Miloslav Mattes: Před play-off ještě musíme hodně zapracovat na spoustě věcí, ale především na disciplíně, která nás v mnoha zápasech srážela

Na přelomu roku získal realizační tým mužského Áčka dalšího člena – Mílu Mattese, který již druhým rokem působí na lavičce dorosteneckého a juniorského týmu. Mílu jsme krátce vyzpovídali, aby i ti z vás, kteří jej ještě nepotkali, měli možnost seznámit se s bohatým florbalovým životopisem nového asistenta trenéra.

Ahoj Mílo, děkujeme, že jsi si na nás našel čas. Můžeš se představit těm, kteří Tě neznají? Popsat krátce svou pozici v klubu a taky případně historické působení a zkušenosti?

Ahoj, jmenuji se Miloslav Mattes a v klubu působím druhým rokem po sloučení našeho bývalého klubu Lhokamo s Panthers. Působí zde i mí dva synové, které určitě mnoho z vás již zná. V současné době již druhým rokem působím jako asistent trenérů u Dorostu A a Juniorky A a nově i u mužského A týmu. Celé to vzniklo tak, že během minulé sezóny vznikla potřeba zástupu na lavičce při turnajích, kde trenéři museli plnit povinnosti u A týmu (já jsem byl vlastníkem trenérské licence ještě z dob fungování Lhokama) a tak jsem nabídl své služby klubu. Postupně jsem začal chodit na tréninky, abych kluky poznal blíže. Florbalu se již věnuji více než 15 let. Ještě musím poznamenat, že i přes svůj pokročilý věk, jsem stále aktivním hráčem a to nijak neúspěšným (druhý v kanadském bodování týmu). Stále mě ještě pohání možnost zahrát si oběma syny v jednom útoku a vytvořit tak legendární útočnou trojici Mattes-Mattes-Mattes.

Na začátku roku jsi se dostal do pozice asistenta mužského Áčka, kde budeš tedy nyní na lavičce vystupovat spolu s Jenčou, Andy, Štěpánem a Janou, jaká bude tvoje role v realizačním týmu?

Domluvili jsme s vedením klubu, že to vyzkoušíme do konce sezóny a pokud to bude oběma stranám vyhovovat a hlavně to dokáže něco přinést samotnému týmu, budeme pracovat na prohloubení další spolupráce. V současnosti se spíše stavím do role pozorovatele a konzultanta pro Jenču. Zjistili jsme, že máme podobný náhled na tým a hru a pro Jenču je určitě přínosné, když se k němu dostane další názor, který pak usnadňuje rozhodování. V každém případě se toho musím ještě hodně naučit o fungování oddílu jako takového, samotného týmu a hlavně lidí, resp. hráčů. Je to běh na dlouhou trať.

#nejlepsitymnasvete zaznamenal na přelomu roku výsledkovou krizi, v uplynulém víkendu se však podařilo dvakrát vyhrát proti silným soupeřům a udržet teoretické šance na umístění v první trojce. Myslíš, že je krize zažehnána a jak tipuješ, že nakonec v základní části skončíte?

Určitě jsme všichni v klubu rádi, že se tým vrátil na vítěznou vlnu. Umístění v první trojce už bohužel nemáme ve vlastních rukou, ale pokud chceme soutěž vyhrát, musíme porazit každého soupeře. Ano, slovy Luboše Hrouzka „my tady mluvíme o postupu!“ můžeme klidně myslet na vyšší ligu.

Stačili jste si už vytyčit nějaké cíle pro play-off? Co budeš ty osobně považovat za úspěch?

V minulé odpovědi to byla trochu nadsázka. Pro mě by byl určitě úspěch, zopakovat loňský výsledek. Cokoli navíc bude příjemným bonbónkem sezóny.

Do týmu se v průběhu sezony zapojilo vícero mladých hráčů, ať už se bavíme o Zbyňkovi, Dominikovi, Tomášovi nebo dalším. Vnímáš tento směr pozitivně? Můžeme se těšit v blízké době na větší počet kluků z juniorské líhně v NFL?

Jiný směr si ani nedokáži představit. Zapracovávat mladé a perspektivní juniory je i cesta, jak vytvářet tlak na hráče základního kádru, který může tým posunout. Navíc se tím nabízí rozšíření případné lavičky, protože sezóna je dlouhá a tým musí mít vhodnou alternativu. Bohužel juniorský florbal je stále na hony vzdálen NFL, zejména v otázce tvrdosti. Bylo by dobré stále více nasazovat naše juniory v nižších soutěžích, kde by se měli snáze otrkat a připravit na NFL. Pak už to bude jen a jen na nich, zda se dokážou prosadit v A týmu. Talentů máme v kategorii dost.

Díky!