Předvánoční Céčko nadělovalo soupeřům i vlastním

Panthers Praha C – Athletics Praha B 9:0

Letos nás los Unie téměř každý turnaj pošle na výlet po Středních Čechách v brzkých ranních hodinách. Nejinak tomu bylo i tento víkend, kdy jsme hromadně potěšili přítelkyně, snoubenky či milenky vstáváním v 6 ráno a vyrazili na 8:00 do Berouna. Respekt v tomhle ohledu patří Schürlemu, který svoji slečnu v tuhle nekřesťanskou hodinu přivedl do haly a donutil tiše fandit.

Hned ráno nás čekalo derby (pokolikáté už?) se spřátelenými Athletics, které my starší pamatujeme ještě jako FBC Apollo. V aktuální sezoně a soutěži je tohle derby okořeněné tím, že oba týmy hrají o horní příčky. V minulém kole Atletics překvapivě dvakrát prohráli, takže derby s námi pro ně byla šance vrátit se do hry o postup. Nicméně ranní hodina a lokalita se evidentně podepsala na jejich sestavě, když přijel pouze v sedmi lidech. Naše taktika byla jasná – uhlídat nejlepšího hráče soupeře (a jednoho z nejlepších hráčů ligy) Fencíka, který tvoří hru, střílí i připravuje góly a taky ohrožuje naše hráče v kanadském bodování.

První třetina začala hodně opatrně, nikdo nechtěl udělat chybu a taky bylo prostě 8 ráno, kdy by člověk měl spát a ne se honit za mičudou někde 40 km za Prahou. Proběhlo pár náznaků šancí na obou stranách – Fenkáčův granát, z dálky to zkoušel pěkně Dufíno. Na druhé straně zlobil Fencík, ale nám se pomalu rozchytával k životnímu výkonu Zeke, takže měl smůlu. V první pauze jsme se shodli, že na takovej florbal se nedá dívat a že s tím musíme něco udělat.  K srdci si to vzal Dalík a usoudil, že když bomby pod břevno neměly úspěch, tak to radši pošle golmanovi nad nohu k tyči. Pak se hezky prosadil Fenkáč ze svého klasického výjezdu „nikomutonepučim“ a před třetí třetinou jsme tak vedli 2:0. Ve třetí části se definitivně projevil menší počet hráčů na soupeřově střídačce a my jsme tak začali dominovat. Odpor Athleticů definitivně zlomil Kurny, který v oslabení zavezl míček za soupeřovu bránu, pokoupal dva obránce a předložil Štajnovi gól na zlatém podnose – 3:0. Následně jsme během 40 vteřin vsítili tři výstavní fíky (netradičně pěkně z výběhu Dejv, chytrým lobem Daneček a dokonale umístěnou střelou zdálky Schürle), a bylo po zápase. V závěru jsme už jen kontrolovali hru a chtěli pomoct Zekemu k nule, což ale na hřišti nebylo moc vidět a náš brankář si musel k shotoutu výrazně pomoct sám – chytal opravdu neskutečně.

V úplném závěru ještě Dejv zkompletoval hattrick a Dan přidal svůj druhý gól, celkem jsme tak Athletics smázli 9:0, především díky gólové explozi ve třetí třetině (vyhráli jsme ji 7:0). Gólů jsme mohli dát ještě víc, ale výsledek se nám povedl, takže jsme byli hodně spokojení. Lajna Daneček – Dalík – Štajn + Schürle – Fenkáč dala 6 gólů, když se trefilo všech pět členů, i druhá (první) lajna mohla dát víc branek, kdyby tolik nespalovali šance. Směrem k soupeři je potřeba poznamenat, že kdyby kluci nepřišli jen v sedmi lidech, určitě bychom to tak jednoduché neměli. Je to i trochu škoda, ale zas tak nám to nevadí :-)

Mezi utkáními pak došlo ke slavnostnímu předání již vánočního dárku, dresů pro dvě osobnosti našeho klubu, kapitána Dufína a bodového rekordmana Dejva, na který se složil celý tým v tajné dobročinné sbírce pro potřebné a kromě tedy té florbalové se rozdávala i opravdová radost – no uznejte sami, vidět dojatého tvrďáka jako je Jirka Dufek, to se Vám nepoštěstí každý den :-)

FT Sokol Břevnov B – Panthers Praha 1:4

Druhý zápas měl být papírově lehčí – proti týmu ze středu tabulky, který do té doby zvítězil pouze ve třech z osmi zápasů. Jak to tak ale bývá, bylo to nakonec jinak. Do utkání jsme šli netradičně jen v 9 lidech, protože Dalík se přiznal k tomu, že celou sezonu s námi trénuje jen kvůli tomu, aby mohl zazářit na Vánočním firemním turnaji, na který bohužel musel odjet. Místo něj se na centra posunul náš univerzál Schürle, takže beci se točili ve třech. K utkání nám náš skaut Fenkáč, který sledoval první zápas soupeře, prozradil, že jejich gólman se vůbec nehýbe a že máme prostě trefovat místa kolem něj. Což se ovšem snadněji řekne než udělá. Zápas jsme začali slušně, hned ve třetí minutě jsme vedli po úniku 1:0. Pak ovšem kapituloval poprvé na turnaji Zeke a v pauze tak svítilo na tabuli skóre 1:1. Do druhé třetiny jsme šli s cílem nasázet nějaké góly, soupeř měl přece jen nějaké šance a neprohrávali jsme zatím hlavně díky našemu fantomovi v bráně. Cíl jsme splnili hned, podruhé jako přes kopírák utekl Štajn, cestou ponížil a zasunul bekendem. Opět tak byl využit poznatek skauta – golman se opravdu díkyBohu při tomhle manévru ani nehnul. Nutno dodat, že na první gól fantasticky nahrával Daneček, na druhý pak náš nejproduktivnější bek Filip. Pak bohužel Kurny neproměnil nájezd, ale moc ho to nemuselo mrzet, protože za pár minut nahrál hezky Bendíkovi na gól. Před koncem zápasu jsme šli ještě do oslabení, což mohlo utkání zdramatizovat, ale celý den jsme dobře bránili a když už jsme někoho pustili do zakončení, tak proto abychom nechali vyniknout Zekeho. Přežili jsme tak poslední tlak soupeře a v poslední minutě ještě Dejv vyzval ke skórování Bendíka do prázdné brány.

Druhý zápas jsme nebyli tak suverénní, nešlo nám paradoxně proti slabšímu brankáři tolik ani zakončení, na druhou stranu jsme to zvládli na nás netradičně zkušeně a bez větších dramat, což je dobře.

Hodnocení

Pátý turnaj nám vyšel na jedničku – naprosto jasně jsme porazili konkurenta v boji o postup a přidali i další povinné tři body. Opět jsme nastříleli dost gólů (13), body jsme rozdělili mezi obě lajny a všechny útočníky, což je jen dobře. Díky pouze jednomu obdrženému gólu jsme si také dost vylepšili skóre. Absolutorium za tenhle turnaj si zaslouží všichni beci, kteří hráli neskutečně dobře, v druhém zápase se vyrovnali i s točením ve třech. Naše zadáky svoji tvrdostí a neústupností vede Dufíno, proti kterému by podle mě nikdo z nás nechtěl hrát (a dokonce se na tomhle turnaj přiblížil i gólu, když jeden z jeho asi 15 granátů trefil břevno, bohužel ovšem naší brány). Neméně skvěle brání taky Filip s Fenkáčem, dobře si vede i univerzál Schürle – ne nadarmo budeme mít po tomhle kole nejméně obdržených branek v lize. Kluci k tomu ale ještě navíc přidávají mohutnou podporu útoku – všichni skvěle vyvážejí balon, hodně střílí i hledají útočníky, není to žádné zbavování se balonu. Filip Cajthaml posbíral už 10 bodů, což je na obránce v polovině soutěže skvělý výsledek, prosazují se i ostatní (včetně Péti Svojítky, který tentokrát chyběl). Před takovými beky je radost hrát. Speciální kapitolou je pak Zeke, který když má den, nepustí nic. Vyřešil řadu těžkých střel, situací 2 na 1, nějaké přesilovky, a ještě k tomu stihnul dvakrát vyslat útočníky do šance. Když se k takovému základu v obraně a bráně přidá celkem produktivní útok, tak naším jediným cílem musí být útok na postup. Realitu našich cílů otestuje lednové měření sil se suverény soutěže Rudnou a produktivní Tajulou, tak uvidíme.

Body za oba zápasy:
Štajn                     3+2
Ghali                     3+1
Daneček              2+2
Kurny                   0+4
Bendík                 2+0
Dalík                      1+1
Filip                       0+2
Štěpán                 1+0
Fenk                     1+0
Dufíno                  0+0

Zeke                      1 obdržený gól / 40 střel = 1 nula + úspěšnost 97.5 %

Autor: Martin Eckstein