Bude to hodně o hlavách, tuší bývalá Tygřice Nováková

Sama kdysi hájila barvy Jižního Města, už čtvrtým rokem však válčí za Panterky. Andrea Nováková navíc byla u všeho podstatného, co se v těch několika sezonách v partě děvčat z pražských Radlic událo. Přihrávkou na vítězný gól ve finále 1. ligy proti Hradci Králové poslala #princezny do nejvyšší soutěže, i v ní patří mezi stálice základní sestavy, důležitou brankou například zařízla slavný Chodov. „Chceme předvést svůj nejlepší výkon a být Tigers rovnocenným soupeřem,“ burcuje rychlonohá dvaadevadesátka před premiérovým čtvrtfinálem do útoku.

Experti a fanoušci nebyli před začátkem sezony nijak extra optimističtí. Týmu, z jehož kádru po loňském play-out odešla střelkyně Krauskopfová, byly opět předpovídány boje o udržení s mizivou nadějí na ty zajímavější, o medaile. Už během letní přípravy však Panterky začaly všechny podobné odhady bořit od základů. Už s posilami z bývalého Elite na Czech Open vybojovaly senzační zlatou medaili, výborné výkony prakticky po celou sezonu jim navíc přinesly konečné šesté místo. „Se všemi těmi přestupy jsme si říkaly, že by z toho mohl být střed tabulky. To se nakonec splnilo,“ vypráví spokojená Nováková.

Ta tak se svými spoluhráčkami míří do premiérového play-off, a to už ve druhé sezoně v Extralize. Svůj postup navíc #princezny potvrdily už dlouho předem, což jim dalo do zbytku základní části klid na hokejky. „Je pravda, že ten tlak byl menší a nebyly jsme z této strany tolik nuceny k ziskům tří bodů“, vypráví nejmenší útočnice v týmu. „To se i přes jistotu kvalifikace snažili trenéři odbourat motivačními proslovy. Asi jsme si je braly málo k srdci, nebo nevím kde se stala chybka,“ dodává se vzpomínkou na závěr základní části.

V něm sice Panterky po výborném výkonu srazily favorizovaný Chodov, následně ale nestačily po špatné první třetině na Bohemians, následně doma prospaly zápas s Jičínem a rovněž odešly ze hřiště bez bodu. „Chtěly jsme se s holkama šetřit, možná nás trochu ukolébala jistota postupu, nebo jsme prostě rezignovaly na naši hru,“ poznamenává Andrea.

S bývalými spoluhráčkami už se tolik nehecujeme

Speciálně pro Andy to může být trochu pikantní čtvrtfinále. Do prvního kola si partu z Radlic vybraly loňské mistrně z Jižního Města, kde hráčka i trenérka mládeže v jedné osobě několik let působila. Podobné teorie ale sama Nováková zčásti vyvrací. „Už mi to ani nijak zajímavé nepřijde, kádr soupeře se hodně obměnil, navíc už to jsou čtyři roky, co jsem odešla.“ Na dotaz, zda přeci jen probíhá nějaké špičkování s bývalými spoluhráčkami, odpovídá s úsměvem. „Víc se hecujeme spíš s nejlepší kamarádkou z Chodova, bylo to vidět i ve vzájemném utkání na Stodole, dávala jsem jí to pak trochu sežrat.“

I přes nepochybnou náročnost jsou Panterky včetně Andy s výběrem víceméně spokojené. „S tím, co bylo v osudí, je to asi lepší volba. Odpadne cestování do Ostravy, které bychom si sice týmově užily, ale pořád je to hrozně moc času stráveného ve vlaku, který by se dal využít jinak,“ myslí si Nováková. Cesta mimo Prahu jí ani její spoluhráčky nakonec nemine, neboť druhé čtvrtfinálové utkání Tigers v neděli vyvezou na jih Čech, konkrétně do Milevska. „Ten víkend bude celkově hrozně náročný, ale do Milevska se s holkama těšíme, třeba tam dokážeme překvapit.“

Překvapení. Mezi trenéry nejen elitních družstev většinou neoblíbené slovo. Přesto jakoby k Panterkám patřilo. Překvapily letos už mnoha způsoby, od vítězství v Czech Open po skvělé umístění v tabulce. O senzačním vítězství nad Chodovem už byla řeč, v kontextu tohoto zápasu ale do pozadí ustoupil neméně důležitý výkon právě proti Tigers, které Panterky předvedly v Hostivicích. Jistě, tehdy z toho žádné body nebyly a princezny padly 2:5, nutno však dodat, že úřadující extraligové šampionky rozhodly až dvěma góly v samotném závěru.

A právě tohle může být odrazový můstek pro čtvrtfinále. Zopakovat podobný výkon může znamenat, že se favoritovi může například neplánovaně prodloužit série. „Bude to ale hodně o hlavách,“ varuje Nováková. „U nás hlavně záleží, kdo jak se vyspí a jak se dokáže namotivovat. Věřím ale, že na zápas v Hostivicích dokážeme navázat.“

Potenciálně kratší sezona nám nevadí, alespoň se dáme dohromady

Premiérová účast ve vyřazovacích bojích má ale ještě jednu stránku, může totiž oproti loňskému roku zkrátit sezonu. Minulý ročník se totiž Panterky při snaze o udržení dostaly až do třetího kola play-down, ve kterém v přímém souboji o místo v Extralize přemohly brněnské Bulldogs. Účast v podobné fázi play-off by byla naprostou senzací, srovnatelnou s dva roky starým výkonem Leicesteru v anglické fotbalové lize. „Obecně ty předchozí sezony byly strašně dlouhé,“ rozvíjí myšlenku Andrea. „Letos jsme vynechaly účast v Poháru, abychom měly více času na věci kolem. Myslím, že většině holek by kratší závěr sezony moc nevadil, alespoň bychom se daly zdravotně do kupy,“ dodává s připomenutím série zranění, které po celý rok princezny prodělávaly.

Jisté je, že se jedná pravděpodobně o nejúspěšnější sezonu v historii dívčích týmů Panthers. To samozřejmě nezůstalo bez odezvy fanoušků, expertů a zejména příbuzných, jejichž reakce se v mnohém liší. „Třeba můj táta je hodně kritický, čímž už je u nás i docela profláklý. Pořád by vymýšlel různé taktiky a věci, jak to vylepšit,“ směje se Nováková. „To samé by se dalo říct i o příteli, který zastává názor, že ženský florbal není florbal a nedá se na něj koukat,“ uzavírá téma s úšklebkem.

A právě fanoušci mohou být těmi, kteří mohou vyrovnané utkání zvrátit na stranu Panterek, stejně jako tomu bylo při vítězství proti Chodovu. Pokud tedy nemáte žádné plány na tento a následující víkend, přijďte naše děvčata podpořit!

.

  1. ČTVRTFINÁLE | SO 10.03. – 13:00 | SH Jižní Město
  2. ČTVRTFINÁLE | NE 11.03. – 14:00 | SH Milevsko
  3. ČTVRTFINÁLE | SO 17.03. – –:– | Stodola Aréna Střešovice
  4. ČTVRTFINÁLE | NE 18.03. – —:– | Stodola Aréna Střešovice – pozn.: časy 3. a 4. čtvrtfinále budou potvrzeny v nejbližších dnech