Petr Tomeš: „Teď už si nedokážu představit rok bez gólu!“

Zatímco většina týmu brousí čepele a mění omotávky v rámci přípravy na nedělní turnaj, naše redakce nelení a tentokrát se jí podařil odchyt obávaného ranaře od modré, Petra Tomeše!

Petře, díky že sis na nás udělal čas, jak se střelec takového kalibru vůbec připravuje na zápas, máš nějaký rituál či talisman, který používáš?

Ahoj, není zač, čas na rozhovor se najde vždy :-). Stejně jako mnoho ostatních mám samozřejmě také svůj rituál – každý večer před zápasem se dobře najíst a kvalitně vyspat. Zatím mi to vychází na jedničku a tak žádný talisman nepotřebuji, naopak mohu podobný postup vřele doporučit.

Tvá florbalová kariéra je vskutku pestrá, od Chodova, kde jsi trénoval pod králem podomních prodejců kšiltovek Podhárským, přes Blue Wings, kde tě naopak koučoval zákazník podomních prodejců kšiltovek Míra Hladík až do Panthers a následně do Sépiáků, jaká akvizice Ti zatím dala nejvíc?

Těžko posoudit které angažmá mi dalo nejvíce, v každém týmu jsem zastával trochu jinou úlohu. V Chodov jsem začínal a vyzkoušel si každý post v poli, v Blue Wings mě Mirda přesunul do útoku a docela se mi tam dařilo, po příchodu do Panthers jsem se ale vrátil na beka, kde hraji doteď.

Po odchodu z Blue Wings jsi téměř rok čekal na svojí premiérovou branku, což je na ranaře Tvých kvalit opravdu dlouhá doba (tímto zdravíme Honzu Pálka, který na první gól čekal devatenáct let), až na památném turnaji v Králově Dvoře jsi svou smůlu prolomil a zařídil explozi okolí Berouna, dokážeš si teď představit, že bys byl rok bez gólu? Co se tehdy zlomilo, že to vyšlo, vždyť další turnaje jsi sbíral body prakticky po desítkách?

Mohl bych se vymlouvat na to, že mi dle trvalo přizpůsobit se na nový systém hry a celkově se aklimatizovat, pravda je ale taková, že jsem si úplně nevěřil při střelbě. Po památném turnaji v Králováku mi stouplo sebevědomí a od té doby zkouším střílet ptakticky z jakékoliv pozice a padá to tam. Rok bez gólu už bych si ale představit nedokázal. :-)

Tvá pověst snipera je už známa i soupeřům v naší lize, se čtyřmi góly (#unieneumipocitat) vedeš týmovou střeleckou kanadu, zkoušel jsi vůbec někdy i něco jiného, než vingl od modré? Navíc k tomu můžeme připočítat i prvotřídní bránění, které EA Sports ohodnotili v nejnovějším vydání série FIFA známkou 92, což mimochodem překoná jen například in-form Paolo Maldini, jak jsi spokojený se svou rolí v týmu? Nechtěl sis někdy vyzkoušet i útočení?

Jasně že to občas zkusím jinam než do šibenice, ale proč to dělat, když jsou tam ty góly nejhezčí :-). Se svojí rolí v týmu jsem velmi spokojený, myslím že celá ta parta do sebe zapadá a vzájemně se doplňuje, teď už to jen naplno předvést v zápase. Spíš než do obrany vypadá můj styl více jako útočný, rád bych se někdy zkusil vrátit dopředu.

U fotbalu ještě chvíli zůstaneme, proslýchá se, že Tvým oblíbeným klubem je kromě pražské Slavie také slavná Barcelona, což samozřejmě kvitujeme (#girona), kdo je tvým největším idolem v obou Tvých oblíbených sportech? Nejlepší hráč na světě Messi, dříč Paulinho nebo snad Tvůj téměř jmenovec André Gomes? A ve florbale zaujme tuto čestnou pozici kdo?

Fotbal obecně moc nesleduji, takže žádný velký idol v něm nemám, nicméně když přijde na tuhle otázku, tak volím jednoznačně Messiho, už třeba kvůli jeho neskutečným přímákům!

Z ruzyňských análů je jasně čitelný fakt, že jsi v minulém zápase Sépiáci vs. Antiflorbal (5:5) zlomil hokejku (a dokonce ani ne o protihráče, oceňujeme), i přesto jsi ale dokázal s náhradní zbraní znovu dvakrát z půlky hřiště sestřelit poklidně visícího pavouka v horním růžku (oceňujeme především precizně využitou přesilovku po třech vteřinách a náhradním buly), pomohl Ti snad nový materiál v rukou? Jak bys zhodnotil ten zápas z pozice beka? Byl to zároveň Tvůj padesátý bod v Sépiácích, jaký je to pocit?

Naopak bych řekl, že s novou hokejkou to v tu chvíli bylo i trochu o štěstí :-). Zápas byl z naší strany dobrý, bohužel jsme doplatili na tu tolikrát proklínanou neproduktivitu, na rozdíl od nás dokázal soupeř využít veškeré své šermířské a celkově neflorbalové štěstí a napadalo mu tam všechno, na co sáhl – zásobu urážek už naštěstí stihl vyčerpat, tak jsme zvědavi, s čím na nás vyrukuje příště. Padesátý bod je super, jsem rád za to, že můžu i z pozice beka takhle pomoci týmu vítězit, je to takový bonus k té práci na hřišti.

Sépiáci jsou vlastně zoficializovaný turnajový tým, i přesto se najde až překvapivě velká skupina lidí a spoluhráčů nejen z Panthers, kteří nám velmi aktivně fandí a touží obléknout náš dres, a to napříč všemi věkovými kategoriemi, co na ten zájem a podporu říkáš? 

Čekali jsme, že se nad tím třeba pár jedinců pozastaví, ale takový zájem z vícero stran jsme si ani nepředstavovali. Bůhví, čím to je, prcky co trénují kluci (Paučis, Bobr, Mesut a Mára) asi hlavně zaujal náš povedený dres a logo odkazující na animáky, pro ty starší jsme zajímaví asi hlavně proto, že je to v klubu něco nového, neokoukaného, a že i celkovým výstupem na Facebooku a YouTube dokážeme zaujmout. Je fajn vědět, že nám lidé fandí a mnoho z nich si za nás chce zahrát.

Před dvěma týdny část kádru včetně Tebe vyrazila na přípravný turnaj do Kolína, kde sice v malém a dost poslepovaném počtu neměli nijak valnou šanci na větší úspěch, přesto zde zanechali pozitivní dojem hlavně předvedenou hrou a přátelským přístupem. Bylo z toho nakonec asi i trochu nezasloužené šesté místo, vyrovnané zápasy narušily hlavně dva debakly od silných Pátečníků, jak zpětně tento turnaj hodnotíš? Mysleli jste výš? A co ty dva výprasky od Pátečníků, dá se to očekávat i v lize, nebo zasáhne „faktor Tomík“ a znovu rozhodneš o tom, komu připadnou body?

Turnaj se velmi povedl, jak po sportovní, tak po organizační stránce. V sestavě, kterou jsme vyvezli, sice asi moc šancí na úspěch nebylo, přesto víme, že s předváděnou hrou jsme asi mohli pomýšlet o kousíček výš, než jsme nakonec byli. Pátečníkům patří velká poklona za organizaci takového turnaje, nicméně si asi všichni stojíme za tím, že v plném počtu a na normálním hřišti ty zápasy budou vypadat úplně jinak a věřím, že vyhrajeme – ať už zase rozhodnu já, nebo kdokoliv jiný.

Na turnaj do Mělníka vyrazí s týmem i dvě čerstvé posily z ženské Extraligy – střelkyně Ivana Miklíková a jistota do obrany Tereza Pitterlingová, jak se na spolupráci s nimi těšíš? Tajné zdroje říkají, že možná zaujmou místa v první formaci, myslíš že budou Sépiákům přínosem a pomohou jim k šesti bodům?

Bude to určitě zajímavá a nevyzkoušená spolupráce, všichni se na ní těšíme. Holky mají zkušenosti z Extraligy a od posledního vzájemného přáteláku, kdy jsme je porazili 10:4, za sebou mají obrovské množství práce, které je v jejich zápasech vidět na první pohled. Bude zajímavé sledovat, jak se popasují s trochu jiným stylem hry i trochu více testosteronem napumpovanými soupeři (#VystřelAZabij), přesto věřím, že nám budou přínosem a pomohou nám k bodům.

V neděli Vás čeká velká neznámá – Borubon Ruzyně a Lvi Banko Praha. Zatímco ti první pamatují časy, kdy Panteři ještě trénovali na hale v Bellušově ulici v sezoně 1998/1999, druhý soupeř podle dobových záznamů kdysi vyzval naše Déčko, a to s celkovým skóre 7:16 ze dvou zápasů, jaké vidíš šance na úspěch? Minulý turnaj jste měli trochu problém se soustředěním, dokážete to napravit a vletíte na soupeře? S čím půjdete do zápasu? Čelo tabulky se pozvolna vzdaluje, přivezete na třetí pokus konečně šest bodíků?

Hrajeme s pro nás neznámými a dosud nevyzvanými soupeři, takže těžko říct, jaké jsou naše šance. Když se vyhneme problémům, které nás provázely minulý turnaj, a budeme minimálně stejně produktivní jako na trénincích, mohli bychom konečně těch 6 bodů přivézt!