Ženy končí ve čtvrtfinále, dál jde úřadující mistr Tigers

O víkendu 17.-18.3. čekaly naše elitní ženské družstvo další čtvrtfinálové zápasy Extraligy žen proti týmu Tigers z Jižního Města. Ač opět podaly velmi sympatické výkony, ani tentokrát to na skalp úřadujícího mistra nestačilo a cesta našich #princezen nejvyšší soutěží letos skončila ve čtvrtfinále.

Panthers Praha – Ivanti TIGERS FK Jižní Město 3:6 (0:3, 3:2, 0:1) online|stream

I přestože Panterky moc dobře věděly, že jedním z jejich hlavních problémů prvních dvou zápasů byly nezvládnuté první třetiny, průběh úvodní části neodpovídal tomu, že by se na tento svůj nešvar zaměřily. Ač si hezké šance vytvořily, neproměnily je a naopak svým nedůrazem pomohly soupeřkám k tomu, aby se do šaten odcházelo za stavu 0:3 pro Tigers.

Do druhé dvacetiminutovky už princezny vstoupily koncentrovaněji a hra se začala vyrovnávat, avšak ve 25. minutě podle hesla nedáš-dostaneš navyšovala z protiútoku už na 0:4 Kubišová. To se nelíbilo Slané, která odpověděla jak nejlépe mohla – gólem. Domácí tým branka nakopla, začalo se hrát hodně stylem nahoru-dolů. V 31. minutě si šla za vzdálenost posedět Hyršlová a přišla šance Panterek něco se zápasem udělat. Přesilovky pilovaly několik posledních tréninků a navíc mají v týmu 2. nejlepší přesilovkovou střelkyni základní části Extraligy žen – Barbaru Jelínkovou (5 gólů vstřelených v přesilových hrách). A ta nezklamala, když ani ne po minutě backhandovou střelou početní výhodu využila. Minutu poté vyslala krásnou přihrávku na Lochmannovou, která snižovala už na 3:4 a schylovalo se k dramatu. Panterky dostaly několikrát Tigers pod tlak, avšak z gólu z protiútoku se radovaly loňské mistryně. Minutu před koncem prostřední části se ještě nechala vyloučit domácí Vranová a skóre se už neměnilo.

V poslední části Tigers hrály trochu pasivněji, domácí hráčky měly možnost si vytvořit několik dobrých šancí, ale koncovka byla žalostná, o čemž vypovídá i poměr střel ve 3. třetině (1:8 pro Tigers). V 53. minutě byla vyloučena Billá, ale tuto, zřejmě poslední, šanci na to s výsledkem něco udělat, Panterky tentokrát nevyužily. V 57. minutě ještě skóre na konečných 3:6 upravila Machačová a princeznám se i přes sympatický výkon opět nepodařilo zvítězit.

Panthers Praha – Ivanti TIGERS FK Jižní Město 4:8 (1:5, 2:0, 1:3) online|stream

Nedělní utkání za stavu série 0:3 a matchballu pro soupeře se opět v něčem podobalo těm předchozím a tedy nezvládnuté první třetině, která skončila hrozivých 1:5, kdy branka na 0:2 padla již v sedmé minutě a naše snížení přišlo z dobře sehrané přesilové hry na konci 15. minuty na 1:3.

Ve druhé třetině tedy mělo podle již připraveného scénáře přijít oživení hry z naší strany a nějaké to hrdinství a to také skutečně přišlo – na konci třetiny sníženou koncentraci mistryň nejprve Anežka Slaná, která se v situacích sama na branku objevuje často a tentokrát vytasila neokoukaný trik mezi betony a ani ne minutu poté stejná hráčka vyslala později vyhlášeno a oceněnou hráčku utkání Kristýnu Lochmannovou, která přesprintovala obránkyni a famózní střelou, která zacinkala snad o všechno, co bylo k dispozici, snížila a rozjásala domácí fanoušky.

Jenomže třetí třetina už další drama přes veškerou sympatickou snahu nepřinesla a Tigers si pohlídali třetinu 1:3 a zápas celkově 4:8, sérii pak 0:4 a nás může hřát, že jsme ve všech utkáních byli více než důstojným soupeřem a že jsme ani jednou neschytali výsledek podobný debaklu, což se jiným týmům s tímto soupeřem několikrát stalo.

Ke střízlivé chvále je ale potřeba připojit i zhodnocení toho, co nám k lepšímu výsledku nejvíce chybělo a kdybychom se chtěli vyhnout prázdnému a falešnému „od všeho trochu“, tak by bylo určitě potřeba zmínit schopnost se obecně včas rozhodnout pod tlakem, což s týmy z druhé části tabulky zvládáme slušně, ale úřadující mistr vám samozřejmě tolik času na rozmyšlenou neposkytne. Více se to samozřejmě projevovalo v naší útočné činnosti, kdy jsme měli až překvapivě mnoho dobrých nebo nadějných šancí, ale nedokázali jsme hrát jednoduše a přesně. Soupeřky nám naopak ukázaly, kolik šancí se dá vytvořit třeba během jediného střídání. A také to, kolik šancí se dá za jedno takové střídání zahodit. Nebo kolik břeven za zápas se dá nastřelit.

Takže na premiérovou účast ve vyřazovacích bojích to bylo celkem solidní vystoupení, ale zase je třeba dodat, že pro několik našich hráček to zdaleka nebylo první play-off a i díky jejich zkušenostem se nám podařilo držet se soupeřkami krok a místy je i potrápit. Každopádně nám série ukázala, že se máme ještě čemu učit, abychom se mohli měřit s nejlepšími. Nyní je čas na odpočinek, ale již brzy na sobě začneme pracovat, aby ta další sezóna byla zase o něco lepší.

Za celkovým umístěním v základní části je potřeba vidět zejména stabilní výkony celého týmu po celou sezonu, což se odrazilo v rekordně nízkém počtu bodů, které se dají považovat za ztracené – tedy odevzdané soupeřům, kteří v tabulce skončili za námi. Těch bylo konkrétně osm – tři Tatranu, dva Olomouci a tři Jičínu v posledním kole. K tomu je šest bodů, které jsme věnovali Bohemce, která i díky nim získala stejně bodů, jako my (32). Nad to je potřeba zmínit 4 body, které jsme vzali soupeřům nad námi (Ostrava a Chodov), což se naopak Bohemce nepodařilo (nezískali ani bod se soupeři na 1. – 4. místě) a ostatních týmech v tabulce níže ani nemluvě.

Děkujeme tedy ještě jednou soupeři za kvalitní sérii, hráčkám za výsledkově nejlepší a pro některé pořád ještě překvapivou sezonu a nesmíme zapomenout i na skvělé fanoušky, kteří na domácích utkáních vytvořili skvělou kulisu, i když jich někdy mohlo být přeci jen trošinku víc :)