týmům z nejvyšší soutěže, do které jsme letos postoupili. Hra, kterou se kluci prezentovali byla technicky i takticky na solidní úrovni a myslím si, že vysledkově jsme překvapili i sami sebe. Škoda jen posledního zápasu se Spartou, kde jsme velmi dlouho vedli ale nepopasovali jsme se s konečným náporem zkušenějšího soupeře a nakonec semifinálové brány neotevřeli. Rádi bychom pochválili Lukáše Huška, který zachytal famózně (4 čistá konta). Nicméně pochvalu zaslouží celý tým, který předvedl, že zdravý kolektiv a týmový duch může být někdy více než 10 technických polobohů, kteří hrají sami na sebe. Fantastická a produktivní první lajna, zodpovědná, velmi nepříjemná a nebezpečná druhá formace spolu s jistotou v brance vytvořila velmi dobrý celek. Rádi bychom všem klukům poděkovali za sportovní výkony, za spoustu legrace mimo palubovku (#manasdown, #jazavutFilipGajzman, #randickovsestem, #husakvstavapoobede), za otužilost, podporu pro mladší spoluhráče a spoluhráčky a téměř bezchybnou reprezentaci klubu.