Řež v Králově Dvoře

Dvacáté kolo Národní ligy vyšlo zrovna potřetí v letošní sezoně na dvojutkání a navíc bylo pořádáno formou výjezdu do nedalekého Králova Dvora, což pro soupeře z Plzně znamenalo, že jsme jim vyjeli vstříc a možná i proto utkání spíše připomínalo bitvu dvou vojsk, co si domluvili místo bitvy v půli cesty.

Že bude utkání vyhrocené se dalo čekat hned z mnoha indícií, ale to, jak to nakonec bylo, asi čekal málokdo. Ačkoliv to nikdy ve shrnutí neuvádím a snažíme se tomuto tématu vyhýbat, tak po dnešku je motivací k hájení mnohem méně; rozhodčí  patřili k tomu slabšímu, co zápas nabídl a to jej dost negativně ovlivnilo. To by však nevadilo tolik a nikdy bych to sem nenapsal, kdybych byl svědkem jejich alespoň částečné sebereflexe, namísto vymlouvání se na hráče a diváky a jejich chování. Tím na ně vůbec nesvalujeme vinu za výsledek, oba týmy hrály často nehezky a nedobře, ale bylo to to, co jim bylo dovoleno a úspěšnější byl soupeř s Plzně a to po právu, protože si prostě lépe poradil a my jsme se spolehli na štěstíčko, které jsme často mívali po ruce a tentokrát nám, bohužel hlavně pro diváky, co do haly dorazili, trochu proklouzlo mezi prsty.

Velmi nás ale mrzí to, že rozhodčí a delegát zastávají ten postoj, že za hru a její projev jsou odpovědní hráči svým chováním a ne rozhodčí, protože to je představa mylná a alibistická. Úkolem rozhodčích je dohlížet na bezpečnost a regulérnost toho, co se na hřišti děje. Úkolem nás – hráčů a jejich doprovodu – je respektovat je a zvládnout ty situace psychicky a nenechat se rozhodit, být disciplinovaný a to opakovaně a i přestože se něco někdy nepovede. A obě strany to tentokrát (zase) nezvládly, chceme s tím něco udělat, pracujeme na tom a přiznáváme to, protože to je první cesta k nápravě, ale nejsme o tom přesvědčeni u druhé strany.

Zápasu velmi nepomohl jeho začátek, již při prvním střídání dostal Pavel Daněk do obličeje hokejkou a výsledkem bylo jeho ošetřování a tržná rána na tváři, rozhodčí si toho ale nevšimli a to je prostě začátek, jaký nechce nikdo. Zápas byl na poměry naše i celé soutěže na koukání opravdu málo hezký, takže popisovat ho podrobněji nemá většího významu. Každopádně kluci z Plzně byli celkově urostlejší a statnější, takže volnější metr rozhodčích logicky vyhovoval spíše jim a dokázali vytěžit ale jen dvougólové vedení, které zase naši hubeňouři ve druhé části smazali. Jenomže vstup do závěrečné periody vyšel hostům úplně parádně, gól hned v prvním střídání a pak dva slepené v 6. minutě a následoval oddechový čas našeho týmu, po které jsme hned dokázali vstřelit gól a dostat se na dvougólový rozdíl a v 52. minutě přišel kontaktní gól, ale vyrovnávacího jsme se ani přes velmi slušné šance a nakonec i skoro loženky v poslední minutě nedočkali.

Padl rekordní počet trestných minut (42) i počet současných vyloučení (4), ale jen dvě branky padle v přesilovkách, což ale stejně zápasu nepomohlo, těžko říct, každopádně jako příprava na play-off to bylo slušné. Nemusíme ani brečet nad ztrátou bodů, protože naší následovníci v tabulce zatratili také – Turnov s Budějovicemi a Králův Dvůr odjel z Děkanky jen s bodem, vedeme tedy stále o 4 body a ze dvou zbývajících kol (Jaroměř a Králův Dvůr) nám stačí získat 2 body k vítězství v základní části.

20. kolo Národní ligy západ: Panthers Praha – FbC Plzeň 4:5 (0:2, 2:0, 2:3) online