Nový rok a hned výzva, v Kostelci čekají rozjeté Poděbrady!

Nejnáročnější část sezony, tedy ten kus ledna poté, co jsme donuceni definitivně odložit talíře s cukrovím a věnovat se opět pohybu. A náročnější to bude ještě o jednu věc navíc – krom toho, že vstávání bude opět nechutně brzké, čeká nás zápas „o 6 bodů“ – podruhé letos vyzveme poděbradské Snipers!

Nepříliš povedený začátek sezony je snad konečně zapomenut, nohy jsou navráceny do výchozí pozice, tedy chodidly na zemi a byť to nebývá žádná gólová hitparáda, tak Sépiáci přesto dokázali najít tu správnou notu a naučili se z turnajů vozit plný počet bodů. Jistě, zlé jazyky mohou tvrdit, že 32 branek je v celé soutěži nejméně a nad námi jsou například i Pečky, o jejichž kvalitě střelby by se dalo polemizovat do hlubokých nočních hodin, převáděná hra ale rozhodně splňuje postupové podmínky a nedává soupeřům příliš šancí ke skórování. Změní se to v neděli?

Nejhorší útok, nejlepší obrana, statistikám vládne jediný člověk

Když se podíváme právě do nejmladšího ligového tábora a porovnáme jej s ostatními, může na nás vybafnout několik paradoxů. Tím prvním je právě zmiňovaný počet vstřelených branek v kombinaci s umístěním v tabulce. 32 branek dává v 8 zápasech průměr přesně 4 góly na zápas – kdybychom byli v Manchesteru City, pravděpodobně by to odpovídalo běžnému standardu jejich sportu. Florbal je ale hra o něco ofenzivnější (pokud tedy nejste ženský tým Vinohrad), a tak je podobný průměr přeci jen podivný – s takovou střelbou být druzí v lize? A ještě z toho mít prakticky radost?

Odpověď na otázku ale leží trochu jinde, než na hokejkách útočných letek našich nadějí. Když zabrousíme do hlubin vlastní poloviny, tedy do míst, kam se polovina Sépiáků podívá jen když jde střídat, najdeme něco skutečně zajímavého. Teprve osmnáctiletý, ve svém pohlaví stále nerozhodný Marek Máčala v tuto chvíli vládne statistikám gólmanů v celé lize, branek pustil za 8 zápasů pouze 15, průměr si drží na hranici 1,8 a navíc se může pyšnit tím, že už si stihl připsat dvě minuty za to, že mlátil clonícího hráče do nohy. Tady už ale není sám, podobný počin se v lize povedl ještě jednomu jeho kolegovi, hádejte odkud?

Co se týče statistik, tak je Mára „bohužel“ opravdu tím jediným světlým bodem, který se drží v popředí. Nejproduktivnější kluk v týmu nese jméno Tomeš Petr a se svými 9 body je až na 29. místě, a to ještě k tomu hraje beka. Z kategorie „hoši co mají střílet branky“ ho stíhá jen trio Tomáš Pauček-Vítek Halamíček-Petr Vobecký, dokáží se v neděli konečně trhnout? Mimochodem, pro milovníky statistik, kteří to dočetli až sem – první jmenovaný zároveň chodí na „výpomoc“ do Panthers D, kde shodou okolností v ligové kanadě obsazuje aktuálně 34. místo. Tedy úplně stejnou pozici, jako v lize své.

Známý soupeř s „divizní lajnou“, Poděbrady dýchají na záda

Prvním a zároveň nesmírně obtížným nedělním soupeřem budou poděbradští Snipeři. Že už jste o nich letos slyšeli? Není to deja-vu, Snipers byli Sépiákům historicky vůbec prvním ligovým soupeřem! V polovině září to bylo, když spolu oba celky zkřížili hokejky, premiéra to ale byla radostnější pro kluky z Prahy – po dobré první a o něco horší druhé třetině přišla skvělá část třetí, ve které se nejprve v úniku trefil Fanda Štíbr, následoval ho podruhé v zápase Zdenda Dryák, na 4:1 navyšoval Víťa Halamíček a konečný stav 5:1 pojišťoval po kombinaci typu vzduch-vzduch svým dosud jediným zářezem Honza Pálek!

Od té doby ale jakoby oběma celkům na chvíli došla šťáva. Zatímco Sépiáci v tolikrát omílaných třech remízách ztratili důležité body, které teď budou pracně nahánět zpátky, Poděbrady na tom byly ještě o něco hůř. Tedy, hůř, o dvě hodiny později sice dostali od Hornets kanára, ten ale odčinili třemi body proti Vosám, Kostelci a Ruzyni, jejich poslední zaváhání tak přišlo až v Mělníku, kdy remizovali s Tigers 6:6. Ztráta je na Sépiáky tak pouze dvoubodová, poděbradští ji v případě výhry tak mohou otočit ve svůj prospěch. Zde ovšem pozor, není to pro ně poslední zápas „lídrů“, či „velké trojky“ – zatím ani jednou ještě nezměřili síly s Pátečníky, kteří zatím bez větších obtíží drží první místo, o něj však shodou několika okolností mohou přijít – se Snipery totiž prohráli předsezonní přátelský zápas, souboj o čelo tedy bude ještě hodně zajímavý.

Pokud něčím Poděbrady budí hrůzu, tak svým útokem, respektive pěticí svých plejerů. Zatímco většina týmů v lize má buď svého lídra (Elite), nebo se na gólech podílí všichni (Sépiáci), tak ve Snipers mají úkaz vskutku nevídaný – Michal Pivoňka vládne týmové i ligové produktivitě s 23 brankami, následují ho čtyři další relativně produktivní spoluhráči, to je ale vše. Z dvacetičlenného kádru jen 5 hráčů dokázalo zaznamenat víc jak jeden bod, zbytek se musel smířit s jedním, respektive nula zásahy – pracovně tak byla tato pětice nazvána jako „divizní lajna“ a na pátečním tréninku budou vytahovány sirky o to, kdo půjde proti nim.

Sociální sítě navíc zaplavila zpráva o dvou až třech posilách Sniperů před víkendovým turnajem. Těžko říci, zda je to kvůli obavě z náročného zápasu či jen z prosté touhy posílit tým, naši skauti však objevili dvě zajímavé shody – s první posilou z Vinohrad se údajně na nějaké párty úspěšně společensky unavil jeden ze Sépiáků, který navíc s některými dalšími spoluhráči přihlížel tomu, jak druhá posila z Olympu dobývala jejich obranné řady v dobách, kdy jak část Sépiáků, tak nová posila Poděbrad, ještě brouzdali poslední juniorskou ligou! Tehdejší vzájemný zápas mimochodem skončil 4:1, bude se historie opakovat?

Podruhé i se Lvy Banko, tentokrát bez děvčat

Hodně živo bylo tehdy v Mělníku (nebo Mělníce?) poté, co si Sépiáci přivezli na výpomoc #princezny z extraligových Panterek. I ty se tak mohly podílet na hubeném vítězství 3:2 proti Lvům Banko, které odstartovalo (zatím) čtyřzápasovou šňůru vítězství. Tehdy se ale výhra nerodila snadno, tradiční taktika „dostaneme gól jako první a pak budeme otáčet“ do té doby měla úspěch jen na trénincích, proti Pečkám ani Vosám to třemi body neskončilo, i přesto ale Sépiáci opět vyzkoušený způsob použili. Na inkasovanou branku reagoval až téměř o třetinu později Víťa Halamíček, záhy ale musel on i jeho spoluhráči opět dotahovat, ještě před sirénou ale srovnal Fanda Štíbr, jemuž přihrála právě #princezna Tereza Pitterlingová. Téměř minutové oslabení tří proti pěti přestáli Sépiáci bez větších škod na majetku a 6 minut před koncem tak mohl rozhodnout znovu Vítek Halamíček – 3:2 pro Sépiáky.

Lvi Banko sou v tuto chvíli sice až osmí, kromě Sépiáků ale potrápili i například Pátečníky. Bude nedělní zápas příležitostí k jejich odplatě, nebo si kluci v oranžovém znovu dojdou pro vítězství? Mimochodem, bude to pro Sépiáky úplně první představení v druhé variantě dresů!

Když oni, tak my taky – útočné řady posílí antický špílmachr Drašnar!

Hodně se toho namluvilo o potenciálním přestupu Patrika Pokorného z Pátečníku, u nějž už téměř došlo k podpisu smlouvy. Z transferu ale nakonec sešlo a zkraje zimního přestupového období tak s heslem „kdokoliv je Pokorný tak musí být dobrej“ na dva zápasy posílil kádr Sépiáků jiný Poky, tentokrát však Lukáš, který běžně hájí barvy Panthers Praha v Národní lize – svou premiéru v oranžovém dresu ozvláštnil dvěma krásnými asistencemi. Teď už ale musí plnit své povinnosti zpět v A-týmu, na řadu se tak dostává pan hoch, který je označován jako alfasamec nájezdových dovedností a podle historických análů kdysi radil Lukáši Kašparovi na Mistrovství světa v Mannheimu, kterak proměnit svůj nájezd v zápase proti Švédsku. Zbytek příběhu už jistě znáte.

Vyhrávání medailí národnímu týmu ale není Drášův největší životní okamžik. Ten přišel v červnu letošního roku na turnaji Nisa v Liberci, kde se tehdy smolně zranil technologický král Baumruk. Právě souhra dvou sportovních králů vedla k historicky první brance Sépiáků v novém dresu, která tehdy znamenala snížení na 1:2 proti nadupané Spartě! (mimochodem, zápas skončil 2:4) Dráša se tak téměř přesně po půl roce vrací na místo činu, fanoušci se mohou těšit především na jeho rychlé ruce, které podle pověstí jednou dokázaly vytvořit i kličku, zejména ale na jeho již zmiňované nájezdové zkušenosti – ty jsou vzhledem k přítomnosti Dana Ježila nutně potřebné.