Výjezd za strakonickým dudákem s „vynikajícím“ publikem

Tuto neděli čekal na elitní mužský tým výjezd do vzdálených Strakonic. V půl čtvrté přivítala tým prázdná promrzlá hala na předměstí. Ještě před zápasem většina lidí sledovala online již rozehraného zápasu mezi Štíry z Budějovic a Katy z Kadaně, který dával ještě teoretickou naději na lepší umístění po základní části. Podmínkou ovšem bylo zvládnout nadcházející zápas s posledním týmem tabulky. To zřejmě všichni považovali za předem vyhrané a tomu také odpovídalo nasazení již při rozcvičce a při samotném zahájení utkání.

Tempo zápasu bylo z počátku velmi vlažné a musím dodat, že z obou stran. Navíc velmi přísně pískající rozhodčí nás poslali už ve 4. minutě do oslabení, které jsme úspěšně přečkali. Krátce nato se prosadila první lajna. Poté jsme se k přesilové hře dostali i my, když nařízený nájezd neproměnil Matěj Lubenský. V přesilové hře se ale prosadil z dorážky kapitán Kolář. Vše vypadalo ještě snadněji, když po ráně (no, spíše po nahození) od půlky domácí gólman neudržel míček v ruce a ten doskákal až za brankovou čáru. Byl to zřejmě důsledek teploty v hale. Bohužel asi po minutě se domácím podařilo snížit. Vteřinu před koncem třetiny propadla obrana a hasící Rasťo po neúspěšném odkopnutí byl nucen zachytit míček rukou ještě před velkým brankovištěm, z čehož resultoval nájezd pro domácí. Ten útočník domácích neproměnil a tak se šlo do šaten za příznivějšího stavu pro náš tým.

Do druhé třetiny jsme vstoupili v oslabení, které soupeř po necelé minutě potrestal. Rázem byl na dostřel. Na to zareagovala druhá lajna, která ve zvýšeném tempu dostala soupeře pod tlak, což vyústilo vstřelením gólu Krůši a opět odskočením ve vedení. Bohužel to vedlo opět k uspokojení a soupeř se následně prosadil v oslabení, což bohužel nebylo naposled. Přestřelka pokračovala dál, když naši kluci vždy na krátký okamžik zabrali a poté opět pustili soupeře do hry. Pět minut před koncem třetiny jsme vedli zase o dvě branky, když se postupně trefili Kolář, Kalous a Tomeš. Chvíli poté hráč domácích spáchal dvou minutový přestupek a v následné výhodě ještě před přerušením hry zasáhl těsně před rozhodčím Pápu do obličeje loktem. Za tento zákrok vyfasoval pětiminutový trest a náš tým dostal k dispozici sedmiminutovou přesilovku. Bohužel nás to opět tak uspokojilo, že do konce třetiny měl šance už jen soupeř v oslabení.

O přestávce jsme kladli v šatně důraz na to, aby kluci hodně stříleli a rozhodli zápas již v samotném začátku třetiny, kde nám zbývaly ještě bezmála 4 minuty z pětiminutové přesilovky. Nastal přesný opak, soupeř opět v oslabení snížil a dostal se na dostřel. Navíc bylo vidět, že domácí nechtějí body odevzdat zadarmo a krátce po skončení přesilovky udeřili dvakrát v krátkém sledu a dostali se dokonce poprvé v zápase do vedení. Od té chvíle se nastartoval i náš tým a bylo vidět, že všichni hráči chtějí takovou blamáž odvrátit.  Zvýšilo se tempo a najednou soupeř nestíhal a absolutně se nepřizpůsobil metru, který nastavili rozhodčí. To neslo velmi nelibě „vynikající publikum“, které je možné potkat dnes už jen snad na fotbalových stadionech. Vulgarity vysílané k našemu týmu a především k rozhodčím určitě domácímu týmu nepomáhaly. My jsme bohužel byli v přesilových situacích velmi sterilní, přestože tam nějaké náznaky byly. Přísný metr rozhodčích dolehl i na nás, což nám paradoxně pomohlo, protože se v oslabení trefil Poky. Tento stav vydržel až dokonce základní hrací doby. Prodloužení naštěstí trvalo jen 30 vteřin, kdy zápas individuálně rozhodl opět Poky.

Co říci k shrnutí celého zápasu? Výkon bych nerad hodnotil, protože bych pro něj slušný výraz hledal v slovníku asi marně. V zápase jsme hráli 19 minut (!!!) přesilovku s jedním vstřeleným gólem a dvěma obdrženými. Trochu mi přijde, že kluci již trénují na play-off. Pod tlakem hrají kluci skvěle a přijde mi naprosto zbytečné, když nedokáží mentálně zvládnout „jednoduchý“ zápas, kde vedou o více branek a tím ušetřit síly do zbytku do zbytku již tak dlouhé sezóny. Doufejme, že se z toho kluci poučí a zvládnou i poslední zápas základní části, který jim při určité konstelaci může zajistit třetí místo.

Autor: Miloslav Mattes

FbC Strakonice P.A. – Panthers Praha 8:9p (1:3, 4:4, 3:1 – 0:1) online